Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Savonarola – ość w gardle Kościoła

 

Redaktorzy Racjonalista.tv Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki przedstawiają postać Girolamo Savonarololi: Kaznodziei, mnicha – dominikanina, przeora konwentu św. Marka we Florencji, bojownika z zepsuciem Kościoła (a przede wszystkim z papieżem Aleksandrem VI i jego dworem), uznanego przez Rzym za heretyka, osądzonego przez papieską Inkwizycję i skazanego na śmierć. Ostatecznie powieszono go, zwłoki spalono, a prochy rozsypano do rzeki Arno.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Savonarola to prekursor purytanizmu. Dlatego moim zdaniem sukces KK polega na odrzuceniu savonarolizmu-purytanizmu i spowiedzi. Nie potępia się człowieka na wieki za np. seks przed ślubem tylko na parę lat a potem jest odpuszczone. Choć dziś są w KK tendencje purytańskie np. Cejrowski.

  1. Nie był żadnym prekursorem – purytańskie tendedncje pojawiały się zawsze w historii, praktycznie wszędzie, nie tylko w chrześcijaństwie – zwykle w odpowiedzi na skrajne rozluźnienie moralne, które też jest irracjonalne (zasada wahadła).

   .

   Co ma pani na myśli pisząc o odrzuceniu spowiedzi przez Kościół Katolicki?

   1. Chodzi o to że w katolicyźmie jest spowiedź gdzie można dostać odpuszczenie grzechów za seks pozamałżeński a Savonarola za takie rzeczy przecież skazywał na śmierć. O ile purytanizm do pewnego stopnia dawał radę w Wielkiej Brytanii czy USA to we Włoszech nie miał szans, wiadomo że dla Włocha baba ważniejsza od nauk księdza 🙂 

    1. Nie skazywał.

     A spowiedzi nie zniósł – jak słusznie zauważyli rozmówcy, Savonarola co do przekonań był prawowiernym katolikiem – nie tknąłby żadnego z sakramentów.

     1. Tylko miał pecha że urodził się we Włoszech – tam zakazywanie ludziom wina, seksu i śpiewu z oczywistych powodów nie może być popularne. Może w niektórych stanach USA to przejdzie ale przecież nie we Włoszech. 

 2. Może gdyby Savonarola urodził się w Wielkiej Brytanii czy parę wieków później w USA to odniósłby sukces. No ale przecież we Włoszech człowiek który chce karać śmiercią za seks z kochanką długo nie pożyje.

   

  1. Zapytam przez ciekawość: czy uważasz, że 1) seks z 9-letnim dzieckiem powinien być zakazany, i że 2) propagowanie takiego seksu powinno być zakazane?

   .

   Proszę o odpowiedź "tak" lub "nie" na każde z tych dwóch pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *