• wtorek, 7 kwietnia 2020 r.

Czy Niemcy rządzą UE? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

To pytanie jest stawiane coraz częściej. Staramy się na nie odpowiedzieć niezależnie od aktualnych problemów wokół Grecji. W dyskusji pojawiają się ciekawe wątki – jak bardzo chrześcijańska jest niemiecka Chadecja? Czy polityka oszczędnościowa Niemiec jest sensowna? Czy Niemcy zabiegają o pozycję lidera UE?

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. jogi
  22 lipca 2015 at 21:15 - odpowiedz

  Niemcy od lat prowadziły egoistyczną politykę gospodarczą. Po przegranej wojnie Niemcy odbudowali swoją gospodarkę pod osłoną ceł których średnia stawka wyniosła 26% (USA zezwoliły na jednostronne cła). Kiedy Polska potrzebowała pomocy po upadku komunizmu to zaproponowali nam zniesienie ceł żeby polskie firmy nie miały okresu ochronnego i nie stanowiły w przyszłości zagrożenia dla niemieckich firm. Dla gospodarki Niemiec, bardzo istotny jest kurs waluty. Euro jest zbyt silne dla gospodarek południowców ale słabe dla gospodarki Niemiec. Oznacza to że eksport krajów tj. Portugalia, Grecja jest mało opłacalny a w Niemczech przynosi duże zyski. Niemcy od czasu powstania strefy euro notują duże nadwyżki na rachunku bieżącym a południowcy mają deficyt.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   23 lipca 2015 at 00:23 - odpowiedz

   Niemcy czerpia korzysc z gospodarki skierowanej na eksport w wielkiej mierze pozaeuropejski. Pana porownanie miedzy polityką USA wobec RFN i PRL/RP jest bez sensu. Przypomnę, że plan Marshalla chcielismy przyjąc ale ZSRR kazał nam odmówić, Tylko Tito, który sam sobie wladze wziąl i nie potrzebowal do tego Stalina sie postawil sowietom i plan przyjął. Tutaj jednak nie moze pan krytykowac kogokolwiek to sa rozne sytuacje. Euro sprzyja RFN i „północy” i eurosystem jest zbyt mało elastyczny ale czy to skutek egoizmu Niemiec? RFN d dekad daje nieproporcjonalnie dużo na resztę UE w tym i na NASZ rozwój. Co MY zrobilismy dla RFN, by nazwać Niemców egoistami?

  • Krzysztof Gadomski
   23 lipca 2015 at 14:22 - odpowiedz

   Jakim sposobem ten kraj prowadzący egoistyczną politykę gospodarczą jest największym płatnikiem netto w Unii?

 2. Krzysztof
  23 lipca 2015 at 10:45 - odpowiedz

  Tak się koncertujecie na śledzeniu przepływów pieniężnych, że realna sfera gospodarki zupełnie ucieka wam z pola widzenia. A tutaj prawa są nieubłagane. Oszczędności to nieskonsumowana część produktu. Tylko z oszczędności mogą pochodzić inwestycje, a więc wzrost przyszłego dobrobytu. Ta zasada dotyczy całej gospodarki nawet w większym stopniu niż gospodarstwa domowego.

 3. Heisenberg
  23 lipca 2015 at 16:22 - odpowiedz

  Ja właśnie czytam, że niemieckie gospodarstwa domowe są najbogatsze w historii, tak więc myślę, że mentalność oszczędzania przydała się Niemcom.

 4. Krzysztof Marczak
  27 lipca 2015 at 15:00 - odpowiedz

  Bardzo interesujący program. Żałuję, że mogłem go zobaczyć z opóźnieniem, liczę na to, że będzie takich więcej.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *