Czy Niemcy rządzą UE? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

To pytanie jest stawiane coraz częściej. Staramy się na nie odpowiedzieć niezależnie od aktualnych problemów wokół Grecji. W dyskusji pojawiają się ciekawe wątki – jak bardzo chrześcijańska jest niemiecka Chadecja? Czy polityka oszczędnościowa Niemiec jest sensowna? Czy Niemcy zabiegają o pozycję lidera UE?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Czy Niemcy rządzą UE? Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. Niemcy od lat prowadziły egoistyczną politykę gospodarczą. Po przegranej wojnie Niemcy odbudowali swoją gospodarkę pod osłoną ceł których średnia stawka wyniosła 26% (USA zezwoliły na jednostronne cła). Kiedy Polska potrzebowała pomocy po upadku komunizmu to zaproponowali nam zniesienie ceł żeby polskie firmy nie miały okresu ochronnego i nie stanowiły w przyszłości zagrożenia dla niemieckich firm. Dla gospodarki Niemiec, bardzo istotny jest kurs waluty. Euro jest zbyt silne dla gospodarek południowców ale słabe dla gospodarki Niemiec. Oznacza to że eksport krajów tj. Portugalia, Grecja jest mało opłacalny a w Niemczech przynosi duże zyski. Niemcy od czasu powstania strefy euro notują duże nadwyżki na rachunku bieżącym a południowcy mają deficyt.

    1. Niemcy czerpia korzysc z gospodarki skierowanej na eksport w wielkiej mierze pozaeuropejski. Pana porownanie miedzy polityką USA wobec RFN i PRL/RP jest bez sensu. Przypomnę, że plan Marshalla chcielismy przyjąc ale ZSRR kazał nam odmówić, Tylko Tito, który sam sobie wladze wziąl i nie potrzebowal do tego Stalina sie postawil sowietom i plan przyjął. Tutaj jednak nie moze pan krytykowac kogokolwiek to sa rozne sytuacje. Euro sprzyja RFN i „północy” i eurosystem jest zbyt mało elastyczny ale czy to skutek egoizmu Niemiec? RFN d dekad daje nieproporcjonalnie dużo na resztę UE w tym i na NASZ rozwój. Co MY zrobilismy dla RFN, by nazwać Niemców egoistami?

    2. Jakim sposobem ten kraj prowadzący egoistyczną politykę gospodarczą jest największym płatnikiem netto w Unii?

  2. Tak się koncertujecie na śledzeniu przepływów pieniężnych, że realna sfera gospodarki zupełnie ucieka wam z pola widzenia. A tutaj prawa są nieubłagane. Oszczędności to nieskonsumowana część produktu. Tylko z oszczędności mogą pochodzić inwestycje, a więc wzrost przyszłego dobrobytu. Ta zasada dotyczy całej gospodarki nawet w większym stopniu niż gospodarstwa domowego.

  3. Ja właśnie czytam, że niemieckie gospodarstwa domowe są najbogatsze w historii, tak więc myślę, że mentalność oszczędzania przydała się Niemcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 3 =