• sobota, 15 sierpnia 2020 r.

Mord na redakcji Charlie Hebdo. Oskarżamy religie i poprawność polityczną

 

Po mordzie w Paryżu, motywowanym religią islamu, wielu polityków i intelektualistów europejskich nadal nie jest w stanie zaoferować żadnych skutecznych pomysłów na uniknięcie podobnych zbrodni w przyszłości. Podstawowym problemem jest niechęć do dokładnego zdefiniowania źródła przemocy, jakim jest religia. Dzieje się tak za sprawą zideologizowanej i dogmatycznej poprawności politycznej, którą w programie oskarżają Radek Czarnecki, Jacek Tabisz i Wojciech Domalewski. Dyskutujący starają się też odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób religia staje się źródłem zła.

Podobne materiały

14 komentarzy

 1. Tomek
  14 stycznia 2015 at 22:31 - odpowiedz

  J.Tabisz: „Przemoc tak narosła , że nie ma innego wyjścia”
  Panie Jacku – z rąk islamistów od miesięcy i lat giną tysiące ludzi – więc to nie jest tak, że „przemoc tak narosła” akurat teraz, czyli w momencie, gdy zginęło dwunastu przeciwników religii.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   14 stycznia 2015 at 23:12 - odpowiedz

   W ostatnich latach przemoc islamistyczna wzrosła. Nie chodziło mi tylko o Europę.

   • Tomek
    15 stycznia 2015 at 07:48 - odpowiedz

    To dziękuję, że pan to wyjaśnił, bo z panów rozmowy wyraźnie wynikało coś innego.

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  15 stycznia 2015 at 02:18 - odpowiedz

  Poparcie arabskiej wiosny było oczywiście błędem. Poparto ją czasami na ślepo, chociaż nie było szans na liberalną demokrację w tamtym regionie,ponieważ najsprawniejszą partią jest tam Bractwo Muslimskie, stąd lepiej już im (i liberalniej i bardziej świecko) z tyranami, którzy bywają naprawdę łebscy i oświeceni jak al-Sisi.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  15 stycznia 2015 at 02:20 - odpowiedz

  błąd wynika stąd, że czase, się zachodowi wydaje, że za pustym systemem demokracji musi iść pewien liberalizm, nie musi. To liberalizm czyni różnicę a nie demokratyczny sposób wyłaniania liderów pol.

 4. Tomek
  15 stycznia 2015 at 08:15 - odpowiedz

  Stwierdzenie: „nikt racjonalnie myślący nie może powiedzieć, że są inne przyczyny niż wiara” jest błędne. Przyczyny są znacznie bardziej skomplikowane i nikt racjonalny nie będzie sprawy tak upraszczał. A główną przyczyną podsycania radykalizmów religijnych na Bliskim Wschodzie jest polityka. Politycy zawsze podsycali radykalizmy ideologiczne aby realizować swoje interesy, i to nie tylko religijne, gdyż dotyczy to także ideologii świeckich, co rozmówcy niesłusznie pomijają.
  W latach 60-tych i 70-tych problemem Europy nie był terroryzm islamski, tylko ten o podłożu marksistowskim (Grupa Baader-Meinhof, Czerwone Brygady, Organizacja Rewolucyjna 17 listopada, ETA), czyli świeckim, a idąc za panów radą by unikać poprawności politycznej, należałoby powiedzieć jasno: ateistycznym. Zadziwia więc zawężanie perspektywy i niepogłębiona jednostronność rozmówców. To nie jest tak, że religia z natury rodzi przemoc, i nie jest tak, że poglądy niereligijne z natury są niegroźne. W imię niechęci do religii – dokładnie takiej jaką głoszą panowie (albo głosi tygodnik „Charlie Hebdo”), tyle że sprowadzonej do skrajnej postaci, też mordowano niewinnych ludzi.
  Jeśli więc panowie postulujecie monitorowanie i ograniczanie działalności ludzi wierzących przez odpowiednie służby, to konsekwentnie należy poddać takiej kontroli działalność stowarzyszeń takich jak Wasze, gdyż Wasze poglądy w skrajnej postaci także mogą doprowadzić do zbrodni. Tego wymaga bezstronność światopoglądowa państwa zapisana w Konstytucji.

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  15 stycznia 2015 at 11:55 - odpowiedz

  Marksizm zawiera pierwiastek profetyczny, jest raczej swieckawy niż świecki

  • Tomek Świątkowski
   15 stycznia 2015 at 18:48 - odpowiedz

   Profetyzm, jeśli rozumieć przez to przewidywanie, jest typowy dla teorii naukowych (a marksizm był takową), które z założenia muszą pozwalać na przewidywanie (błędne czy nie – to inna sprawa).
   Ale cokolwiek przez to nie rozumiemy, to faktem pozostaje że marksizm jest to ideologia z integralnie wpisanym ateizmem. Ateizm to jest negowanie istnienia Boga – nigdzie nie jest powiedziane, że nie może być profetyczny czy anarchistyczny, albo że musi być rozsądny, racjonalny, zrównoważony, uporządkowany itd.

   Komunizm chrześcijański? To nie była opcja dla gospodarki i państwa – więc nie ma nic z niego w marksizmie. To była opcja dla relacji międzyludzkich.

 6. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  15 stycznia 2015 at 11:56 - odpowiedz

  Poza tym,nikt nie wie ile w socjalizmie marksizmu ile anarchizmu a ile komunizmu chrześcijańskiego

 7. olrob
  15 stycznia 2015 at 23:50 - odpowiedz

  Komunizm jest tak bardzo chrześcijański jak monarchizm anarchistyczny

 8. Temida
  17 stycznia 2015 at 23:03 - odpowiedz

  Wszystkie religie i ich kościoły są społecznie szkodliwe, to cywilizacje zła i śmierci.
  Religie powodują międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzą zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.

  Kler bezkarnie nawołuje z ambon kościelnych i medialnych do łamania konstytucyjnego prawa, do nienawiści mniejszości, do antysemityzmu, do homofobii, uczy nienawiści do kobiet, dzieci i zwierząt oraz mnóstwa innych złych rzeczy.
  Kler bezkarnie gwałci dzieci fizycznie i psychicznie.

  Ci handlarze religijnych bajek bezkarnie pasożytują na całych narodach i państwach, bezlitośnie wykorzystując tępotę i naiwność swoich wiernych, którzy zapewniają im stały dobrobyt, próżniacze bogactwo i przywileje.
  Religie blokują rozwój nauki, wiedzy i samodzielnego, racjonalnego myślenia.

  To jest działalność pod każdym względem przestępcza i tylko w krajach wyznaniowych takich jak na przykład Polska uważana za jedynie słuszną, pozytywną i dobrą przez tępych, religijnie zindoktrynowanych ludzi i cwaniaków na wszystkich szczeblach władzy od Prezydenta do Sołtysa.

  Wszystkie religie powinny byc zdelegalizowane i zakazane.
  Dopiero wtedy na Ziemi nastąpi pokój oraz poszanowanie praw ludzi i zwierząt.

 9. Wojtek
  17 stycznia 2015 at 23:10 - odpowiedz

  Wszystkie systemy totalitarnego sprawowania władzy, zamordyzm, okrucieństwo, ludobójstwo, terroryzm i jednoosobowe, oraz nie znoszące najmniejszego sprzeciwu zarządzanie wzięły przykład ze struktur i metod watykańskiego kościoła i kleru. 
  Religijny totalitaryzm to przecież „matryca” dla wszystkich późniejszych. 

  Faszyzm, hitleryzm, komunizm, organizacje mafijne i religie mają swoje zasady zbudowane na tych samych fundamentach.
  Utożsamianie komunizmu z ateizmem to fatalny brak wiedzy. Większość tych „komunistów” to byli i nadal są kryptokatolicy… Stalin był nawet uczniem prawosławnego seminarium, a Putin jest praktykującym bywalcem prawosławnych cerkwi i modli się do swojego „boga” dzieląc się władzą z cerkiewnymi. (Korea i Kuba też są zarządzane na wzór religii, gdzie bogami, których się czci są tamtejsi przywódcy.)

  Także tacy zbrodniarze i ludobójcy jak Hitler, Franco, Mussolini, Pinochet i JP2 to katolicy aż do śmierci.
  To sprawni kontynuatorzy stworzonych przez cwaniaków religii, których ofiary dzięki tępocie i zacofaniu wiernych, nadal mnożą się milionami na całym świecie (na przykład kościelny zakaz używania prezerwatyw głoszony przez JP2 to miliony ofiar zmarłych i nadal umierających na AIDS). 

  Te wszystkie systemy totalitarne się tylko inaczej nazywają, ale funkcjonują identycznie jak pedofilska, pasożytnicza, próżniacza, oszukańcza i szkodliwa społecznie organizacja kk..

 10. Cichociemny
  19 stycznia 2015 at 04:43 - odpowiedz

  Temida i Wojtek to ta sama osoba – no cóż, wystarczy tylko współczuć zacietrzewienia, ale najpewniej to problem „bardziej złożony”.

 11. WOJAK
  18 listopada 2017 at 09:11 - odpowiedz

  TŻEBA TO WYRAZNIE POWIEDZIEC RELIGIA MIAŁA SWOJA ROLE POZYTYWNA W HISTORII — SCALAJACA GRUPY – PRAWODAWCZA / SANKCE WSZECHWIDZACEGO BOGA / KULTUROTWORCZA -PIESNI RYTUAŁY – BUDOWLE —OWIDAC TO BARDZO W INDIACH – Q AFRYCE – W KRAJACH ARABSKICH MNIEJ /CHOC NAUKA GENERALNIE TAM LEZY / NOBLISCI W IZRAELU A W KRAJACH ARABSKICH /TA SAMA RASA BECNIE TO PRZEZYTRK I SILA WSTECZNA — I W TYM PRONLEM — 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *