• wtorek, 20 października 2020 r.

Niezależnie od jakości swych rządów Polacy i Niemcy będą budowali świecką Europę. Renate Bauer

 

Renate Bauer jest szefową jednej z dwóch największych niemieckich federacji humanistów, ateistów i wolnomyślicieli. Z naszym Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów łączą ją już lata współpracy. Najbliższą jej odsłoną będzie wielka konferencja wolnomyślicielska we Wrocławiu, już w październiku 2016 roku (tam będziecie ją mogli spotkać na żywo). Renate zabiega od dawna o świeckość w Niemczech. Nie lubi tanich gestów i pieniactwa. Jej maksymą powinno być „praca. praca i jeszcze raz praca”. Niemiecki świecki humanizm, dzięki jej działaniom, staje się dla Niemców czymś codziennym. Jest obecny w edukacji szkolnej, w historii, w aktywizacji dzieci, w pomocy osobom starszym i biednym. Renatę Bauer pytamy jednak nie tylko o oczywiste dla nas sprawy. Interesuje nas jej stosunek do kanclerki Merkel oraz do Europejskiej Federacji Humanistycznej, do której obie nasze organizacje należą. Za rok będziecie mogli być świadkami walnego zjazdu EFH, również u nas, w Polsce. Będziemy temu współgospodarzyć wraz z Andrzejem Dominiczakiem i jego Towarzystwem Humanistycznym.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Lucyan
  30 maja 2016 at 23:25 - odpowiedz

  Jak sie Niemcom udało wprowadzic podatek koscielny? i kiedy? (5-9%). Na ile ten podatek pokrywa wydatki panstwa na koscioły, ile Niemcy dopłacają? Takie 5-9% to juz byłoby cos, przynajmniej moze w połowie jawne pokrywanie zycia kleru i ich zamczyskow.

 2. Krzysztof Marczak
  31 maja 2016 at 14:53 - odpowiedz

  Poprosiłbym o filmik w oryginale, bez tłumaczenia. Puściłbym to na jednym z naszych spotkań amerykańskich humanistów (jeśli można).

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   31 maja 2016 at 16:58 - odpowiedz

   Za słabo żeśmy z Renate mówili po angielsku, byliśmy zmęczeni. Pokaż lepiej inne filmiki.

   • Krzysztof Marczak
    31 maja 2016 at 17:05 - odpowiedz

    To nie jest problem. My jesteśmy przyzwyczajeni, mamy tutaj dużo gorsze wersje. Interesuje nas treść. To nie Polska, nikt się tu nie czepia (sorry za złośliwość). A tak na marginesie to Renate ma bardzo przyjemny akcent, może tu studiowała ?

   • Lucyan
    31 maja 2016 at 23:19 - odpowiedz

    Co za problem dodac napisy (w czystym amerykanskim), pasek tekstowy. Niech czytają tekst i sie oswajają z językiem polskim.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *