Niezależnie od jakości swych rządów Polacy i Niemcy będą budowali świecką Europę. Renate Bauer

 

Renate Bauer jest szefową jednej z dwóch największych niemieckich federacji humanistów, ateistów i wolnomyślicieli. Z naszym Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów łączą ją już lata współpracy. Najbliższą jej odsłoną będzie wielka konferencja wolnomyślicielska we Wrocławiu, już w październiku 2016 roku (tam będziecie ją mogli spotkać na żywo). Renate zabiega od dawna o świeckość w Niemczech. Nie lubi tanich gestów i pieniactwa. Jej maksymą powinno być „praca. praca i jeszcze raz praca”. Niemiecki świecki humanizm, dzięki jej działaniom, staje się dla Niemców czymś codziennym. Jest obecny w edukacji szkolnej, w historii, w aktywizacji dzieci, w pomocy osobom starszym i biednym. Renatę Bauer pytamy jednak nie tylko o oczywiste dla nas sprawy. Interesuje nas jej stosunek do kanclerki Merkel oraz do Europejskiej Federacji Humanistycznej, do której obie nasze organizacje należą. Za rok będziecie mogli być świadkami walnego zjazdu EFH, również u nas, w Polsce. Będziemy temu współgospodarzyć wraz z Andrzejem Dominiczakiem i jego Towarzystwem Humanistycznym.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Niezależnie od jakości swych rządów Polacy i Niemcy będą budowali świecką Europę. Renate Bauer”

  1. Jak sie Niemcom udało wprowadzic podatek koscielny? i kiedy? (5-9%). Na ile ten podatek pokrywa wydatki panstwa na koscioły, ile Niemcy dopłacają? Takie 5-9% to juz byłoby cos, przynajmniej moze w połowie jawne pokrywanie zycia kleru i ich zamczyskow.

      1. To nie jest problem. My jesteśmy przyzwyczajeni, mamy tutaj dużo gorsze wersje. Interesuje nas treść. To nie Polska, nikt się tu nie czepia (sorry za złośliwość). A tak na marginesie to Renate ma bardzo przyjemny akcent, może tu studiowała ?

      2. Co za problem dodac napisy (w czystym amerykanskim), pasek tekstowy. Niech czytają tekst i sie oswajają z językiem polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + dwanaście =