• piątek, 28 lutego 2020 r.

PiS, KOD, Trybunał Konstytucyjny i o co w tym wszystkim chodzi. Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Nie wszyscy rozumieją, jak poważną sprawą jest zamach ludzi Kaczyńskiego na Trybunał Konstytucyjny. Zatem wyjaśniamy. Rząd działający poza granicami prawa i atakujący władzę sądowniczą może potencjalnie zrobić wszystko. Na przykład zlikwidować nielubiane media, czy ustanowić dożywotniego naczelnika państwa.

Podobne materiały

34 komentarze

 1. Alabama
  15 grudnia 2015 at 23:23 - odpowiedz

  Jakie kurwa sądy,zawsze hujowo działały i czy nimi ktoś kieruje czy nie,a i tak władze nad państwem trzyma partia rządząca,w tym przypadku PiS lecz wcześniej PO więc jakie teraz sranie o ten trybunał…

 2. Benbenek
  16 grudnia 2015 at 09:52 - odpowiedz

  Cała sprawa w brutalny sposób pokazuje że rzekoma „władza” jaką ma TK jako część władzy sądowniczej jest niczym jeśli nie ma zabezpieczenia. Jedynym gwarantem władzy tej instytucji jest podobno konstytucja a ta też jest niczym jeśli nie ma mechanizmów egzekucji jej obrony. Wszelkie Trybunały Stanu itp to też są i będą instrumenty polityczne a jak dotąd ich działanie nie zostało jeszcze przetestowane w praktyce. Kempa z jej „wydrukuję jak zechcę” zachowuje się jak portier z Misia „nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi?” No więc pan prezes TK napisał … list.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   16 grudnia 2015 at 11:30 - odpowiedz

   To prawda, szaleństwa Kaczyńskiego pokazują, że normalny rząd w przyszłości musi zabezpieczyć jakoś dokładniej Konstytucję przed atakującym polskie prawo rządem. Tylko jak to zrobić? Wojsko? Sąd Najwyższy przejmuje władzę i rozpisuje nowe wybory?

   • Benbenek
    16 grudnia 2015 at 12:44 - odpowiedz

    Żaden system liberalny nie jest zabezpieczony przed takimi wybrykami. Do tej pory ludzie żyją w przekonaniu, że otwarte media i dostęp do informacji równoważy wszelkie ekstremizmy polityczne bo ludzie poinformowani będą świadomi konsekwencji swoich wyborów. Przykład z Rosji pokazuje, że można stworzyć system manipulacji opinii publicznej przy jednoczesnej niewielkiej kontroli nad mediami. Wcześniej uważano, że potrzebna jest cenzura i filtracja wszelkich informacji. Rosja pokazuje, że to nie prawda. Stworzyła system propagandowy który znakomicie buduje nastroje nie tylko w Rosji ale również w Europie.
    Narracja promowana przez PIS już od dawna, a w zasadzie od zawsze jest taka, że prawo i sprawiedliwość (z małej litery) istnieje tylko jeśli jest zgodne z jakimś luddycznym pojęciem sprawiedliwości. Nie musi być zapisany w kodeksach układanych metodycznie w celu regulacji niektórych zachowań społecznych. Ma jedynie wydawać się sprawiedliwy.
    http://wyborcza.pl/politykaekstra/1,147093,18359514,janusz-wojciechowski-sprawiedliwosc-musi-byc-ludowa.html

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     16 grudnia 2015 at 17:40 - odpowiedz

     ale w Rosji cenzura też jest niepokorni redaktorzy co rusz lądują na kremlowskim dywaniku, a niektorych się morduje

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    16 grudnia 2015 at 17:03 - odpowiedz

    od 300 lat mędrcy liberalni się starają o coś takiego i wszyscy zawsze dochodza do wniosku ze trzeba przede wszystkim tworzyc kulturę liberalną by jak najwiecej ludzi myślało, że to niesłychane, demokratyczne i inne procedury bez tego nic nie znaczą

   • Rafał Gardian
    Rafał Gardian
    16 grudnia 2015 at 18:46 - odpowiedz

    „Tylko jak to zrobić? Wojsko? Sąd Najwyższy przejmuje władzę i rozpisuje nowe wybory?” Kto by jeszcze kilka miesięcy temu pomyślał że będzie się na poważnie stawiać takie pytania… W normalnych krajach wyrok trybunału w zasadzie kończy sprawę i chcąc nie chcąc trzeba się dostosować. Konstytucja to świętość.
    W takiej Turcji wojsko chroni konstytucję przed oszołomstwem. Na prawdę przykro, jak szybko pod rządami PiSu, Polska traci status cywilizowanego państwa.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     16 grudnia 2015 at 19:18 - odpowiedz

     bez przesady

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     16 grudnia 2015 at 20:47 - odpowiedz

     Niezwykła i smutna sytuacja. Mam jednak nadzieję, że Polacy się nie dadzą, że się nie damy. PiS wygrał, ale nie ma wcale miażdżącego poparcia, a osoby przekonane przed wyborami parlamentarnymi szybko zmieniają swoje zdanie.

 3. andrzejto
  16 grudnia 2015 at 10:00 - odpowiedz

  Zaiste, zamachem na demokrację jest to, ze PO będzie miało tylko 10 na 15 sędziów a nie 15 na 15…

  • Sebastian
   16 grudnia 2015 at 10:32 - odpowiedz

   Ale wiesz, że przez 8 lat rządów PO w TK byli sędziowie zgłoszeni za rządów PiS w latach 2005-07? czy nie świadomie gadasz farmazony?

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   16 grudnia 2015 at 17:05 - odpowiedz

   za rok znowu by bylo 10:5

 4. olrob
  16 grudnia 2015 at 13:43 - odpowiedz

  Ułaskawienie kolegi przez prezydenta, jest legalne! Prezydent może ułaskawiać kogo chce!

 5. olrob
  16 grudnia 2015 at 18:21 - odpowiedz

  Problemem nie jest Kaczyński lecz demokracja. Dopóki 5-ciu meneli będzie miało więcej do powiedzenia niż profesor uniwersytetu, czy prezes Psr, takie sytuacje będą zdarzały się ciągle.

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   16 grudnia 2015 at 18:39 - odpowiedz

   Jakoś gdzie indziej się nie zdażają.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   16 grudnia 2015 at 19:19 - odpowiedz

   dlatego jestem liberałem ale demokratą już niekoniecznie

   • Frey Torquemada
    17 grudnia 2015 at 17:48 - odpowiedz

    Najlepsza jest monarchia i król, a jeszcze lepsze rządy Faraona, władca i do tego bóg, dwa w jednym i tak fajnie można przed nim schylać czoło i wierzyć w jego nieomylność, albo pełzać przed jego najwyższym majestatem i z lubością spoglądać w jego święte oblicze.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     17 grudnia 2015 at 22:56 - odpowiedz

     To co Frey? Lecimy budować piramidy? 😉

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     18 grudnia 2015 at 05:37 - odpowiedz

     Miałem na myśli króla -pierwszego sługę państwa

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      18 grudnia 2015 at 17:59

      Jak zapobiec dyktaturze takiego króla, a zwłaszcza jego następców?

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      18 grudnia 2015 at 19:40

      nie za bardzo się da. tak samo trzeba królów nasączać liberalizmem i oświecać jak lud w demokracji

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      26 grudnia 2015 at 11:08

      Dziecko króla może być idiotą, psychopatą lub szaleńcem, którego nie da się nasączyć wartościami liberalnymi. Wspaniały i mądry człowiek może mieć głupie lub chore na psychozę dzieci.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      26 grudnia 2015 at 11:20

      Takim często odbiera prawo do tronu Jacku. Bardzo częsta praktyka

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      26 grudnia 2015 at 11:46

      Ale to odbieranie prawa do tronu bywa często bardziej krwawe niż wybory demokratyczne. W Chinach była doktryna Niebiańskiego Mandatu, czyli wojny domowej jeśli monarcha odpływał. Kto wygrał, ten miał rację.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      26 grudnia 2015 at 14:53

      W chinach tak samo jak w spqr nie uporządkowano nigdy praw sukcesji. Na zachodzie było lepiej

  • Frey Torquemada
   17 grudnia 2015 at 17:39 - odpowiedz

   Albo profesor Pawłowicz to nawet jest warta 10 meneli, albo tych dwóch doktorów od wybuchających parówek i zgniecionych puszek i tak bym mógł wymieniać i wymieniać tych profesorów, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, ale o rzeczywistym świecie mają niewielkie pojęcie, zamknięci w swoich laboratoriach zafiksowanych na jednym zagadnieniu, tytuł profesora jeszcze nie czyni człowieka mądrym.

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    17 grudnia 2015 at 23:00 - odpowiedz

    Pełna zgoda. Dla mądrości IQ to tylko jeden ze składników, podobnie jak specjalizacja zawodowa. IQ może przeszkadzać być mądrym. Ktoś się może na przykład zafiksować na jakiejś teorii spiskowym i z całą mocą swojego wielkiego IQ dowodzić jej, rozbudowywać ją, dorabiać szczegóły, nadinterpretowywać rzeczywiste fakty i zdarzenia. Sądzę, że wielu ludzi z bardzo wysokim IQ tak niestety ma… Do IQ musi być dodana empatia, doświadczenie, sceptycyzm i zwłaszcza autokrytycyzm („mogę się mylić”, „może on ma rację?”, „sprawdzę to”, „po co to robię?”, „co chcę osiągnąć?”, „czy cel, do którego dążę ma sens?” – tego typu refleksje).

    • olrob
     18 grudnia 2015 at 18:35 - odpowiedz

     Tylko jak zmierzyć tą mądrość. Jeżeli w jakiś sposób nie ograniczymy demokracji, to takie przygody jak ta z Kaczyńskim będą się zdarzyć ciągle.

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      20 grudnia 2015 at 03:05

      Tak samo ograniczanie demokracji niczego w tej kwestii nie gwarantuje. W demokracji chociaż można co kilka lat odwołać rządzących.

 6. Kazimierz Kwiatkowski
  21 grudnia 2015 at 06:19 - odpowiedz

  Zgadzam się z Panem Piotrem. Monarchia moim zdaniem jest lepsza jeżeli jest oświecona. Podobnie z demokracją, np. tak jak w Szwajcarii (ale to był 200-stu letni proces). Myślę, że jako naród nie radzimy sobie z demokracją. W związku z czym kształt państwa powinien opierać się na silnej władzy skupionej w jednej osobie. Np. model prezydencki.

 7. Adam Badam
  28 grudnia 2015 at 01:15 - odpowiedz

  Najlepszy program racjonalista.tv jaki widziałem.
  Proszę o więcej programów z Kają i Jackiem!

 8. Sławek
  17 czerwca 2016 at 18:41 - odpowiedz

  Nie wiem dlaczego, ale strona racjonalista.pl czy też racjonalista.tv ma zawsze pokręcone i bezsensowne teksty. Tu nie ma artykułów czy wideo wartościowych…. same lanie wody. Za dużo wyborczej czytają i mają wyprane mózgi…. ludzie złoci przecież tu nie chodzi o żaden zamach na trybunał, i wie to każdy myślący człowiek. To media z racjonalista.pl na czele robią nam z mózgu wodę, a chodzi o to, że PO zrobiło pułapkę na PIS przed wyborami upolityczniając trybunał. Trybunał miała za zadanie wydawać nie sprawiedliwe wyroki po to by blokować PIS wer wszystkich ich ustawach. W ten sposób sparaliżowali by rządzenie PIS a tym samym rozpisali by nowe wybory skoro PIS nie umię rządzić…. PIS jednak podstęp przejrzał i nie daje żeby gruba sędziów rządziła posłami wybranymi przez naród… suwerenem jest rząd wybrany przez naród a nie grupa sędziów, którzy mogą niespraweiedliwe wyroki wydawać i nikt im nic nie zrobi, bo tak jest skontruowane prawo….

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *