PiS, KOD, Trybunał Konstytucyjny i o co w tym wszystkim chodzi. Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Nie wszyscy rozumieją, jak poważną sprawą jest zamach ludzi Kaczyńskiego na Trybunał Konstytucyjny. Zatem wyjaśniamy. Rząd działający poza granicami prawa i atakujący władzę sądowniczą może potencjalnie zrobić wszystko. Na przykład zlikwidować nielubiane media, czy ustanowić dożywotniego naczelnika państwa.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

34 Odpowiedzi na “PiS, KOD, Trybunał Konstytucyjny i o co w tym wszystkim chodzi. Kaja Bryx i Jacek Tabisz”

 1. Jakie kurwa sądy,zawsze hujowo działały i czy nimi ktoś kieruje czy nie,a i tak władze nad państwem trzyma partia rządząca,w tym przypadku PiS lecz wcześniej PO więc jakie teraz sranie o ten trybunał…

 2. Cała sprawa w brutalny sposób pokazuje że rzekoma „władza” jaką ma TK jako część władzy sądowniczej jest niczym jeśli nie ma zabezpieczenia. Jedynym gwarantem władzy tej instytucji jest podobno konstytucja a ta też jest niczym jeśli nie ma mechanizmów egzekucji jej obrony. Wszelkie Trybunały Stanu itp to też są i będą instrumenty polityczne a jak dotąd ich działanie nie zostało jeszcze przetestowane w praktyce. Kempa z jej „wydrukuję jak zechcę” zachowuje się jak portier z Misia „nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi?” No więc pan prezes TK napisał … list.

  1. To prawda, szaleństwa Kaczyńskiego pokazują, że normalny rząd w przyszłości musi zabezpieczyć jakoś dokładniej Konstytucję przed atakującym polskie prawo rządem. Tylko jak to zrobić? Wojsko? Sąd Najwyższy przejmuje władzę i rozpisuje nowe wybory?

   1. Żaden system liberalny nie jest zabezpieczony przed takimi wybrykami. Do tej pory ludzie żyją w przekonaniu, że otwarte media i dostęp do informacji równoważy wszelkie ekstremizmy polityczne bo ludzie poinformowani będą świadomi konsekwencji swoich wyborów. Przykład z Rosji pokazuje, że można stworzyć system manipulacji opinii publicznej przy jednoczesnej niewielkiej kontroli nad mediami. Wcześniej uważano, że potrzebna jest cenzura i filtracja wszelkich informacji. Rosja pokazuje, że to nie prawda. Stworzyła system propagandowy który znakomicie buduje nastroje nie tylko w Rosji ale również w Europie.
    Narracja promowana przez PIS już od dawna, a w zasadzie od zawsze jest taka, że prawo i sprawiedliwość (z małej litery) istnieje tylko jeśli jest zgodne z jakimś luddycznym pojęciem sprawiedliwości. Nie musi być zapisany w kodeksach układanych metodycznie w celu regulacji niektórych zachowań społecznych. Ma jedynie wydawać się sprawiedliwy.
    http://wyborcza.pl/politykaekstra/1,147093,18359514,janusz-wojciechowski-sprawiedliwosc-musi-byc-ludowa.html

   2. od 300 lat mędrcy liberalni się starają o coś takiego i wszyscy zawsze dochodza do wniosku ze trzeba przede wszystkim tworzyc kulturę liberalną by jak najwiecej ludzi myślało, że to niesłychane, demokratyczne i inne procedury bez tego nic nie znaczą

   3. „Tylko jak to zrobić? Wojsko? Sąd Najwyższy przejmuje władzę i rozpisuje nowe wybory?” Kto by jeszcze kilka miesięcy temu pomyślał że będzie się na poważnie stawiać takie pytania… W normalnych krajach wyrok trybunału w zasadzie kończy sprawę i chcąc nie chcąc trzeba się dostosować. Konstytucja to świętość.
    W takiej Turcji wojsko chroni konstytucję przed oszołomstwem. Na prawdę przykro, jak szybko pod rządami PiSu, Polska traci status cywilizowanego państwa.

    1. Niezwykła i smutna sytuacja. Mam jednak nadzieję, że Polacy się nie dadzą, że się nie damy. PiS wygrał, ale nie ma wcale miażdżącego poparcia, a osoby przekonane przed wyborami parlamentarnymi szybko zmieniają swoje zdanie.

  1. Ale wiesz, że przez 8 lat rządów PO w TK byli sędziowie zgłoszeni za rządów PiS w latach 2005-07? czy nie świadomie gadasz farmazony?

 3. Problemem nie jest Kaczyński lecz demokracja. Dopóki 5-ciu meneli będzie miało więcej do powiedzenia niż profesor uniwersytetu, czy prezes Psr, takie sytuacje będą zdarzały się ciągle.

   1. Najlepsza jest monarchia i król, a jeszcze lepsze rządy Faraona, władca i do tego bóg, dwa w jednym i tak fajnie można przed nim schylać czoło i wierzyć w jego nieomylność, albo pełzać przed jego najwyższym majestatem i z lubością spoglądać w jego święte oblicze.

     1. Dziecko króla może być idiotą, psychopatą lub szaleńcem, którego nie da się nasączyć wartościami liberalnymi. Wspaniały i mądry człowiek może mieć głupie lub chore na psychozę dzieci.

     2. Ale to odbieranie prawa do tronu bywa często bardziej krwawe niż wybory demokratyczne. W Chinach była doktryna Niebiańskiego Mandatu, czyli wojny domowej jeśli monarcha odpływał. Kto wygrał, ten miał rację.

  1. Albo profesor Pawłowicz to nawet jest warta 10 meneli, albo tych dwóch doktorów od wybuchających parówek i zgniecionych puszek i tak bym mógł wymieniać i wymieniać tych profesorów, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, ale o rzeczywistym świecie mają niewielkie pojęcie, zamknięci w swoich laboratoriach zafiksowanych na jednym zagadnieniu, tytuł profesora jeszcze nie czyni człowieka mądrym.

   1. Pełna zgoda. Dla mądrości IQ to tylko jeden ze składników, podobnie jak specjalizacja zawodowa. IQ może przeszkadzać być mądrym. Ktoś się może na przykład zafiksować na jakiejś teorii spiskowym i z całą mocą swojego wielkiego IQ dowodzić jej, rozbudowywać ją, dorabiać szczegóły, nadinterpretowywać rzeczywiste fakty i zdarzenia. Sądzę, że wielu ludzi z bardzo wysokim IQ tak niestety ma… Do IQ musi być dodana empatia, doświadczenie, sceptycyzm i zwłaszcza autokrytycyzm („mogę się mylić”, „może on ma rację?”, „sprawdzę to”, „po co to robię?”, „co chcę osiągnąć?”, „czy cel, do którego dążę ma sens?” – tego typu refleksje).

    1. Tylko jak zmierzyć tą mądrość. Jeżeli w jakiś sposób nie ograniczymy demokracji, to takie przygody jak ta z Kaczyńskim będą się zdarzyć ciągle.

     1. Tak samo ograniczanie demokracji niczego w tej kwestii nie gwarantuje. W demokracji chociaż można co kilka lat odwołać rządzących.

 4. Zgadzam się z Panem Piotrem. Monarchia moim zdaniem jest lepsza jeżeli jest oświecona. Podobnie z demokracją, np. tak jak w Szwajcarii (ale to był 200-stu letni proces). Myślę, że jako naród nie radzimy sobie z demokracją. W związku z czym kształt państwa powinien opierać się na silnej władzy skupionej w jednej osobie. Np. model prezydencki.

 5. Nie wiem dlaczego, ale strona racjonalista.pl czy też racjonalista.tv ma zawsze pokręcone i bezsensowne teksty. Tu nie ma artykułów czy wideo wartościowych…. same lanie wody. Za dużo wyborczej czytają i mają wyprane mózgi…. ludzie złoci przecież tu nie chodzi o żaden zamach na trybunał, i wie to każdy myślący człowiek. To media z racjonalista.pl na czele robią nam z mózgu wodę, a chodzi o to, że PO zrobiło pułapkę na PIS przed wyborami upolityczniając trybunał. Trybunał miała za zadanie wydawać nie sprawiedliwe wyroki po to by blokować PIS wer wszystkich ich ustawach. W ten sposób sparaliżowali by rządzenie PIS a tym samym rozpisali by nowe wybory skoro PIS nie umię rządzić…. PIS jednak podstęp przejrzał i nie daje żeby gruba sędziów rządziła posłami wybranymi przez naród… suwerenem jest rząd wybrany przez naród a nie grupa sędziów, którzy mogą niespraweiedliwe wyroki wydawać i nikt im nic nie zrobi, bo tak jest skontruowane prawo….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 4 =