Niedzielny koncert Chóru NFM (15.05.22) składał się z rozmaitego repertuaru, znów jednakże najmocniej zapisała się w mojej pamięci muzyka brytyjska i angielska. To chyba…
Czytaj dalej A w chórze znów brytyjsko…Blog
Pięć wiolonczel, orkiestra i Górecki.
Całkiem możliwe, że najbardziej udanym koncertem jest taki, po którym nie oczekujemy nadzwyczajnych przeżyć, a który nagle okazuje się zachwycający. Tak było w piątek,…
Czytaj dalej Pięć wiolonczel, orkiestra i Górecki.Organowy kalejdoskop z wieku węgla i pary
Wiosna na dobre rozgościła się we Wrocławiu. Drzewa są już od kilku ładnych dni w pełni zielone i bujne od liści. Jakiej muzyką słuchać wiosną?…
Czytaj dalej Organowy kalejdoskop z wieku węgla i paryWszyscy jesteśmy winni – powiedział pan z Argentyny
Taki mały przegląd zdarzeń, według starszawego frustrata. Część 1. „Wszyscy jesteśmy winni – powiedział pan z Argentyny, zwany papieżem – nawiązując do putinowskich zbrodni na…
Czytaj dalej Wszyscy jesteśmy winni – powiedział pan z ArgentynyHerreweghe i magia Mahlera
Kontakt ze sztuką potrafi być naprawdę zjawiskiem katarktycznym. Bywają takie momenty w kontakcie ze sztuką najwyższej próby, gdy cały świat jakby znika i odczuwamy…
Czytaj dalej Herreweghe i magia MahleraWierna małżonka z barokowej opery
Opera „Griselda” Giovanniego Bononciniego, którą mieliśmy okazję wysłuchać w wersji koncertowej we wrocławskim NFM (30.04.22) opowiada o nadzwyczajnie wiernej małżonce króla Gualtiero. Nie będę…
Czytaj dalej Wierna małżonka z barokowej opery75 urodziny Philippe’a Herreweghe we Wrocławiu!
Oczywiście powinienem napisać „między innymi we Wrocławiu”, bowiem wielki belgijski mistrz muzyki dawnej, jedna z najbardziej zasłużonych postaci w przywracaniu naszym uszom i umysłom muzyki…
Czytaj dalej 75 urodziny Philippe’a Herreweghe we Wrocławiu!Marcin ze Lwowa
W niedzielę NFM zaprosił nas na koncert muzyki dawnej do samego serca Wrocławia, czyli do Sali Wielkiej gotyckiego ratusza. Akustyka tej przestrzeni, wypełnionej gotyckimi…
Czytaj dalej Marcin ze LwowaSkrzypaczka i Tytan
Dawno już nie pisałem o wrocławskich filharmonikach. Koncert, który odbył się 22 kwietnia 2022 roku w Sali Głównej NFM rozwiał pewne obawy oparte na plotkach.…
Czytaj dalej Skrzypaczka i TytanZelenka i lamentujący prorok
We Wrocławiu wreszcie zrobiło się ciepło i słonecznie. Ptaki nad fosą rozśpiewały się w najlepsze, zaś wielki gmach Narodowego Forum Muzyki postanowił nie ustępować…
Czytaj dalej Zelenka i lamentujący prorokRozmowa o religii w mojej najnowszej książce
Słowo wstępu. Mam właśnie na ukończeniu książkę „Ciekawość Gauri”. Jest to zwykła powieść, jednym z jej celów jest ukazanie wartości postawy ateistycznej. Dziś przedstawiam Wam…
Czytaj dalej Rozmowa o religii w mojej najnowszej książceOrgany i… fortepian
10 kwietnia 2022 roku odbył się we wrocławskim NFM koncert bazujący na szczególnie niezwykłym połączeniu instrumentów. Organy, będące bez wątpienia królem wszystkich instrumentów, bardzo…
Czytaj dalej Organy i… fortepianIsrael Camerata Jerusalem we Wrocławiu
7 kwietnia 2022 roku we wrocławskim NFM zagościli muzycy z Israel Camerata Jerusalem. Zespół został założony przez Avnera Birona w roku 1983 i z…
Czytaj dalej Israel Camerata Jerusalem we WrocławiuKurpiński Dobrzyński Moniuszko (recenzja CD)
Na płycie związanej z wrocławskim NFM Wrocławskiej Orkiestry Barokowej możemy delektować się symfonicznymi dziełami polskiego romantyzmu. Nagranie zawiera nowości fonograficzne – pierwszy raz nagrana…
Czytaj dalej Kurpiński Dobrzyński Moniuszko (recenzja CD)Johann David Heinichen Drezdeńskie Nieszpory (recenzja płyty)
Oto znów sięgam po nową płytę Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zespołu związanego z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Płyta została nagrana w doskonałej akustyce tejże placówki,…
Czytaj dalej Johann David Heinichen Drezdeńskie Nieszpory (recenzja płyty)Nie lękajcie się?
26 marca 2022 roku minął drugi dzień wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Z tą wizytą wiązały się wielkie nadzieje nie tylko Polaków, ale…
Czytaj dalej Nie lękajcie się?Ukraina. Po nocy będzie świt
Nastały smutne i tragiczne czasy. Nasi ukraińscy sąsiedzi i przyjaciele padli ofiarą najazdu totalitarnych państw, Rosji i Białorusi. Choć wiadomo było, że Putin snuje mroczne…
Czytaj dalej Ukraina. Po nocy będzie świtKsiążka Nowy humanizm Jacka Tabisza
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów otwiera serię wydawniczą Biblioteka Racjonalistów, powstającą w ramach Wydawnictwa Bez Maski. Pierwszą książką tej serii jest „Nowy humanizm” wieloletniego prezesa stowarzyszenia Jacka…
Czytaj dalej Książka Nowy humanizm Jacka TabiszaDlaczego ateiści bywają antyszczepionkowcami?
Z wielu stron docierają do mnie protesty i przejawy lekkiego załamania tym, że część ateistów jest aktywnymi antyszczepionkowcami. Nawet moja skrzynka mailingowa jest zarzucana przez…
Czytaj dalej Dlaczego ateiści bywają antyszczepionkowcami?Mars i promieniowanie kosmiczne
Jednym z największych wyzwań dotyczących wyprawy załogowej na Marsa jest promieniowanie kosmiczne. Niedawne trafiłem na stronę SpaceX po polsku, gdzie ten temat jest dość wielostronnie…
Czytaj dalej Mars i promieniowanie kosmiczneKsiążka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”
Tę recenzję mógłbym zamknąć w kilku słowach – „mądra i piękna książka”. To jednak nie wystarczy, gdyż książka Andrzeja Koraszewskiego jest ważna i od każdego…
Czytaj dalej Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”Na ile jesteśmy odmienni, czyli atomy i pusta przestrzeń
W wielu filmach science fiction jest mowa o teleportacji. Dzisiejsze odkrycia pokazują, że na małą skalę jest ona możliwa. Tym niemniej w filmach nie chodzi…
Czytaj dalej Na ile jesteśmy odmienni, czyli atomy i pusta przestrzeńRytm
Rytm jest między innymi kategorią z zakresu estetyki. Mówimy nie tylko o rytmie w muzyce, który jest dość oczywisty, ale również o rytmie w sztukach…
Czytaj dalej RytmKościół zdeprawowany i mamoną silny
Gomora, książka okropna, bo zaczynasz czytać, a potem nie możesz przestać i wszystkie obowiązki leżą. Odpowie ktoś, że to zależy, co kogo interesuje i ksiądz…
Czytaj dalej Kościół zdeprawowany i mamoną silnyŚwiat bez Internetu?
4 października około 17:40 czasu polskiego, internauci zorientowali się, że zawodzi funkcjonowanie Facebooka, Messengera, WhatsAppa oraz Oculusa. Ja sam brałem wówczas udział w dość kontrowersyjnej…
Czytaj dalej Świat bez Internetu?Hipokrates i Inspiration4
Ziemia jest niewielka. To stwierdzi każdy, kto miał okazję lecieć samolotem choć raz w życiu. Nagle okazuje się, że miejsce, na którym ludzkość istniała…
Czytaj dalej Hipokrates i Inspiration4Barok niezwykły, barok wspaniały
Tę recenzję piszę już na walizkach, bowiem niebawem muszę wyjechać, nie mogąc niestety uczestniczyć w ostatnim, niedzielnym dniu Wratislavii Cantans 56. A szkoda, wystąpi…
Czytaj dalej Barok niezwykły, barok wspaniałyLigeti na końcu drogi do nowoczesności
Tytuł recenzji nieprzypadkowy, bo tak właśnie było. Ligeti znalazł się na końcu koncertu i zachwycił. Ale zacznijmy, jak często, od początku. W piątek (10.09.21)…
Czytaj dalej Ligeti na końcu drogi do nowoczesnościFagoty i oboje Mozarta
Czwartkowy koncert tegorocznej Wratislavii Cantans 56 (9.09.21) podobnie jak koncert inauguracyjny składał się jakby z dwóch złączonych ze sobą koncertów. Pierwszy z nich zawierał muzykę…
Czytaj dalej Fagoty i oboje MozartaSmutek i wysublimowanie
W środowy wieczór Wratislavii Cantans 56 (8.09.21) mieliśmy okazję posłuchać koncertu legendarnego Huelgas Ensemble, prawdziwej gwiazdy wykonawstwa muzyki renesansowej. Tytuł koncertu „Sublimacja brzmienia” zapowiadał szczególnie…
Czytaj dalej Smutek i wysublimowanieCzary na Karaibach
Wtorkowy wieczór Wratislavii Cantans 56 (7.09.21) był naprawdę niezwykły. Niejeden czytelnik tu zaprotestuje, twierdząc niebezzasadnie, że wiele wieczorów Wratislavii jest niezwykłych, również w moich…
Czytaj dalej Czary na KaraibachLa Serenissima
Serenissima, czyli najjaśniejsza. Tak mawiano o Wenecji, swego czasu największym mieście Europy, tajemniczo i niedostępnie osadzonym na wyspach. Jeśli chodzi o światło, to morze z…
Czytaj dalej La SerenissimaDzień Beethovena
Niedzielne koncerty Wratislavii Cantans 56 (5.09.21) w całości zostały poświęcone twórczości Beethovena. Innym aspektem je łączącym były wykonania historycznie poinformowane, oraz bez wątpienia sławne zespoły…
Czytaj dalej Dzień BeethovenaKsiężycowy Pierrot, improwizacje i Agata Zubel
Drugi dzień 56 Wratislavii Cantans (4.09.21) to aż trzy ciekawe koncerty. Dzień ten miał też swoją bohaterkę, Agatę Zubel, wybitną kompozytorkę i wykonawczynię muzyki.…
Czytaj dalej Księżycowy Pierrot, improwizacje i Agata ZubelMagdalena Kožená otwiera Wratislavię Cantans!
Trzeciego sierpnia 2021 roku odbył się pierwszy koncert Wratislavii Cantans. Jest to już 56 odsłona wrocławskiego festiwalu, będącego jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w…
Czytaj dalej Magdalena Kožená otwiera Wratislavię Cantans!Kosmici. Marzenie czy hipoteza?
Mój ostatni artykuł mówiący o niechęci filmowców do pozytywnego ukazywania tematu eksploracji kosmosu, co jest moim zdaniem przejawem pewnej dekadencji, przyczynił się do kilku ciekawych…
Czytaj dalej Kosmici. Marzenie czy hipoteza?Kosmos nie bawi filmowców
Obejrzałem niedawno film „Ad Astra”, który skłonił mnie do refleksji powracającej do mnie ostatnio prawie zawsze po obejrzeniu filmu science fiction. Wygląda na to, że…
Czytaj dalej Kosmos nie bawi filmowcówSytuacja w Kabulu. Bezwolność Zachodu
Sytuacja w Kabulu wstrząsnęła światem. Nowy prezydent USA Joe Biden jest powszechnie krytykowany, jak sądzę słusznie. Amerykanie wycofali się ze stolicy Afganistanu jak ulotne cienie,…
Czytaj dalej Sytuacja w Kabulu. Bezwolność ZachoduCzego słuchał król Zygmunt August?
Wychodzi na to, że król renesansowej Polski i Litwy słuchał wspaniałej muzyki, godnej innych dokonań artystycznych, wciąż ożywiających polską i litewską kulturę dzięki poezji,…
Czytaj dalej Czego słuchał król Zygmunt August?Schubert niezwykły
Po Schubertowskim koncercie Ars Cantus spodziewałem się zupełnie niezwykłych wrażeń i nie zawiodłem się. Zespół przyzwyczaił nas do muzyki znacznie dawniejszej niż dzieła jednego…
Czytaj dalej Schubert niezwykłyRóże i organy
18 sierpnia 2021 roku ponownie mieliśmy okazję wysłuchać we wrocławskim NFM muzyki organowej. Nowy instrument nieodparcie cieszy miłośników muzyki organowej. Tak wielkich instrumentów powstaje…
Czytaj dalej Róże i organyPieśni runiczne i Mikołaj z Radomia
Taki właśnie eklektyczny program zaprezentował nam w ramach wrocławskiego Forum Musicum 2021 estoński zespół Heinavaker pod dyrekcją Margo Kölara. Tytuł koncertu, który odbył się…
Czytaj dalej Pieśni runiczne i Mikołaj z RadomiaDiabeł w muzyce
Francuski zespół Diabolus in Musica zalicza się do moich ulubionych grup wykonujących muzykę średniowieczną. Ich brzmienie poznałem z płyt firmy Alpha i skojarzyłem je…
Czytaj dalej Diabeł w muzyceChopin na wiolonczelach
Z wyjątkowo dużym opóźnieniem zasiadam do tej recenzji, choć koncert był bardzo intrygujący, a miał miejsce 27 lipca. Dzień po koncercie stałem się niezawinioną ofiarą…
Czytaj dalej Chopin na wiolonczelachBezduszna duchowość ateistów
Zamykając książkę lubię się zastanawiać, co z niej mam ochotę opowiedzieć innym. A tu piękna historia, która zostanie ze mną na długo. Przyjeżdża cywilizowany do…
Czytaj dalej Bezduszna duchowość ateistówWeganizm – filozofia czy religia?
„Filozofia wegańska” Joanny Hańderek to książka niezwykła – przejmująca i kontrowersyjna, a dla „mięsożerców” wręcz niebezpieczna. To również wspaniały przykład „myśli zatroskanej” – łączącej głęboką…
Czytaj dalej Weganizm – filozofia czy religia?Polskich polityków tęsknoty za papieżem
Jak będzie wyglądał PiS bez kultu Jana Pawła II. Jak powinniśmy nazywać tę postać, a może po prostu Karol Wojtyła? Jak Watykan współpracował z Hitlerem?…
Czytaj dalej Polskich polityków tęsknoty za papieżem