• środa, 27 maja 2020 r.

Świadek XX wieku

 

Życzenia 100 lat są często składane przy różnych okazjach. Są wśród nas ludzie istotnie dożywający tego pięknego wieku, tak jak profesor Bolesław Gleichgewicht.

Jubilat urodził się w 1919 roku w Warszawie. Skończył studia matematyczne. Wziął w walkach II wojny światowej. Trafił na zsyłkę do Związku Radzieckiego. Wrócił stamtąd dopiero w latach pięćdziesiątych. Osiedlił się we Wrocławiu, gdzie podjął pracę na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Z tym wydziałem związał się na całe zawodowe życie

 

 

Uczony zaangażował się w działalność opozycyjną, podobnie jak jego dorosłe już wtedy dzieci. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i współzałożycielem Towarzystwa Kursów Naukowych zajmującego się organizacji akcji samokształceniowych.

W ramach 70tych Bolesław Gleichgewicht był jednym z inicjatorów utworzenia Rady Jedności. Konsolidowała ona środowiska naukowe, zarówno naukowców, jak i studentów. Od 1980 roku był działaczem Solidarności, między innymi na UWr.

Profesor wychował studentów, jest autorem dzieł  i artykułów z matematyki. Od dawna jest już na emeryturze, ale zachował światły umysł.

 – Tato interesuje się światem, czyta gazety, ogląda wiadomości – opowiada jego syn Aleksander, którego i córkę profesora Helenę ojciec wspierał w działalności opozycyjnej.

 

 

Jubileusz profesora odbył się w jego rodzinnym instytucie. Przybyło wiele jego dawnych wychowanków, wśród których są dzisiejsi znani naukowcy, politycy czy samorządowcy.

Ewa Mastalska

 

 

W artykule wykorzystano informacje z publikacji Kamila Dworaczka i Tomasza Przedpełskiego „Wszystko co robiliśmy, okazało się potrzebne. Wspomnienia o Studenckim Komitecie Solidarności we Wrocławiu” wydanej w 2012 roku przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość”.  

Ewa MastalskaDziennikarka, publicystka, feministka (pisze między innymi do Zadry). Członkini redakcji RacjonalistaTV. Należy do Kongresu Kobiet.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Janusz
  Janusz
  12 lipca 2019 at 04:09 - odpowiedz

  Pieknie napisalas Ewa.

  Jednym z czynnikow decydujacych o dlugim zyciu jest poczucie uzytecznosci przez kontynuowanie pracy.

  Dwa inne to dieta i fizyczna aktywnosc. Wazne sa tez geny ale na to nie mamy wplywu. Pozdrawiam.

 2. Janusz
  Janusz
  12 lipca 2019 at 04:09 - odpowiedz

  Pieknie napisalas Ewa.

  Jednym z czynnikow decydujacych o dlugim zyciu jest poczucie uzytecznosci przez kontynuowanie pracy.

  Dwa inne to dieta i fizyczna aktywnosc. Wazne sa tez geny ale na to nie mamy wplywu. Pozdrawiam.

 3. Elasp
  12 lipca 2019 at 15:03 - odpowiedz

  To, że syn został KODziarzem nienajlepiej świadczy o rozeznaniu politycznym starego Gleichgewichta. Dobry matematyk nie musi być dobrym politykiem, żyć też można dlugo, a niewiele rozumieć że zmieniającego się świata. Zwłaszcza jak się zajmuje się przedmiotami niezmiennymi.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *