• sobota, 24 października 2020 r.

Świdnica: Średniowieczne imperium piwa i nietrującego gości księcia

 

Świdnica to miejsce niezwykłe. Słynie z Kościoła Pokoju, który musiał być stworzony z drewna i ze słomy i nie mógł przypominać kościoła. Miał być nietrwały i łatwopalny. Miasto to też wspomnienie o świetności książąt świdnicko – jaworskich, którzy byli ostoją polskości na Dolnym Śląsku przez wiek i którzy zbudowali masę potężnych zamków w Sudetach, jak i najwyższy kościół gotycki w Polsce. Świdnica żyje obecnie w cieniu większych miast. Dopiero niedawno jej mieszkańcom udało się wywalczyć przywrócenie połączeń kolejowych. W międzyczasie dbali o nieczynny dworzec kolejowy jak o prawdziwy skarb. Kamienice świdnickie zdradzają ducha wielkiej metropolii, która ostatecznie pozostała niewielkim, pełnym cieni historii miastem.

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. dżizas
  18 sierpnia 2016 at 23:15 - odpowiedz

  Moim zdaniem katedra w Świdnicy to jest jedyna normalna katedra w Polsce, nie odstaje w żaden sposób od gotyckich katedr zachodniej Europy.
  Zawsze chciałem zwiedzić Świdnicę oraz niedaleką Kotlinę Kamiennogórską, ale jak dotąd nie udało mi się to, głównie przez wakacyjne peregrynacje w Polsce B (np. Przemyśl, Warszawa, Lublin, Zamość, Białystok)
  🙂

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   19 sierpnia 2016 at 05:42 - odpowiedz

   Katedra świdnicka jest rzeczywiście bardzo ładna. Ale podobnie jak większość gotyku na terenie Polski jest to tzw. „Gotyk redukcyjny”. W gotyku klasycznym, a la Chartres, Reims czy Notre Dame w Paryżu jest zbudowana część katedry praskiej, a także kaplica św. Jadwigi w Trzebnicy i najstarsza partia katedry wrocławskiej.

   • dżizas
    19 sierpnia 2016 at 09:33 - odpowiedz

    Trzebnica jest straszna! Kiedyś byłem w tym mieście, bo dużo się słuchałem, jak tam ładnie. Na miejscu okazało, że jest tam paskudnie.
    😛

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    19 sierpnia 2016 at 09:44 - odpowiedz

    gotyk redukcyjny jest równie spoko jak tzw. klasyczny

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     19 sierpnia 2016 at 23:50 - odpowiedz

     Moim zdaniem jest słabszy artystycznie. Gotyk to też „tzw.”, więc nie wiem po co „tzw.” przed „klasyczny”?

     • Tomek Świątkowski
      22 sierpnia 2016 at 09:46

      Też wolą kamienny gotyk klasyczny, ale być może jest to kwestia tego, że ten „nasz” się mi przez całe życie opatrzył. No i kamień jest materiałem znacznie szlachetniejszym niż cegła, ale to już jest wynik dostępności surowców budowlanych. Materiał wymuszał technologie.

 2. edit
  19 sierpnia 2016 at 19:41 - odpowiedz

  Polecam jeszcze do zobaczenia ul. Jagiellońską. https://www.google.pl/search?q=świdnica+ul.+jagiellońska&client=aff-maxthon-maxthon4&hs=8h&affdom=

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   26 sierpnia 2016 at 00:53 - odpowiedz

   Bardzo okazała ulica

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *