• środa, 28 października 2020 r.

Utylizacja


Oglądam sobie poranną telewizję. Właśnie poinformowano, że płonie wysypisko śmieci w Ostrowie Wlkp. Płoną zazwyczaj albo dzikie wysypiska, albo takie, gdzie tzw. przedsiębiorca nazbierał odpadów, ale nie ma zamiaru ich utylizować. I wtedy niespodziewanie wysypisko samozapala się. Pożar składowiska zazwyczaj ma miejsce w trakcie dobrej pogody. Wtedy trujące dymy wznoszą się wysoko i nie ma zagrożenia dla okolicy. Nie trzeba ewakuować okolicznych mieszkańców. Właśnie nadszedł okres pożarów dzikich wysypisk.

 

 

Nieuczciwość przedsiębiorców lub zwyczajnych mafiozów, niefrasobliwość administracji i dzierżawców terenów oraz nieżyciowe przepisy sprzyjają samozapaleniom się wysypisk. To najtańszy i najprostszy sposób utylizacji śmieci w Polsce. Taka miniutylizacja odbywa się także w tysiącach palenisk domowych. Te najbardziej szkodliwe spala się wieczorem lub w nocy. Nie widać, ale czuć. I niestety większość prób budowy nowoczesnych spalarni śmieci, sprawdzonych w innych krajach, u nas nie jest budowana, bo mieszkańcy się buntują. Wolą, by paliły się śmietniska i nie przeszkadza im palenie śmieci w domach. Polska to dziwny kraj.

Czesław CyrulCzesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

Podobne materiały

2 komentarze

 1. Zorro
  8 czerwca 2019 at 11:44 - odpowiedz

  Gdy jest propozycja wybudowania spalarni śmieci, gdzie odpady są palone w sposób kontrolowany, to mamy protesty, manifestacje, płacze w TV. Ale gdy płonie na żywca wysypisko śmieci, reakcji okolicznych mieszczańców na próżno szukać.

 2. Ali
  16 czerwca 2019 at 13:56 - odpowiedz

  gdy wladza przygotowala projekt nowego prawa smieciowego (pod dyktando lobbystow proekologiczych) eksperci krzyczeli że taki będzie jego skutek

  i taki dokładnie jest – mafie śmieciowe tylko urosly w siłe dzięki ogromnym pieniądzom z podwyżek, jakimi wszystkich nas obciążono

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *