Schorowane serce Europy

 

Liderzy PiS z upodobaniem nazywają nasz kraj sercem Europy. Jeżeli tak jest faktycznie to Europa ma schorowane serce lub też nieopatrznie powierzyła ten organ w niezbyt odpowiedzialne ręce. Obecna władza regularnie podtruwa to serce i stara się go wyrwać z trzewi Europy. PiS-owcy sączą do krwiobiegu jad nienawiści. Kościół ten jad podgrzewa, co dodatkowo potęguje jego działanie. W efekcie serce co i rusz dostaje migotania przedsionków a ciśnienie sięga 240/180. 

 

 


Na to emocjonalne i stresogenne działanie nakłada się fatalne odżywianie tego organu. Polska ma najbrudniejsze powietrze w Europie. Władza PiS zablokowała rozwój nowoczesnej energetyki i truje nas węglem, bo tak podobno chce większość, która na tą partię głosuje. 


Ta władza także zdezorganizowała system wymiany starych pieców przez co grozi nam zabranie unijnych dotacji. 


Przez całe dziesięciolecia władza pozwala obywatelom na import milionów zużytych aut zza granicy. W efekcie staliśmy się samochodowym śmietnikiem Europy. 
Ta władza chwali się uszczelnieniem ściągania podatku VAT, a pozwala na wwóz – legalny i nielegalny – setek tysięcy ton śmieci zza granicy. 


Prawicowa władza nie potrafiła wybudować sieci nowoczesnych spalarni śmieci, choć były na to unijne dotacje. W efekcie śmietniska, legalne i dzikie, pękają w szwach, palą się, smrodzą, itp. Obywatele często, tam gdzie jest możliwe, palą nadwyżki śmieci – …nie ma śmieci i do tego jest ciepło… 


W lasach nadal nie brakuje dzikich wysypisk. Jest lepiej niż przed laty, ale cała Europa poczyniła w tej kwestii milowe kroki, a my drepczemy w miejscu i zadowalamy się 500+. 


Zatem to serce, stymulowane nienawiścią, karmione brudem ma być naprawdę sercem Europy? Stara Europa na takie serce nie zasłużyła. Potrzebuje organu zdrowego i zadbanego. Tymczasem obecna władza usiłuje wmówić, że to dar Polski dla Europy w sam raz. 


Na szczęście to tylko retoryka i do tego zupełnie chybiona. Bo tak naprawdę jesteśmy dzisiaj śmietnikiem Europy i trzeba to posprzątać, serce wykurować. Moc pracy przed nami, ale leczenie chorób serca nie jest łatwe.


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

 1. "Polska ma najbrudniejsze powietrze w Europie. Władza PiS zablokowała rozwój nowoczesnej energetyki i truje nas węglem, bo tak podobno chce większość, która na tą partię głosuje."

  .

  Może i chce, ale dlaczego chce? Chce bo musi. Gaz jest drogi i nie każdy może sobie pozwolić na ogrzewani domu gazem. Gdyby gaz był tańszy, ludzie nie babraliby się w węglu. Może red. Cyrul napisze, kto wynegocjował kontrakt gazowy i za czyjej władzy? Kontrakt ten kończy się w roku 2022. Z tego co mi wiadomo, Gazprom zaproponuje niższe ceny, właśnie z uwagi na fakt, że obecna władza zadbała o zróżnicowanie dostawy gazu do Polski, o co nie zadbali jej poprzednicy. O gazoportach red. Cyrul też nie zająknie się ani słowem – ? Co zrobiła poprzednia władza? Obiecała gaz łupkowy. takie selektywne traktowanie rzeczywistości z rzetelnością dziennikarską nie ma nic wpólnego. Nic dziwnego, że nie tylko lewicowego dziennikarstwa, jak lewicowej polityki nikt nie traktuje poważnie.   

  1. Gaz jest dwa razy droższy od węgla, ale tylko pod warunkiem, że ktoś posiada odpowiednie, dobrej jakości kotły, potrafi je odpowiednio użytkować i dba o całą instalację dokonując co jakiś czas czyszczenia itd. Użytkowanie kotłów węglowych wymaga więc pewnej wprawy i poświęconego czasu. Na piwnym vlogu Kopyra jest filmik o tym, jak wymieniał piec węglowy na gazowy. Co najbardziej go ucieszyło, że koszty nie wzrosły, za to ma wygodę. Oczywiście gdyby wymienił na nowoczesny kocioł węglowy te koszty by mu spadły, ale ilu ludzi w Polsce z kotłowniami węglowymi rzeczywiście o nie dba jak należy? Wątpię, aby było to choćby 20%. Faktem natomiast jest, że w takim węglowym można spalić wszystko, włącznie ze śmieciami i w ten sposób obniżać sobie koszty ogrzewania. Inaczej mówiąc – droższe nie musi się takim okazać. 

 2. biedny stary komunista pan cyrul na starosc propaguje religie swietej grety i przy tym obwinia obecnie rządzących za lata zaniedbań swoich własnych ludzi

  uważa przy tym, jak każdy komunista teoretyk, że jak w Polsce podniesie się kilkukrotnie ceny opłau , to powietrze będzie czystsze, bo na granicy z Ukraina, Białorusią i Rosją to mamy wielkie plastikowe ekrany aż do kosmosu, i wiatr stamtąd nie dolatuje

  panie cyrul – chcesz pan ekologizmu, ? okej! postuluj pan sadzenie drzew i krzewów, sprzatanie lasów i wymyslanie, produkcje i instalacje POLSKICH filtrów na kominy z pieców zasilanych takim paliwem jakie w Polsce mamy

  nie postuluj pan przy tym generowania samochodowego monopolu elektrycznego, przez który prawie 3 krotnie wzrośnie zapotrzebowanie na prąd, którego już zaczyna brakować i bez tego

  dywersyfikacja paliw musi pozostać a z systemu oplat emisyjnych trzeba się wycofac, skoro niema w nim większości naszych sąsiadów

  1. aha – dodam jeszcze komuniscie, ze tak samo jak skutkiem waszej kolektywizacji był głóód i śmierć , tak samo skutkiem waszsego swietego ekologizmu i podniesienia cen , zabronienia ludziom palenia w piecach to najpierw beda choroby i śmierci z zimna, a czystszego powietrza i tak nie bedzie!

  2. Akurat Czesław jest liderem sadzenia drzew na skalę wrocławską, a może i Polską… Oczywiście filtry trzeba promować, oprócz tego energię atomową. 

   1. Pamiętajmy jednak, że powierchnia lasów w Polsce to ponad 9 milionów hektarów (1/3 powierzchni Polski) i że poprzednia władza miała pewne plany prywatyzacji Lasów Państwowych. Powierzchnia lasów z roku na rok wzrasta.

    .

    Skoro mówimy o czystości powietrza w Polsce, pomówmy o czystości rzek w Polsce, zwłaszcza o stanie odziedziczonym po Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

    .

    Wracając do kwestii obecnej i poprzedniej władzy. Wiele wskazuje na to, że gdyby rządziła PO, byłyby sprywatyzowany (przynoszący za jej rządów wielkie straty – może celowo?) LOT, niewykluczone, że i Polskie Koleje Państwowe (uwaga jako poprzednio) miałyby zagranicznego wspłółwłaściciela. Platformie i SLD tęskno do rządów przede wszystkim dlatego, bo skończyły się gigantyczne łapówki, jakie można było brać przy okazji takich przedsięwzięć i dzielić się pieniędzmi pod stołem. O tego rodzaju przedsięwzięciach mogliby chyba coś powiedzieć i ludzie lewicy tacy, jak Wiesław Kaczmarek czy Jacek Piechota.  

    1. Układ, wydaje się, funkcjonował, był taki SLD i PO rywalizowały politycznie = walczyły o władzę nad tymi sektorami gospodarki, w których można było coś sprywatyzwać. Dość wpomnieć, że PO sprywatyzowała nawet Polskie Nagrania  i to jeszcze w roku 2015, za kwotę 8 milionów dolarów (!). SLD personalnie i ideowo wywodzi się z PZPR, PO – z WSI. PSL (oczywiście, dawny ZSL) był ugodowy i koalicyjny = miał monopol na prowincji w postaci posad w spółkach skarbu państwa i w administracji terenowej. PiS odsunął PO i SLD od władzy i od razu wskażniki gospodarcze poszybowały w górę. Planuje też odsunąć od władzy obecnych "samorządowców" i im podobnych, nic dziwnego, że ci ostatni chcą nawet stratować w wyborach, aby temu zapobiec. Oczywiście dawni beneficjenci sprzeciwiają się i będą się sprzeciwiać tym zmianom, potrzebny jest tylko wygodny i nośny pretekst, i takim jest właśnie haslo "obrony demokracji" (bo przecież kto by nie chciał bronić demokracji i swobód obywatelskich?)

 3. szkoda że w ogóle nie porzucimy ekobzdur i nie wracamy do węgla. Tylko stawiamy wiatraki choć każdy meteorolog wie że my nie mamy porządnych wiatrów na miarę Danii czy Austrii (Fohn) . Dobrze że nie ma wyśrubowanych norm na auta. To bajeczka że niby PiS to egoistyczny nieeuropejski rząd. Każdy rząd w Europie olewa eurobzdury jeśli kolidują z narodowymi interesami. Tyle ze Niemcom np wiatraki się opłacają stąd dorabiają ideologię że tacy cool i eko. Wszystko bzdury dla zdrajców typu PO. PiS częściowo realizuje polskie interesy narodowe SLD i PO nie czyniły tego w ogóle. To już raczej rząd PIS jest standardem europejskim a nie to co było wcześniej. AWS też miał przebłyski np gaz z Norwegii gdy nie był jeszcze za drogi a Rosja świrowała jeszcze bardziej niż dziś. Wieszcze długie rządy PiS ponieważ są silne i wytrzymują presję zagranicy i kompletnie pojebanej obecnie opozycji która bezwstydnie szczuje na własny kraj

  1. Ojej! Ktoś nam zupełnie spisiał. Z tym węglem to zupełny odlot. Mamy złoża na wyczerpaniu albo leżą na dużej głębokości i ich wydobycie jest zupełnie nieopłacalne. Obecnie jedziemy na węglu… importowanym i rosyjskim(czyżby to pisiory byli zdrajcami?) . Na obecną chwilę najsensowniejsza jest budowa elektrowni atomowej(niestety z braku nowocześniejszej technologii) uzupełniona przez OZE. A odnośnie dalszych rządów pisiorów. Kolejne 4 lata ich rządów są możliwe i skończą się one straszliwym "kataklizmem gospodarczym". Powtórka wariantu greckiego jest tu możliwa. Pisiory nie mają o niczym zielonego pojęcia. Tam jest tylko debil na debilu i debilem pogania. 

   1. "…skończą się one straszliwym "kataklizmem gospodarczym". Powtórka wariantu greckiego jest tu możliwa. Pisiory nie mają o niczym zielonego pojęcia. Tam jest tylko debil na debilu i debilem pogania."

    .

    Marnujesz się na Racjonaliście, powinieneś spędzać czas na marszach KODu lub akcjach Obywateli RP, ewentualnie dołączyć do "murarzy", tzn. stojących murem za Mateuszm Kijowskim.

    1. A czy KOD jeszcse istnieje?

     PO ma (zasafmiczo miało) takie przybudowki na "ulicy".

     Ale PiS też je ma – np. Młodzież Wszechpolska albo jeszcze bardziej uliczne akcje debili z "Klubów Gazety Polskiej" (oczywiście tak zwanej "polskiej").

     Co prawda takie "akcje" są nader rzadkie, ale nie odmówie im tego, że pod względem kabaretu i humoru dorównuja KOD-owcom.

 4. Niech Pan daruje sobie wypominanie 500+ przy kazdej okazji. Socjaldemokraci wprowadzili dodatek na dzieci w calej Europie a wy (SLD) zaspaliscie, i PiSiaki was ograly. Dotowaliscie, ale pedofilow w sutannach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *