• piątek, 30 października 2020 r.

Wywiad z Coelho

Satyra ma to do siebie, że bywa niepoprawna politycznie. Tak jest i tym razem. Ale zacznijmy od początku – wielu intelektualistów rwie przysłowiowo przysłowiowe szaty z uwagi na to, że tak mało ludzi w Polsce czyta książki. Ale przecież czytać można różne rzeczy, zaś samo czytanie wiosny nie czyni. Jedną z rzeczy, które można czytać, a które niekoniecznie wprowadzają nas w świat artystycznych doznań literackich są powieści Coelho. Posłuchajmy zatem, jak oczami satyryka wyglądać może wywiad z Coelho.

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

20 komentarzy

 1. Ireneusz Kozak
  18 czerwca 2017 at 21:32 - odpowiedz

  Taka mi kiedyś przyszła do głowy sentencja, parodiująca jakże błyskotliwe cytaty wybitnego autora powieści:

  Życie jest jak kij, ma dwa końce: początek… i koniec

 2. Ultima Thule
  19 czerwca 2017 at 01:47 - odpowiedz

  Po obejrzeniu kolejnego wywiadu apeluję o zmianę poziomu na wyższy. Szkoda czasu na oglądanie takiego przerostu formy nad treścią i to z tak prymitywną formą. Ja rozumiem, że budżet jest niski i że ledwo wiążecie koniec z końcem, ale jak to będzie tak wyglądać, to nawet tego końca z końcem nie zwiążecie …

   

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  19 czerwca 2017 at 03:11 - odpowiedz

  @Ultima Thume – kij ci w oko. Nie lubisz nie oglądaj. 

  • ala wilk
   19 czerwca 2017 at 07:42 - odpowiedz

   Dokładnie. Przenieś się na niezalezna.pl tam będziesz miał mniej więcej to samo w odniesieniu do muzułumanów, ale zamiast rozrywki w stylu Coelho będziesz miał rozbijanie butelek z wódką w sklepie przez komika francuskiego krzyczącego "Ramadan!" 

  • Ultima Thule
   19 czerwca 2017 at 09:25 - odpowiedz

   @PIOTR NAPIERAŁA: ale mi nie chodzi o mnie. Mi chodzi o Portal. Zaniżasz poziom PORTALU, a nie mój.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    19 czerwca 2017 at 10:55 - odpowiedz

    Twojego się nie da już bardziej zaniżyć. Jak Ci się nie podoba nasza satyra to zrób swoją. Nie będziesz mówić satyrykom co jak obśmiewać. Najwyżej sparodiujemy Ciebie i podobnych Tobie komentatorów

    • Ultima Thule
     19 czerwca 2017 at 14:33 - odpowiedz

     Nie udawaj, że tu chodzi o satyrę. Jestem zwolennikiem wolności słowa. Problem jest w technicznym, warsztatowym wykonaniu. Prymitywne sztuczki, prymitywne chwyty.
     .
     Nastawienie na szyderstwo, a nie na intelektualną ucztę – to jest problem …
     .
     I nie dla mnie jets to problem, tylko powinien być to problem dla JT i dla ideowych racjonalistów, którzy chcą, aby to miejsce było symbolem ateistów i racjonalistów.

   • Rafał Gardian
    Rafał Gardian
    19 czerwca 2017 at 14:00 - odpowiedz

    A ja myślałem, ze poziom portalu obniżają komentarze pełne mizoginizmu, rasizmu, homofobii, dogmatyzmu i innych irracjonalizmów, pisane przez pewne 2,3 osoby, które dołączyły stosunkowo niedawno do komentowania na tej stronie.

    • Ultima Thule
     19 czerwca 2017 at 14:29 - odpowiedz

     Konkrety !    Kto? Co? Kiedy?
     Łatwo rzucać bezpodstawne oskarżenia. Racjonalizm to ROZUM, a rozum to DYSKUSJA, a nie cenzura i polityczna poprawność. Zdecyduj się …

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      19 czerwca 2017 at 15:33

      "rozum to DYSKUSJA"

      Ciekawa definicja. 

     • Ultima Thule
      19 czerwca 2017 at 22:27

      Napisałem: "rozum to dyskusja, a nie cenzura". Dlaczego po chamsku wyrywasz pół mojego zdania i go w tak idiotyczny sposób interpretujesz ? Za coś takiego powinieneś zostać stąd usunięty.

       

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      20 czerwca 2017 at 15:24

      To nie ty o tym decydujesz.

      Nic nie interpretuje, tylko cytuje to co napisałeś. Nie moja wina, że tak uważasz. 

      Ze względu na przykład na notoryczne próby ukazywania w swoich wypowiedziach kobiet, jako osób o upośledzonej sferze intelektualnej, jesteś ostatnią osobą, która na tym forum może mówić o chamstwie i o tym kto powinien tu pisać. Już dość wartościowych osób przestało się tu udzielać mając dość skrajnie prawicowej propagandy u (nielicznych, ale "głośnych") komentujących. Nawet nie licz na to, że będę następnym.

       

     • Ultima Thule
      20 czerwca 2017 at 23:42

      @RAFAŁ GARDIAN: wskaż mi choć JEDNĄ wypowiedź, gdzie traktuję koboety jako "upośledzone", a Cię ozłocę.
      .
      Do kobiet i do każdego człowieka mam zawsze taki sam szacunek. Nie ważne, czy kobieta, czy mężczyzna, hetero czy homo, Murzyn czy Europejczyk. Chory z zespołem downa czy zdrowy człowiek. Wszyscy są równi.
      .
      I dlatego nie mogę zrozumieć, dlaczego lewica oraz przede wszystkim lewactwo tak upokarza Murzynów, kobiety itp robiąc z nich osoby niepełnosprawne i upośledzone. Ale to temat na inną debatę. Tutaj jedynie przyznaj, że poległeś w tej dyskusji i uznaj się za pokonanego.
      .
      P.s.: nie jestem z żadnej "prawicy". Jestem zwolennikiem Wolnego Rynku i RÓWNOŚCI ludzi. Oraz przede wszystkim jestem hobbystą RACJONALNEGO MYŚLENIA. Uwielbiam to robić.
       

    • Orionis
     19 czerwca 2017 at 15:52 - odpowiedz

     Masz rację, Rafale, mój mizoginizm jest karygodny, muszę się poprawić!  ;):)))  Może Ultima Thule by mi pomógł?   

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      19 czerwca 2017 at 16:02

      Z całą pewnością. On jest specjalistą.

     • Ultima Thule
      21 czerwca 2017 at 23:32

      @RAFAŁ GARDIAN: powiedz mi Rafał, dlaczego Ty zawsze chcesz mieć ostatni głos?

 4. Orionis
  19 czerwca 2017 at 14:49 - odpowiedz

  O, niektóre moje znajome nie zostawiłyby na Panach  jednej suchej niteczki za podłe  ;)) naśmiewanie się z ich idola  :))

  A z czytaniem to tak różnie, bo niby czytanie kiepskiej literatury czlowiekowi nie pomaga w niczym, ale jednak z drugiej strony jeśli człowiek cokolwiek czyta, to jakoś tam rozwija język, jakoś poszerza horyzont, emocje,  choćby przez to, że jednak umysł jakoś tam musi się gimnastykować, gdy wyobraża sobie to, co czyta, nawet jeśli to jest proste… Jednak chyba lepiej, żeby ludzie czytali cokolwiek niż nic (no, z wyłączeniem oczywiście rzeczy szkodliwych, np. nawołujących do zbrodni itp., wiadomo). 

  Myślę sobie, że chyba lepiej, że te kobiety czytają Coelho niż miałyby w tym samych czasie siedzieć przed telewizorem i oglądać jakieś kolejne "reality" albo czytać wyłącznie pisemka o gotowaniu i modzie. Panowie też chyba lepiej zrobiliby czytając choćby Coelho niż tylko ogladając mecze i porno  :));)  

   

   

  • Ultima Thule
   20 czerwca 2017 at 09:08 - odpowiedz

   A co mają lepszego, niż czytanie o gotowaniu i modzie ? No jeszcze o dzieciach. I wystarczy …

 5. Orionis
  21 czerwca 2017 at 01:07 - odpowiedz

  Co mają lepszego? No… nie wiem… Hegla może..?  :)))) 

  • Ultima Thule
   21 czerwca 2017 at 20:27 - odpowiedz

   A po co ?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *