Wywiad z Coelho

Satyra ma to do siebie, że bywa niepoprawna politycznie. Tak jest i tym razem. Ale zacznijmy od początku – wielu intelektualistów rwie przysłowiowo przysłowiowe szaty z uwagi na to, że tak mało ludzi w Polsce czyta książki. Ale przecież czytać można różne rzeczy, zaś samo czytanie wiosny nie czyni. Jedną z rzeczy, które można czytać, a które niekoniecznie wprowadzają nas w świat artystycznych doznań literackich są powieści Coelho. Posłuchajmy zatem, jak oczami satyryka wyglądać może wywiad z Coelho.

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

 1. Taka mi kiedyś przyszła do głowy sentencja, parodiująca jakże błyskotliwe cytaty wybitnego autora powieści:

  Życie jest jak kij, ma dwa końce: początek… i koniec

 2. Po obejrzeniu kolejnego wywiadu apeluję o zmianę poziomu na wyższy. Szkoda czasu na oglądanie takiego przerostu formy nad treścią i to z tak prymitywną formą. Ja rozumiem, że budżet jest niski i że ledwo wiążecie koniec z końcem, ale jak to będzie tak wyglądać, to nawet tego końca z końcem nie zwiążecie …

   

  1. Dokładnie. Przenieś się na niezalezna.pl tam będziesz miał mniej więcej to samo w odniesieniu do muzułumanów, ale zamiast rozrywki w stylu Coelho będziesz miał rozbijanie butelek z wódką w sklepie przez komika francuskiego krzyczącego "Ramadan!" 

   1. Twojego się nie da już bardziej zaniżyć. Jak Ci się nie podoba nasza satyra to zrób swoją. Nie będziesz mówić satyrykom co jak obśmiewać. Najwyżej sparodiujemy Ciebie i podobnych Tobie komentatorów

    1. Nie udawaj, że tu chodzi o satyrę. Jestem zwolennikiem wolności słowa. Problem jest w technicznym, warsztatowym wykonaniu. Prymitywne sztuczki, prymitywne chwyty.
     .
     Nastawienie na szyderstwo, a nie na intelektualną ucztę – to jest problem …
     .
     I nie dla mnie jets to problem, tylko powinien być to problem dla JT i dla ideowych racjonalistów, którzy chcą, aby to miejsce było symbolem ateistów i racjonalistów.

   2. A ja myślałem, ze poziom portalu obniżają komentarze pełne mizoginizmu, rasizmu, homofobii, dogmatyzmu i innych irracjonalizmów, pisane przez pewne 2,3 osoby, które dołączyły stosunkowo niedawno do komentowania na tej stronie.

    1. Konkrety !    Kto? Co? Kiedy?
     Łatwo rzucać bezpodstawne oskarżenia. Racjonalizm to ROZUM, a rozum to DYSKUSJA, a nie cenzura i polityczna poprawność. Zdecyduj się …

     1. Napisałem: "rozum to dyskusja, a nie cenzura". Dlaczego po chamsku wyrywasz pół mojego zdania i go w tak idiotyczny sposób interpretujesz ? Za coś takiego powinieneś zostać stąd usunięty.

       

     2. To nie ty o tym decydujesz.

      Nic nie interpretuje, tylko cytuje to co napisałeś. Nie moja wina, że tak uważasz. 

      Ze względu na przykład na notoryczne próby ukazywania w swoich wypowiedziach kobiet, jako osób o upośledzonej sferze intelektualnej, jesteś ostatnią osobą, która na tym forum może mówić o chamstwie i o tym kto powinien tu pisać. Już dość wartościowych osób przestało się tu udzielać mając dość skrajnie prawicowej propagandy u (nielicznych, ale "głośnych") komentujących. Nawet nie licz na to, że będę następnym.

       

     3. @RAFAŁ GARDIAN: wskaż mi choć JEDNĄ wypowiedź, gdzie traktuję koboety jako "upośledzone", a Cię ozłocę.
      .
      Do kobiet i do każdego człowieka mam zawsze taki sam szacunek. Nie ważne, czy kobieta, czy mężczyzna, hetero czy homo, Murzyn czy Europejczyk. Chory z zespołem downa czy zdrowy człowiek. Wszyscy są równi.
      .
      I dlatego nie mogę zrozumieć, dlaczego lewica oraz przede wszystkim lewactwo tak upokarza Murzynów, kobiety itp robiąc z nich osoby niepełnosprawne i upośledzone. Ale to temat na inną debatę. Tutaj jedynie przyznaj, że poległeś w tej dyskusji i uznaj się za pokonanego.
      .
      P.s.: nie jestem z żadnej "prawicy". Jestem zwolennikiem Wolnego Rynku i RÓWNOŚCI ludzi. Oraz przede wszystkim jestem hobbystą RACJONALNEGO MYŚLENIA. Uwielbiam to robić.
       

    2. Masz rację, Rafale, mój mizoginizm jest karygodny, muszę się poprawić!  ;):)))  Może Ultima Thule by mi pomógł?   

     1. @RAFAŁ GARDIAN: powiedz mi Rafał, dlaczego Ty zawsze chcesz mieć ostatni głos?

 3. O, niektóre moje znajome nie zostawiłyby na Panach  jednej suchej niteczki za podłe  ;)) naśmiewanie się z ich idola  :))

  A z czytaniem to tak różnie, bo niby czytanie kiepskiej literatury czlowiekowi nie pomaga w niczym, ale jednak z drugiej strony jeśli człowiek cokolwiek czyta, to jakoś tam rozwija język, jakoś poszerza horyzont, emocje,  choćby przez to, że jednak umysł jakoś tam musi się gimnastykować, gdy wyobraża sobie to, co czyta, nawet jeśli to jest proste… Jednak chyba lepiej, żeby ludzie czytali cokolwiek niż nic (no, z wyłączeniem oczywiście rzeczy szkodliwych, np. nawołujących do zbrodni itp., wiadomo). 

  Myślę sobie, że chyba lepiej, że te kobiety czytają Coelho niż miałyby w tym samych czasie siedzieć przed telewizorem i oglądać jakieś kolejne "reality" albo czytać wyłącznie pisemka o gotowaniu i modzie. Panowie też chyba lepiej zrobiliby czytając choćby Coelho niż tylko ogladając mecze i porno  :));)  

   

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *