Stolica Śląska była od 1526 roku posiadłością Habsburgów związaną ekonomicznie i politycznie z Królestwem Czech. Wrocław cieszył się autonomią, z której skwapliwie korzystał podporządkowując sobie inne śląskie miasta. W XVII wieku Habsburgowie patrzyli zwykle krzywym okiem na wrocławski protestantyzm, ale gdy próbowali wprowadzić kontrreformację musieli podstępem przemycać agentów kontrreformacji – tak bardzo bali się rady. Dopiero w drugiej połowie XVII wieku kontrreformacja przyniosła pewne postępy. Elita pozostała jednak w znacznej mierze potężna i niezależna i być może „wariant gdański” (Gelehrten) by się powtórzył, gdyby nie przejecie miasta wraz z cała prowincją przez scentralizowane państwo pruskie (1740-1741)[1]. Tak to wariant holendersko-gdański przeszedł w darmsztadzko-berliński.
Il. Wrocław AD 1736
Kres złotego wieku stanowiła wojna trzydziestoletnia, która choć nie zniszczyła miasta bezpośrednio – Wrocław nie przyjął ani załóg cesarskich ani protestanckich – mocno uderzyła w jego okolice. Ponowny powolny rozkwit nastąpił dopiero po pokoju westfalskim (1548). Cesarz Leopold I w 1702 założył w mieście kolegium jezuickie, którą to datę uznaje się za powstanie Uniwersytetu Wrocławskiego. Uniwersytet Wrocławski powstałby wcześniej, ale przeszkodził w tym Uniwersytet Krakowski, wysyłając swego czasu list do papieża oprotestowujący dokument fundacyjny wydany przez Władysława Jagiellończyka w Budzie w roku 1505, przez co uniwersytet powstał dopiero prawie 2 wieki później. W 1703 wzniesiono pierwsze olejowe latarnie na Rynku.
Wojny śląskie zaszkodziły miastu w ograniczonym stopniu[potrzebne źródło]. Jednak przejęcie Śląska przez Prusy Fryderyka II (1742) oznaczało utratę wszystkich dotychczasowych przywilejów. Na pociechę Wrocław otrzymał tytuł miasta królewskiego, stając się trzecią obok Berlina i Królewca rezydencją monarchy (Königliche und Residenziale Hauptstadt Breslau, Królewskie i Rezydencjalne Stołeczne Miasto Wrocław). Ludność zwolniono z uciążliwej służby wojskowej. W grudniu 1757 Wrocław był oblężony, a w 1758 miasto nawiedziła epidemia ospy , która zabiła około 3 tys. osób spośród 40 tys mieszkańców miasta. W roku 1791 pożar, który wybuchł w nocy z 25 na 26 maja zniszczył most katedralny i uszkodził zabudowania na Ostrowie Tumskim i wyspie Piasek.
Wrocław 300 lat temu
[1] Vide: N. Davies, R. Moorhouse, Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Wrocław. Breslau. Vratislavia, Kraków 2002.
My ole’ hometown, still one of the coolest PL places.
Also my favorite next to Poznań of Course
dzięki
nareszcie wiem, za co jako wrocławianin nie lubię krakusów – za uniwersytet
🙂
(to oczywiście żart – mój ukochany dziadek był rasowym krakowianinem – nigdy nie odpuścił wysłuchania transmisji hejnału z wieży mariackiej – nawet umierając)