The Meme Machine. Susan Blackmore and Kaja Bryx

 

Susan Blackmore is a British psychologist, freelance writer and lecturer, and is best known for her book The Meme Machine. She is author of over sixty academic articles and eighty book contributions.
Her books have been translated into more than 20 other languages and include Dying to Live: Near-death experiences, (1993), Conversations on Consciousness (2005), Zen and the Art of Consciousness (2011), Seeing Myself: The new science of out-of-body experiences (2017) and Consciousness: An Introduction (third edition due 2017). EUROPEAN SKEPTICS CONGRESS 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “The Meme Machine. Susan Blackmore and Kaja Bryx”

  1. Świetnie, żeście ją ułapili! 

    Jeśli chodzi o tę definicję memu, o którą pani Kaja pyta na samym początku, warto przytoczyć słowa Daniela Dennetta, który w jednym z wykładów zwrócił uwagę, że w momencie gdy Dawkins w swej książce wprowadził pojęcie memu, przestało ono być jego (Dawkinsa) prywatną własnością i w każdym, kto je od tej pory rozważał, zaczęło żyć własnym życiem. 
    .
    Susan Blackmore, która tak fajnie opowiada o idei iluzoryczności jaźni i innych wartościowych, a dziś znajdujących poparcie w nauce, pomysłach z filozofii dalekiego wschodu, zauważyła (szkoda, że nie wspomniała o tym przy okazji tego wywiadu), że zjawisko "przeskakiwania" świadomości ludzkiej w czasie, z jednego momentu na drugi, można w zasadzie traktować jak swego rodzaju ciągłą reinkarnację wielu "ja" w jednym człowieku. W każdym razie stwierdziła coś w rodzaju, że zapewne o czymś takim myśleli dawni mieszkańcy Indii, gdy koncepcja reinkarnacji się rodziła. I w identyczny sposób ja sam o idei reinkarnacji rozmyślałem, kiedy rozmyślałem nad swoją teorią, którą opisałem m.in. w artykule "Utajony Spirytualizm" (a dużo bardziej w komentarzach). Tam m.in. pan Robert Śliwa stwierdził, że "Tak naprawdę nasze życie możemy traktować jako ciągłą teleportację.". O tym samym mówi Susan Blackmore,zamiast używając słowa "reinkarnacja", zamiast "teleportacja"
     

  2. Na podobny temat (iluzoryczność "ja") wypowiada się w sposób bardzo interesujący niemiecki filozof, Prof. Dr. Thomas Metzinger, który używa pojęcia "ego tunnel". Warto się nim zainteresować i może ewentualnie też spróbować nawiązać jakiś kontakt? No i ten ostatni pomysł z rozmowami na odległość bardzo fajny. Czy nie dałoby się tak samo z Prof. Dawkinsem (przyjeżdża Susan Blackmore, a ona na pewno ma jakieś "wtyki" 😉 )

    1. Znamy już wielu znajomych Dawkinsa, działamy w środowiskach, gdzie Dawkins też się zjawia, Na razie rozmijamy się o dzień, dwa, bo z nim chcielibyśmy odbyć rozmowę w tej samej przestrzeni. Skype z bohaterami Europejskiego Kongresu Sceptyków jest wymuszony okolicznościami – chcemy ich przedstawić polskim odbiorcom zanim przyjadą. Na kongresie nagramy ich bezpośrednio. Dziękuję za ciekawe uwagi pod tym filmem! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 2 =