• poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.

The Meme Machine. Susan Blackmore and Kaja Bryx

 

Susan Blackmore is a British psychologist, freelance writer and lecturer, and is best known for her book The Meme Machine. She is author of over sixty academic articles and eighty book contributions.
Her books have been translated into more than 20 other languages and include Dying to Live: Near-death experiences, (1993), Conversations on Consciousness (2005), Zen and the Art of Consciousness (2011), Seeing Myself: The new science of out-of-body experiences (2017) and Consciousness: An Introduction (third edition due 2017). EUROPEAN SKEPTICS CONGRESS 

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Ireneusz Kozak
  14 września 2017 at 23:11 - odpowiedz

  Świetnie, żeście ją ułapili! 

  Jeśli chodzi o tę definicję memu, o którą pani Kaja pyta na samym początku, warto przytoczyć słowa Daniela Dennetta, który w jednym z wykładów zwrócił uwagę, że w momencie gdy Dawkins w swej książce wprowadził pojęcie memu, przestało ono być jego (Dawkinsa) prywatną własnością i w każdym, kto je od tej pory rozważał, zaczęło żyć własnym życiem. 
  .
  Susan Blackmore, która tak fajnie opowiada o idei iluzoryczności jaźni i innych wartościowych, a dziś znajdujących poparcie w nauce, pomysłach z filozofii dalekiego wschodu, zauważyła (szkoda, że nie wspomniała o tym przy okazji tego wywiadu), że zjawisko "przeskakiwania" świadomości ludzkiej w czasie, z jednego momentu na drugi, można w zasadzie traktować jak swego rodzaju ciągłą reinkarnację wielu "ja" w jednym człowieku. W każdym razie stwierdziła coś w rodzaju, że zapewne o czymś takim myśleli dawni mieszkańcy Indii, gdy koncepcja reinkarnacji się rodziła. I w identyczny sposób ja sam o idei reinkarnacji rozmyślałem, kiedy rozmyślałem nad swoją teorią, którą opisałem m.in. w artykule "Utajony Spirytualizm" (a dużo bardziej w komentarzach). Tam m.in. pan Robert Śliwa stwierdził, że "Tak naprawdę nasze życie możemy traktować jako ciągłą teleportację.". O tym samym mówi Susan Blackmore,zamiast używając słowa "reinkarnacja", zamiast "teleportacja"
   

 2. Ireneusz Kozak
  16 września 2017 at 06:35 - odpowiedz

  Na podobny temat (iluzoryczność "ja") wypowiada się w sposób bardzo interesujący niemiecki filozof, Prof. Dr. Thomas Metzinger, który używa pojęcia "ego tunnel". Warto się nim zainteresować i może ewentualnie też spróbować nawiązać jakiś kontakt? No i ten ostatni pomysł z rozmowami na odległość bardzo fajny. Czy nie dałoby się tak samo z Prof. Dawkinsem (przyjeżdża Susan Blackmore, a ona na pewno ma jakieś "wtyki" 😉 )

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   16 września 2017 at 10:20 - odpowiedz

   Znamy już wielu znajomych Dawkinsa, działamy w środowiskach, gdzie Dawkins też się zjawia, Na razie rozmijamy się o dzień, dwa, bo z nim chcielibyśmy odbyć rozmowę w tej samej przestrzeni. Skype z bohaterami Europejskiego Kongresu Sceptyków jest wymuszony okolicznościami – chcemy ich przedstawić polskim odbiorcom zanim przyjadą. Na kongresie nagramy ich bezpośrednio. Dziękuję za ciekawe uwagi pod tym filmem! 

 3. Zorro
  18 września 2017 at 12:08 - odpowiedz

  Bardzo ciekawe. W ogóle kongres zapowiada się bardzo ciekawie : – )

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *