75 urodziny Philippe’a Herreweghe we Wrocławiu!

Oczywiście powinienem napisać „między innymi we Wrocławiu”, bowiem wielki belgijski mistrz muzyki dawnej, jedna z najbardziej zasłużonych postaci w przywracaniu naszym uszom i umysłom muzyki baroku i renesansu, a od kilku już dekad także muzyki klasycyzmu, romantyzmu i modernizmu. wyruszył właśnie w jubileuszową trasę koncertową z okazji swoich 75 urodzin.

O Herreweghe dyskutuję z moimi przyjaciółmi melomanami od lat. Jedni go uwielbiają, inni nie do końca rozumieją jego humanistyczno – psychologiczne podejście do sztuki dźwięku, jaką jest muzyka. Rzeczywiście, brzmienie orkiestr Herreweghe’i jest ciepłe i rozmigotane. Jeszcze lepiej to słychać w jego sztuce prowadzenia chórów, zwłaszcza gdy chodzi o Palestrinę i Orlanda di Lasso.

Fot. Michiel Hendryckx, z materiałów promocyjnych NFM

Głównymi zespołami belgijskiego Maestra jest założony w 1970 roku chór Collegium Vocale Gent. Chór nieraz występował z La Chapelle Royale założoną w 1977 roku. Dla wykonywania w sposób historycznie poinformowany muzyki romantyzmu i nie tylko artysta stworzył Orchestre des Champs Elysées (1991). Mimo wielości zespołów, odnajdziemy w każdym nagraniu Herreweghe’i tę samą metafizyczną zadumę, mówiącą nam, że pomimo wielości epok, twórców i stylów, każda świetnie skomponowana muzyka jest wspaniałą podróżą w nieznane.

Oto program koncertu, który odbędzie się 8 maja tego roku we wrocławskim NFM.

Wykonawcy:

Philippe Herreweghe – dyrygent
Magdalena Kožená – mezzosopran
Andrew Staples – tenor
Orchestre des Champs-Élysées

Program:

G. Mahler Das Lied von der Erde

75. urodziny Philippe’a Herreweghe i 30. rocznica Orchestre des Champs-Élysées

Strona NFM

Pieśń o ziemi jest jednym z najpiękniejszych arcydzieł Mahlera. Oparta na średniowiecznej chińskiej poezji porusza tematy egzystencji człowieka, jego wzrastania i zanikania w oceanie Natury. Jestem przekonany, że wielowymiarowa i wielobarwna wyobraźnia dyrygencka Herreweghe’i jest znakomitym medium do unaoczniania nam złożonego wszechświata muzyki Mahlera. Dla wrocławian Mahlerowski wieczór z Philippem Herreweghe ma dodatkowy aspekt – Wrocławscy Filharmonicy świetnie odnajdują się w tej muzyce, warto zatem porównać ich interpretacje z jednym z największych współczesnych dyrygentów. Ten koncert na pewno zainspiruje też nasze zespoły.

Jedna z płyt Magdaleny Koženy

Wrocławscy melomani usłyszą też jedną z największych współczesnych śpiewaczek, Magdalenę Koženę, która podobnie jak Herreweghe umiejętnie podróżuje w muzycznym czasie, od muzyki dawnej po tą współczesną. Jej interpretacje również są bardzo wnikliwe, refleksyjne i w szczególny sposób humanistyczne. Krótko mówiąc, zapowiada się prawdziwa uczta!

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 5 =