Argumenty współczesnych teologów

Teologia to filozofia religii pretendująca do rangi dyscypliny nauki. W średniowieczu teologia była jednym z głównych przedmiotów nauczania i studiów na uniwersytetach. Obecnie tylko nieliczne prywatne uniwersytety maja w programie edukacje teologii. Jak słusznie uważał w XVIII wieku Thomas Jefferson teologia nie jest nauką i nie ma dla niej miejsca na szanującym się uniwersytecie. W XX wieku nastąpił w nauce olbrzymi postęp, który zmienił zasadniczo nasze zrozumienie świata mikroskopijnego (fizyka kwantowa) oraz świata dużej skali (astrofizyka i kosmologia). Równocześnie teolodzy zmienili swoją strategię argumentacji na temat istnienia niewidocznego świata super istot. Ta nowa strategia jest tematem tego eseju.

Jak pracuje uczciwy naukowiec?

Uczciwy naukowiec używa różnych metod: obserwacje, eksperymenty, teorie i symulacje celem rozwiązania problemów w swojej dyscyplinie nauki. Nigdy nie zakłada, że zna końcowy rezultat i że jego zadanie sprowadza się do znalezienia argumentów potwierdzających założony z góry rezultat.

Każdy wynik badań musi mieć wiarygodny poprawny dowód prawdziwości. Każdy naukowy projekt musi być powtarzalny, aby inni mogli sprawdzić słuszność rezultatów.

Źródła informacji w teologii

Dwa źródła informacji w teologii to święte starożytne księgi oraz objawienia. Święte księgi były pisane przez autorów, których wiedza o świecie nie dorównywała wiedzy współczesnych nam sześciolatków. Objawienia są podobne do magicznych sztuczek w cyrku. Objawione wydarzenia gwałcą nasza intuicje i wydają się niemożliwe.

Ale w cyrku magik zna tajemnice. Natomiast objawienie nie ma logicznego wyjaśnienia prócz tego, że kryje się za nim niewidoczny niebieski magik, który bez trudności potrafi wyciągnąć z pustego kapelusza święte króliki z ważnymi wieściami dla wybranych naiwniaków.

Nowoczesna strategia teologów

Współcześni teolodzy zauważyli, że większość ludzi wierzy nauce i można używać pseudonaukowych wersji naukowych faktów do podparcia religijnych urojeń. Klasycznym przykładem teologa mieszającego zręcznie fakty naukowe z religią są w USA William Lane Craig i w Polsce Michał Heller.

Słuchając Craiga ma się wrażenie, że on posiada głęboka wiedzę o kosmologii, do momentu, kiedy Craig wykonuje intelektualne salto mortale oświadczając, że właśnie udowodnił istnienie boga. Jego specjalnością jest argument zwany Kalam: każde wydarzenie ma przyczynę, powstanie świata było wydarzeniem więc miało przyczynę, według Craiga tą przyczyną jest bóg, jego bóg!. Autor Kalam, średniowieczny islamski uczony nie znal fizyki kwantowej, która uzasadniła fakt, że w świecie atomowym zasada przyczyna -skutek nie obowiązuje. Przykładem jest fluktuacja kwantowa. Świat powstał w warunkach fizyki kwantowej. Dlatego argument Kalam użyty w XXI wieku jest wyznaniem ignorancji graniczącej z oszustwem.

Heller jest bardziej subtelny. W swoim wykładzie “Ważniejsze niż wszechświat” na początku mówi jak kompetentny astrofizyk. Po ciekawym wstępie następuje spacer w magicznym grzęzawisku filozofii i teologii.

Słuchacze nie otrzymują odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, ale po wykładzie mają wrażenie, że dotknęli największą tajemnice świata, co jest ważniejsze od wszechświata. W średniowieczu teolodzy rozważali fascynujący problem ile aniołów może tańczyć na główce od szpilki. Obecnie zmodernizowaną wersją jest “ ważniejsze oni wszechświat”. Oba problemy są kandydatami do Guinness Book of Rekords w kategorii „Najgłupsze problemy homo sapiens”.

Zakończenie

Już od początków chrześcijaństwa do współczesnych nam czasów teolodzy bezskutecznie głowili się jak pogodzić zło na ziemi z istnieniem wszechmocnego boga. Ich gimnastyka typu człowieka gumy była nieudana defensywa. Obecnie zmienili temat i przeszli do strategii ofensywy używając sukcesów naukowych XX wieku do przemycania religijnych urojeń. Jeszcze sto lat temu panowało przekonanie, że świat był wieczny i nie miał początku. Teoria Wielkiego wybuchu poparta odkryciem mikrofalowego promieniowania tła (microwave background radiation) uzasadniła przekonanie, że świat miał początek 13.7 miliardów lat temu. Teolodzy poczuli nową okazję do wykuwania swego sukcesu. Skoro świat miał początek to miał przyczynę, którą był ich, opisany w starożytności bóg.

Złudna silą się tego argumentu polega na tym, że nauka wyjaśniła ewolucje świata od czasu Plancka(10 do potęgi minus 42 sekundy) a sam początek jest punktem osobliwym, w którym równania fizyki nie są użyteczne.

Tę dziurę w fizyce teolodzy zatkali boskim kitem. Na odetkanie dziury musimy poczekać. Historia nauki pokazuje, że boski kit był często używany do czasu, kiedy nauka zastąpiła go prawdziwym wyjaśnieniem.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

53 Odpowiedzi na “Argumenty współczesnych teologów”

  1. > Teologia to filozofia religii pretendująca do rangi dyscypliny nauki. W średniowieczu teologia była jednym z głównych przedmiotów nauczania i studiów na uniwersytetach. Obecnie tylko nieliczne prywatne uniwersytety maja w programie edukacje teologii.

    Mamy w Polsce trzy duże uniwersytety katolickie, ponadto na dziesięciu państwowych uniwersytetach działają wydziały teologii katolickiej. Wszystkie są kościelnymi placówkami w całości finansowanymi przez budżet państwa.  W Narodowym Centrum Nauki (państwowej instytucji finansującej badania naukowe) teologia figuruje jako pełnoprawna dziedzina nauki. Centralna Komisja Do Spraw Stopni i Tytułów nadaje tytuły i stopnie naukowe w zakresie teologii.

    W Katowicach ma powstać Centrum Szkolenia Egzorcystów, bo ich obecną (egzorcystów) ilość (ok. 100) biskupi uznaja za niewystarczającą.

    Ok. 4000 lekarzy w RP podpisało katolicką deklarację wiary, co umożliwia im skuteczna manipulację "klauzulą sumienia".

    Katoliki  trzymają się mocno! Diabły, anioły, matki boskie widziało wiele osób, jest to opisane w książkach, filmach, gazetach. A kto widział bozon Higgsa? No, kto?

  2. Zachecam czytelnikow do posluchania wykladu Hellera. Badzo chce wiedziec co jest wazniejsze niz wszechswiat bo 

    moge blednie uwazac ze niczego wazniejszego nie ma. Jesli Heller odkryl co wazniejsze to nalezy mu sie slawa i nagroda Tempeltona za podpieranie metafizyki fizyka.

    1. Może Pan uważać co Pan chce. Czy jest Pan zwolennikiem narzucania Panu poglądów albo narzucania przez Pana poglądów innym ludziom?

  3. Trzeba byc cierpliwym aby posluchac caly wyklad Hellera. Wyklad gwalci zasady prezentacji dobrej jakosci. Czytanie tekstu na ekranie jest bledem numer 1 poczatkujacych  wykladowcow. Ekran powinien zawierac dodatek dowypowiedzi 

    a nie zastapic ustny wyklad,

    Ludzie na sali chca sluchac a nie czytac. Rownoczesne czytanie i sluchanie powaznie zmniejsza  szanse na zrozumienie temat.

    Tematem wykladu jest prywatna wizja Hellera.  To znaczy ze nie mowi w 

    imieniu kosciola. Czyzby Heller byl heretykiem ktory obawia sie reakcji 

    koscielnych wladz ktore wola bajki o raju z gadajacym wezem a nie kosmologie.

  4. @TOMASZ SOBECKI

    Inspiracha do napisania eseju byl inny filmik Jacka. Przypuszczam ze z tego powodu umiescil swoja wypowiedz.

    Ja traktuje to jako filmowy komentarz.

  5. Bardzo wiele szanujących się (i szanowanych powszechnie) uniwersytetów ma wydziały teologiczne. Także renomowane uniwersytety w mocno zeświecczonych państwach, np. uniwersytet w Uppsali, uniwersytet Karola w Pradze, w Genewie, Strasbourgu, Kopenhadze itp.

    1. Nie wiem jak w Pradze czy Strassbourgu, ale w Kopenhadze czy Uppsali to sa to raczej studia niekonfesjonalne. Studiuje sie teologie jako fenomen, nawet ateista moze byc mgr teologi, a wyznawca islamu moze zdobyc tytul np.  mgr teologii ze specjalnoscia teologia chrzescijanska i odwrotnie. Nikogo nie interesuje w co prywatnie wierzysz. Mozesz sobie wierzyc w cuda niewidy, koszalki-opalki, twoja sprawa. Po skonczonych studiach nie jestes ksiedzem, ani pastorem czy imamem, po prostu stajesz sie specjalista od dawnych lub obecnych mitow. Cos w rodzaju religioznawstwa.

      1. A to pierwsze słyszę, żeby ukończenie teologii – jeśli dobrze rozumiem, w Polsce – było równoznaczne z otrzymaniem święceń kapłańskich. Przecież ten kierunek kończą nawet kobiety, zresztą nie tylko zakonnice.

        1. Ciekawe jakimi tematami zajmuja sie wydzialy teologiczne, moze jakies tytuly prac magisterskich, doktorskich?

          UMK

          >> Studia prowadzone są w ramach dwóch specjalności: katechetyczno-pastoralnej (10

          >> semestrów) i kapłańskiej (12 semestrów).

           

          Rozumien, ze mozesz wybrac specjalnosc kaplanska i zdobyc swiecenia, bo inaczej czego by tam uczyli i po co siostrzyczkom specjalnosc k., chyba zeby sie uczyly jak uslugiwac kaplanom.

          1. LUCYAN, proszę sobie poszukać w internecie. Ja nie studiowałam teologii. Kończyłam zupełnie inne dtudia.

          2. Wlasnie na UMK (Uniwersytet Mikolaja Kopernika w Toruniu) znalazlem Wydzial Teologii z dwoma specjalnosciami, podejrzewam ze specjalnosc kaplanska nie jest dla dziewczynek. Czyli jawna dyskryminacja kobiet. Gdyby to byl osrodek prowadzony przez kler to mogliby prowadzic specjalnosc np,. egzorcystyczna, ale uczelnia panstwowa ksztalcaca kadry dla kleru? Co dalej? Specjalnosc czarnoksiestwo sredniowieczne (w konkurencji do Harryego Pottera) i wspolczesne? 

          3. Lucyan 6 lutego 2020 at 18:06

            A to dziwne, bo ja znalazłam tam:

            stacjonarne

                Teologia (4 specjalności)
                Nauki o Rodzinie
                Organizacja opieki nad osobą starszą

            oraz podyplomowe studia z bioetyki. Na innych uczelniach są jeszcze inne kierunki.

            " specjalnosc kaplanska nie jest dla dziewczynek " I co w tym dziwnego, skoro kobieta nie może być księdzem katolickim, to po co jej takie wykształcenie? Ale jaki to ma związek z Pana wcześniejszymi komentarzami, np:Lucyan1 lutego 2020 at 18:27

             

             

        2. To wlasciwie jest swietnie, ziscilo sie marzenie p.Dominiczaka, nawet ateista moze zdobyc umiejetnosci kaplanskie i katechety. Problem w tym, ze to kuria decyduje kto moze te zawody uprawiac. Gdyby nie to, to mielibysmy w Polsce ksiezy ateistow. A moze juz sa, tylko zataili to przed kuria czy innych hierarcha koscielnym.

      2. Theology to nie jest religion science. To dwie różne dyscypliny.

        Uniwersytety skandynawskie mają teologię.

        Teologia to nie są "studia zawodowe" jedynie dla przyszłych duchownych (tym zajmują się seminaria). Świeccy też studiują teologię.

  6. "Uczciwy naukowiec używa różnych metod: obserwacje, eksperymenty, teorie i symulacje celem rozwiązania problemów w swojej dyscyplinie nauki. Nigdy nie zakłada, że zna końcowy rezultat i że jego zadanie sprowadza się do znalezienia argumentów potwierdzających założony z góry rezultat.

    Każdy wynik badań musi mieć wiarygodny poprawny dowód prawdziwości. Każdy naukowy projekt musi być powtarzalny, aby inni mogli sprawdzić słuszność rezultatów."

    Zgodnie z tymi wymaganiami proszę o podanie źródeł naukowych uzasadniających twierdzenie, że:

    " Świat powstał w warunkach fizyki kwantowej.".

    Zwłaszcza. że:

    " nauka wyjaśniła ewolucje świata od czasu Plancka(10 do potęgi minus 42 sekundy) a sam początek jest punktem osobliwym, w którym równania fizyki nie są użyteczne. "

    Chyba, że źle zrozumiałam i twierdzenia, którym Pan się posłużył nie potwierdza nauka.

  7. Ten komentarz nie jest mój i jeśli jest to wyłącznie błąd oprogramowania na portalu, to proszę aby osoba, która go napisała ujawniła swój prawdziwy nick.

    ANNA

  8. Ale protestanci wierza w tego samego zydowskiego boga, zreszta islamczycy tez. To ladnie z twojej strony, ale Polka powinna raczej wierzyc w polskiego czy slowianskiego boga, chyba ze masz korzenie z bliskiego wschodu. Kazdemu wolno wierzyc w co chce, nawet w Paciamame. 1

  9. @ANNA

    To ze swiat powstal w warunkach fizyki kwantowej wynika z  poczatkowej mikroskopijnej jego wielkosci ktora podlega   mechanice kwantowej.

    Tomasz z Akwinu nie mial ,nie mogl miec pojecia o powstaniu swiata nie 

    znajac fizyki. Teologia to filozofia  pustych slow. Mielenie jezorem pojec ktore mic nie znacza.  Powstanie swiata nie jest jeszcze znane ale zaklejanie dziury bogiem nie jest zadnym wyjasnieniem. Jest to raczej unik wyjasnienia.

     

     

     

    1. Powstał w warunkach kwantowej grawitacji i podlega teorii kwantowej grawitacji to z "?" Zgodnie z tym co mi wiadomo, nie ma teorii kwantowej grawitacji Ja akurat wolę wierzyć fizykom, cytat:

      "We współczesnych eksperymentach dochodzimy do warunków jakie panowały we Wszechświecie w bilionowej części sekundy (10^-12s). Dalej sięgają już tylko spekulacje teoretyczne, jednak mające bardzo solidne podstawy – ogólna teoria względności opisuje świat aż do granicy Plancka wynoszącej 10^-42 s i opis ten nie zależy od (nieznanego) składu cząstek tak długo jak długo Wszechświat może być traktowany jako jednorodny, izotropowy i zdominowany przez promieniowanie. Przy energii Plancka (czyli w czasie 10^-42 s) grawitacja zaczyna być teorią silnie oddziałującą, a z pewnością kwantową i wydaje się, że pojęcia czasu i przestrzeni przestają mieć sens. Erę Plancka można więc traktować jako narodziny czasoprzestrzeni. Zamiast czterech znanych nam oddziaływań fundamentalnych: grawitacyjnych, elektromagnetycznych, oraz słabych i silnych, Wszechświat opisuje nieznana nam jeszcze teoria. Po erze Plancka grawitacja staje się znacznie słabsza niż inne oddziaływania i może być opisywana klasycznie za pomocą równań Einsteina. "  cytat za: Początek Wszechświata – najwspanialszy eksperyment fizyczny Krzysztof A. Meissner Instytut Fizyki Teoretycznej, Uniwersytet Warszawski Grzegorz Wrochna Instytut Problemów Jądrowych im. A.Sołtana, 05-400 Otwock-Świerk

  10. @TOMEK S

    Teologia nie jest mauka bo nie uzywa metod nauki i nie mozna sprawdzic tez teologii. Kazde twierdzenie lub fakt nauki moga byc sprawdzone, W teologii 

    twierdzenia sa tylko  gramatycznie  poprawnymi zdaniami bez mozliwosci sprawdzenia prawdziwosci.Na przyklad jak sprawdzic ze bog jest w trzech osobach a nie czterech.

    Sa tylko dwie mozliwosci. 1. Bog opisany przez teologow nie istnieje wiec nie ma potrzeby o nim uczyc i dyskutowac i 2. bog istnieje 

    i jest tak rozny od tego co znamy ze zadna komunikacja z nim nie jest mozliwa wiec nie ma sensu uczyc o bogu. My na ziemi nie znamy nikogo kto jest wszechmocny i wszystkowiedzacy.

    Poznanie boga nie jest mozliwe bo bog jest niewidoczny i niemy. Nie uzywa zadnych metod komunikacji z wyjatkiem plag, takich jak huragany, tsunami itp.

    Jesli Jezus byl bogiem to dlaczego nie dal ludziom elektrycznosci ani penicyliny. Lub rokazal zeby ludzie nie chorowali na raka.   Dlaczego uprawial egzorcyzm ktory jest medycznym oszustwem. Zamiast  brutalnego ukrzyzowania Jezus mogl

    dac ludziom wielkie rzeczy dla ich dobra i szczescia. Nie dal nic.

    Bo byl fabrykatem dla potrzeb  nowej religii.

     

     

    1. Zgodnie z anglosaskim nazewnictwem teologia nie jest Science.

      Natomiast uprawianie teologii wymaga syntetyzowania interdyscyplinarnej wiedzy, więc jej naturalnym miejscem jest uniwersytet.

      Kwestia nazewnictwa. Teologia, podobnie jak np. filozofia albo teoria gry w szachy, niczego nie odkrywa w przyrodzie, bo nie taka jest jej rola i nikt od niej tego nie oczekuje. Zadziwia mnie, że Janusz Kowalik zanudza czytyelników już chyba trzydziestym albo czterdziestym esejem o tej samej treści, będącym polemiką z nieistniejącymi opiniami.

      .

  11. Hej, a gdzie mój wpis się podział? Co takiego nieprawomyślnego było w informacji, ze we współczesnej RP są 3 duże, katolickie uniwersytety, a na 10-ciu uniwersytetach (teoretycznie świeckich) funkcjonują wydziały teologii, w pełni finansowane przez państwo?

     

    A może jednak WordPress-4.7.16 zdobył miażdżącą przewagę nad sysadminem (a w ogóle, macie kogoś takiego?) i żyje własnym życiem, moderując komentarze i zamierniając nicki?

  12. @LUCYAN

    Jehowa to bog Izraelitow, stworzony dla ich potrzeb ponad 3 tysiace lat temu. 

    Chrzescjanie byli poczatkowo sekta judaizmu wiec przyjeli boga judaizmu. Obecnie zarowno chrzescijanstwo jak tez islam sa religiami uniwersalntmi.

    Obie religie zapozyczyly duzo od judaizmu ktory z kolei  skopiowaj  czesc wierzen z religii Egiptu i Persji(zoroaster). Ciekawe ,co wspomniales, jakie byly wierzenia slowian orzed chrzesciojanstwem.

    Malo otym wiemy choc jest to wazna informacja o kulturze slowian.

    Po chrzescie  Polski  chrzescijanie  niszczyli slady poprzrednich wierzen.

    To samo stalo sie w Arabii gdzie  zniszczono slady wierzen przedislamskich. Wiemy troche wiecej o starych wierzeniach Grecji i Rzymu.

  13. @HENIU

    Craig jest chrzescijaninem  ktorego fundamentalne wierzenia sa  identyczne z katolicyzmem.

    Crais pracowal na katolickim uniwerku w Belgii,.

  14. @ KLEMENTYNA

    Bardzo dziekuje za komentarz. 

    To co piszesz o egzorcystach w Polsce jest przerazajace. Polska 

    stacza sie do watykanskiej  epubliki bardziej zdominowanej religijna propaganda gorsza niz to bylo w PRL pod butem ZSRR.

     Egzorcyzm to zabobon sredniowiecza.

    Jezus nie majac pojecia o medycynie uprawial egzorcyzm w 

    synagodze , jak opisuje to Nowy Restament.  W XXI wieku 

    egzorcyzmu to 

    wstyd i skretynienie polskiego rzadu.

    Lekarze uprawiajacy egzorcyzm powinni utracic dyplomy i po procesie sadowym znalezc  sie w wiezieniu. Uczenie teologii za panstwowe pieniadze to skandal i korupcja.

     

  15. @ANNA

    Kilka lat temu fizykom udalo sie odtworzyc (uzywajac superkomputera)

    rozwoj swiata. Danymi poczatkpwymi bylo microwave background radiation, pozostalosc po wielkim wybuchu. Dane zebral specjalny instrument wtstrzelony w przestrzen kosmiczna.

    Fizycy zalozyli ze w okresie czasu Plancka nastapilo quantum fluctuation. Nie wiemy jak doszlo do wielkiego wybuchu. Ale zakladanie ze potrzebny byl nadnaturalny agent opisant w starozytnych ksiegach jest 

    absurdalnie glupie .Jest to unik a nie wyjasnienie. Trzy tysiace lat temu izraelici wynalezli(stworzyli) boga Jehowe, i przypisali mu rozne cechy wlacznie z funkcja stworcy swiata. W XXI wieku nie mozemy polegac na pomyslach prymitywnych pisarzy 

     Starego Testamentu. BYc moze nauka da nam wyjasnienie jak powstal swiat.  Zastapienie tego wyjasnienia  bajka nie ma celu . W nauce latwizna i oszustwo nie sa tolerowane. Kazdy ma prawo wierzyc w co chce ale powinnismy  wiedziec ze kazda religia , a a jest ich ponad 1000 , jest ludzkim tworem wyobrazni polaczonej z ignorancja i strachem.

    1. Ale ja przytoczyłam informacje na temat stanu współczesnej wiedzy, które zaprezentowali fizycy. A czy Pan zapomniał co sam napisał: " Złudna silą się tego argumentu polega na tym, że nauka wyjaśniła ewolucje świata od czasu Plancka(10 do potęgi minus 42 sekundy) a sam początek jest punktem osobliwym, w którym równania fizyki nie są użyteczne. dziurę w fizyce teolodzy zatkali boskim kitem"? [wyróżnienia moje, żeby nie było] Napisał Pan również:

      "Uczciwy naukowiec używa różnych metod: obserwacje, eksperymenty, teorie i symulacje celem rozwiązania problemów w swojej dyscyplinie nauki. Nigdy nie zakłada, że zna końcowy rezultat i że jego zadanie sprowadza się do znalezienia argumentów potwierdzających założony z góry rezultat.

      Każdy wynik badań musi mieć wiarygodny poprawny dowód prawdziwości. Każdy naukowy projekt musi być powtarzalny, aby inni mogli sprawdzić słuszność rezultatów." To nie ja napisałam, chociaż nie zaprzeczam wszystkiemu. Ale teraz Pan dowodzi: "Fizycy zalozyli ze w okresie czasu Plancka nastapilo quantum fluctuation. "

      Na podstawie czego założyli, skoro teoria kwantowej grawitacji opisującej być może wczesny wszechświat ery Plancka, jeszcze nie istnieje? Komputer analizuje tylko dane, które mu podano i tylko tak jak został zaprogramowany. 

      O tym napisałam a Pan, to ignoruje, nie wyjaśnia i pisze o "Jehowie". Ja o "Jehowie" nic nie pisałam, tylko odnosiłam się do Pana zarzutów wobec niektórych współczesnych teologów, jak na przykład Michał Heller, którzy chyba też nie mówili w wykładach o "Jehowie" Jeśli naukowym teoriom można postawić identyczne zarzuty jakie Pan stawia teologom, to albo zarzuty są źle dobrane albo "nauka" czasem też zapycha dziury w wiedzy, tylko innym "kitem". Niestety ale muszę postawić na to pierwsze, zarzuty są źle dobrane. I na koniec jeszcze jeden cytat: " No właśnie nie wiadomo czy będzie ona kwantowa. Prędzej czy później zapewne odkryjemy teorię, która łączy prawa kwantowe z prawami grawitacji. W tym sensie pojęcie kwantowa grawitacja jest na wyrost bo nie wiadomo czy będzie kwantowa, czy coś zupełnie innego. " Dr hab. Andrzej Dragan: Kwanty, czyli zamknij się i licz/za rp.pl

    1. Na jakiej podstawie założono, że stanem początkowym Wszechświata czyli stanem w erze Planka ibyły warunki próżni, – na przykład próżni kwantowej, jakiej? – skoro era Plancka nie jest opisana znaną teorią fizyrczną ani tym bardziej nie ma mozlwiwości potwierdzenia eksperymebntalnego? Jeśli Pana zdaniem jest to jakoś potwierdzone naukowo, to proszę podać kontrargumenty do cytatów wypowiedzi fizyków, które podałam.

      Na przykład:

      1/ " No właśnie nie wiadomo czy będzie ona kwantowa. Prędzej czy później zapewne odkryjemy teorię, która łączy prawa kwantowe z prawami grawitacji. W tym sensie pojęcie kwantowa grawitacja jest na wyrost bo nie wiadomo czy będzie kwantowa, czy coś zupełnie innego. " Dr hab. Andrzej Dragan: Kwanty, czyli zamknij się i licz/za rp.pl

      2. " Przy energii Plancka (czyli w czasie 10^-42 s) grawitacja zaczyna być teorią silnie oddziałującą, a z pewnością kwantową i wydaje się, że pojęcia czasu i przestrzeni przestają mieć sens. Erę Plancka można więc traktować jako narodziny czasoprzestrzeni. Zamiast czterech znanych nam oddziaływań fundamentalnych: grawitacyjnych, elektromagnetycznych, oraz słabych i silnych, Wszechświat opisuje nieznana nam jeszcze teoria. "Krzysztof A. Meissner, Grzegorz Wrochna

      Jeszcze raz zaznaczam, że komputer dokonuje tylko tego co założy człowiek a wyniki różnych działań na różnych zmiennych i stałych mogą dawać podobny efekt. To się dzieje na przykład w fizyce klasycznej i przy dobraniu odpowiednich układów.

  16. @HENIU I ANNA

    Nie znam wszystkich katolickich 

    odchylencow w Polsce ale przeciez 

    katolicy ,protestanci, prawoslawni to ta sama religia tylko inne sekty. Ten sam Jehowa i Jezus. Roznce tych sekt nie sa fundamentalne. Sluchalem dwa wyklady Hellera. Jest on katolikiem w 100 procentach. Nazwanie go masonem to gruba i niesluszna  przesada. Jesli taki czlowiek jak Dziwisz nie jest dobryn katolikiem to kto jest ? 

    Polska nie jest za malo katolicka lecz za

    duzo katolicka. Na przyklad kosciol popiera egzorcyzm ktory powstal w 

    starozytnym Bliskim Wschodzie ponad 3 tysioace lat temu. Czy w XXI wieku 

    Polska powinna byc centrum  egzorcyzmu w Europie?

    Religia ludzi oglupia ale sa granice  glupoty  . Centrum Szkolenia  Egzorcystow w Katowicach naraza Polske na miano  najmniej rozsadnego kraju w Europie.

     

     

     

    1. Proszę Pana, ja nie będę swoich oponentów i ludzi z którymi się nie zgadzam nazywać odchyleńcami, bo ani tego sposobu dyskusji nie preferuję, ani nawet nie potrzebuję. Wystarczają mi merytoryczne argumenty zwracam uwaagę, że w wykładzie Profesora Hellera, który jest przykładem do Pana krytycznych tekstów nic nie ma o Jehowie, więc Pana komentarze nie są merytoryczne. Mało tego nawet nic nie ma o zatykaniu dziur boskim kitem, nie wiem skąd Pan wziął taki zarzut wobec Profesora Hellera: "Złudna silą się tego argumentu polega na tym, że nauka wyjaśniła ewolucje świata od czasu Plancka(10 do potęgi minus 42 sekundy) a sam początek jest punktem osobliwym, w którym równania fizyki nie są użyteczne. Tę dziurę w fizyce teolodzy zatkali boskim kitem". Może inni teolodzy tak twierdzą, ale mieszanie do tego właśnie tej osoby jest bezpodstawne. Zwłascza, że Profesor Heller  nawet nie optuje za hipotezą osobliwości początkowej jako momentu stworzenia świata.

  17. Cenzura? Nie trzeba pisać pod cudzym nickiem. A jeśli  ma się tylko jedno imię albo za mało kreatywności, to trzeba było poprosić mnie ładnie poprosić od odstąpienie mojego nicku. Poprosić ładnie a nie się podszywać.

  18. Proszę nie nazywać mnie "hejterem" tylko dlatego że mam inne poglądy niż moderator rtv. Dla was wszelkie odmienne poglądy są "mowa nienawiści". To stałe hasło lewaków.

     

    Od Moderacji: Używa Pan nicków innych osób rozmowy i wciska im przerysowane poglądy, których Pan nienawidzi, a których one wcale nie wyznają. Wyjątkowo podła praktyka. Resztę Pańskich "wpisów" usuwam. Ja wiem, że jest Pan przekonany o swej wyższości nad tymi, których Pan przedrzeżnia. Ale może pora spojrzeć w lustro? 

  19. Te komentarze powyżej z godziny 10:33, 10:46,  10:49 też nie są moje.. Proszę autora o sprostowanie i nie używanie mojego nicku.

  20. @ANNA

    Heller jest chrzescijaninem. Ma racje ze mozna sie obejsc bez religi. Na swiecie sa miliony ateistow, szesliwie zyjacych, dobrych lydzi,

    Katolicyzm to tylko jedna sekta majaca

    za soba zla chistorie nietolerancji,inkwizycji, kolaboracji z fasztzmem i wrogosci wobec kobiet oraz pedofilji.

     

     

    1. Proszę zacytować do jakiej wypowedzi Profesora Hellera Pan się odnosi, bo temat nie dotyczy tego o czym Pan napisał. A może ja pisałam coś na ten temat, który Pan teraz porusza? Wplata  Pan wątki, które nie odnoszą się do tematu głównego, więc chciałabym wiedzieć do jakiej tezy są one kontrargumentami. Inkwizycja, to osobny temat i nie jest związana z rzekomym mieszaniem się się teologii do nauki w wykładach i pracach Profesora. Jest to tym bardziej zastanawiające, że najpierw stawia Pan zarzut zatykania dziur w nauce boskim kitem a teraz twierdzi, że "Heller jest chrzescijaninem. Ma racje ze mozna sie obejsc bez religi. Na swiecie sa miliony ateistow, szesliwie zyjacych, dobrych lydzi,"  Do Pana mam natomiast takie pytania:

      Czy Pan uważa, że "można się obejść" bez ateizmu?

      Czy Pan uważa, że  "na swiecie sa miliony" wierzących, "szesliwie zyjacych, dobrych lydzi"?

      PS

      Jeśli Pan chce dyskusji o Inkwizycji, to proszę taki temat poruszyć.

  21. @ANNA

    Heller slusznie mowi ze ewolucja i wielki wybuch sa prawdziwe. Obie teorie zostaly udowodnione ponad wszalka watpliwosc.  Kreacjonizm nie ma zadnych dowodow procz bajki opisanej w swietych ksiegach  pisanych  trzy tysiace lat temu. Heller chce zmodernizowac religijne 

    poglady ktore sa stare i falsztwe. Heller wie ze obecny sredniowieczny katolicyzm nie ma szansy na przezycie w dobie rozkwitu nauki bez modernizacji.

    Sredniowieczny katolicyzm z paleniem heretykow na stodie minal bezpowrotnie.

    Katolicyzm zabronil ksiazke Kopernika . Obecnie taka cenzura jest niemozliwa.

    Katolicyzm albo sie zmieni  albo  upadnie. 

    1. "Heller slusznie mowi ze ewolucja i wielki wybuch sa prawdziwe. Obie teorie zostaly udowodnione ponad wszalka watpliwosc."

      A co to znaczy, z punktu widzenia nauki, że BB jest prawdziwy i udowodniony poanad wszelką wątpliwość? Czy to znaczy, że nowe proponowane teorie, które eliminują lub relatywizują BB jako początek Wszechświata są nienaukowe i należy je wyeliminować? Czy to znaczy, że na przykład pewne środowiska ateistów, które protestowały dawniej przeciwko BB, jako teorii sprzyjającej modelowi kreacji, zapychały naukę kitem wieczności?
      Bardzo proszę następnie o zacytowanie słów Profesora jednoznacznie oceniających prawdziwość tej lub odmiennej teorii?

  22. Jak już wspomniałam podpisuję się jako ANIA a nie ANNA – dla odróżnienia 2 różnych osób komentujących.

    Moderator tylko ze względu na to że jest funkcjonariuszem frontu ideologicznego (tj. lewackiego) usuwa niewygodne komentarze.

    I jeszcze oskarża komentujacego o "mowę nienawiści" – typowa retoryka lewaków i cenzura rodem z PRL.

  23. ANNA

    Oczywiscie sa na swiecie  miliony wiernych dobrych ludzi.

    Sa tez na swiecie ludzie wierzacy w zyjacego Elvisa Presley oraz wierzacy w plaska ziemie. Ci ludzie to dziwacy ale nieszkodliwi.

    A religia jest szkodliwym oszustwem.Na przyklad egzorcyzm, przesladowanie innowiercow, ponizanie  kobiet  ktore  nie sa dopuszczane do roli  kaplanow. Rowniez ohydna pedofilia jest kryminalnym przestepstwem katolickich kaolanow. Ani rabini ,popi ani pastorzy 

    nie uznaja glupiego celibatu katolikow.

    1. Pedofilia jest w róznych środowiskach, niezależnie od celibatu. Ale niektórzy mają takie podejście, pedofilię wsród kisęży piętnować a wsród innych usprawiedliwiać i relatywizować a nawet szukać 'naukowych' podstaw akceptacji.

      To i inne oszustwa  w atakach na chrześcijaństwo są wstęrtne i wydają złe owoce a jeśli religia ta nawet byłaby "oszustwem", to przynakmniej oszustwem szlachetnym. Jednak aby wykazać, że jest oszustwem, stosowane są przez przeciwników tej religii kłamstwa. Po co i dlaczego?

  24. @ANNA

    Hellera wyklady np Wiara a Nauka oraz Wazniejsze miz Wszechswiat sa ciekawe i naukowo

    poprawne do momentu kidy zacztba filozofowac i mieszac fajty naukowe z religijnymi urojeniami. To nie jest herezja lecz 

    proba zmodernizowania stechlej przestarzalej religii katolickiej. Heller nie jest  lewakiem chcacym zniszczy religie.Jest on lojalnym chrzescijaninem chroniacym 

    religie od zblizajacego sie upadku.

  25. Heller to lewak i modernistyczny antykatolik.

    Takich to św. Pius X od razu degradowal a teraz robi się z takich heretyków celebrytów.

    Współpracuje z lewackim "TP" i ks. Bonieckim, głoszącym naukę odwrotną do nauki Kościoła.

    Lansowany na "wielkiego chrześcijanina" zwykły heretyk i tyle!

    Podobny do Teilharda de Chardin – idola modernistow.

  26. Heller w swoich wyjkadach mowi o 

    astrofizyce , sa to fakty naukowe. 

    Zwykle  pod koniec wykladu skreca w strone  metafizyki i filozofii . 

    Modernizowanie katolicyzmu ktory 

    powstal 3 tysiace lat temu  jest koniecx\zne, bo obecni ludzie nie 

    moga wierzyc w prymitywne zasady starozyutnych i sredniowiecznych teologow.

    W XXI wieku ludzie sa sklonni ufac  rozumowi raczej niz wierzyc slepo w prymitywny katolicki katechizm   napisany dla analfaberow. Dlatego 

    Heller jest cenny . Mazywanie go lewakiem zdradza nieznajomosc jego 

    wykladow i skrajny konserwatyzm .

     

     

  27. Ja nie bronie Hellera stylu wykladow ani ich tresci. Uwazam za jest to uczciwy chrzescijanin ktory chce uzasadnic wiare przez uzycie nauki. Ja sie z tym nie zhadzam ale rozumie  Hellera probe pogodzenia  nauki z religia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − trzynaście =