Jak kilka myszy wąchających kwiaty wiśni zrewolucjonizowało psychoterapię i zapoczątkowało epigenetyczną falę w psychologii? Czy jesteśmy skazani na przeżywanie traum naszych przodków? Czy dziedziczymy lęki naszych rodziców? Co ma wspólnego DNA z orkiestrą a epigenetyka z partyturą? Dlaczego Lamarck nie sformułował teorii doboru? Czy już niedługo będzie można ubiegać się o rentę kombatancką po dziadku? To tylko kilka z wielu pytań, na które znajdą Państwo odpowiedzi w wykładzie dra Tomasza Witkowskiego z Klubu Sceptyków Polskich "O dziedziczeniu traumy i przeżyć naszych przodków – epigenetyczny "przełom" w teorii dziedziczenia". Nagranie zrealizowano podczas VI Wrocławskich Dni Darwina.
O autorze wpisu:
Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl
Filogeneza oraz jej podatność na przenikanie do niej szczególnie mocno zapisanych fragmentów ontogenezy to wyjątkowy ciekawy obszar badawczy, a i do obserwacji w rodzinach i środowiskach, w których mogła zaistnieć introgresja…
Ten wątek podejmuje "Trójca Święta bez tajemnic – to po prostu żywa fizyka i matematyka", książka o ewolucji od wiar do ateizmu, od początków gatunków "małpoludzkich" do współczesnej gadającej małpy, u której niektórzy dopatrują się genu wiary a ja wskazuję geny warunkujące juwenilizm człowieka warunkujący trwanie ciekawości i zdolność uczenia się przez całe życie… co w ogóle pozwala na dopracowanie się przez nasz gatunek człowieczeństwa…