Na świecie są rożne kluby.  Klub Motocyklowy, Klub Golfowy, Klub Zbieraczy Znaczków, Klub Płaskiej Ziemi itp. Jednym z największych klubów jest miliardowej wielkości Klub Zbawienia (KZ). Członkowie KZ  wierzą ze: każdy człowiek rodzi się chory,   grzeszny i starają się cale życie wyzdrowieć aby być zbawionym.

Już nie żyjący Założyciel Klubu jest otoczony  wielkim uznaniem,  ale świat chce być absolutnie pewny, że  był on bogiem. Ludzie mówią, że sam fakt chodzenia po wodzie to za malo. Robią to różne owady.

 

Trudny problem , bo jedni mówią tak a inni inaczej.

 

Członek KZ  powie: na pewno był bogiem.

 

Wyznawca Judaizmu: Nie  był,wciąż czekamy na Mesjasza

 

A Muzułmanin:  był prorokiem niższej rangi niż  Mahomet

 

 

 

Stosując zasady logiki mamy trzy opcje traktowania tej tragicznej rozbieżności zdań:

 

1) wszyscy trzej  maja rację

 

2) tylko jeden ma rację

 

3) pytanie nie ma sensu .

 

Opcja numer 1 odpada, bo wiemy że jeśli zdanie A jest prawdziwe, to zdanie NieA nie jest prawdziwe.

 

Opcja numer 2 wymaga założenia,  że prawda zależy od geografii; w Teheranie jest inna prawda niż w Warszawie choć dotyczy tego samego faktu. To absurd. Odpada.

 

Zostaje opcja 3. Pytanie jest bez sensu tak jak pytanie „Czy Cezar używał laptopa?” lub „Czy Mojżesz jadł na patyku lody Pingwin w kinie?”.

 

Ale KZ może cofnąć się na bezpieczniejszy teren. W jednej debacie  o religiach pewien Irański pisarz  powiedział: nie  ważne czy Mahomet i Chrystus istnieli. Ważne czego nas chcieli nauczyć. To jest  wyjście ze ślepego zaułku, ale zmienia sens  religii. KZ musi przyznać  ze religie to ludzkie  twory, a Testamenty i Koran to zwykle książki  jak Odyseja Homera lub Mein Kampf.  KZ staje się PSR (Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów). To tak jakby dawne  NKWD zmieniło  się w Towarzystwo Łapania Motyli. Mała na to szansa…

 

Bardziej realna  możliwość  to mutacja KZ w której  wiara nie wymaga żadnej logiki lub dowodu. Możemy wierzyć w  objawienia Elvisa Presley, latające talerze, czarnego kota , lot Mahometa na skrzydlatym koniu, dziewictwo po urodzeniu dziecka , picie krwi człowieka który żył 2000 lat temu itd.

 

Wtedy Klub Zbawienia zmienia nazwę na Klub Wiary We Wszystko czyli KWWW . Parafrazując polskie powiedzenie: „jak nie kręcić kota, ogon z tyłu”. Wersja ludzka jest mniej  elegancka.