Kalendarz naukowy dla dzieci

Na rok 2021 Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przygotowało specjalną atrakcję dla dzieci. Jest nią kalendarz naukowy mający inspirować młodych, rozwijających się ludzi do ciekawości wobec świata i do radości płynącej z jego odkrywania. Kalendarz zyskał bardzo atrakcyjną szatę graficzną, każdy dzień roku powiązany jest w nim z odkryciami z dziedziny astronomii, biologii, techniki, informatyki, biologii i innych nauk. Nie brakuje też w kalendarzu akcentów polskich, jak i wydarzeń artystycznych, które znakomicie inspirują ścisłe umysły do pełnego wyobraźni opisywania świata.

Projekt kalendarza powstał w ramach trójstronnej współpracy humanistów z Norwegii, Rumunii i Polski. PSR przypadł zaszczyt reprezentowania w tej wymianie myśli i idei strony polskiej. Długo zastanawialiśmy się, jak zaprezentować nasz kalendarz dzieciom. Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie byliśmy przekonani co do tego, czy uczniowie szkół będą mogli się zapoznać z kalendarzem. Wybraliśmy domy dziecka i okazał się to być bardzo trafny pomysł, niezależnie od pandemicznych okoliczności. Wysyłając setkę listów na poczcie nie wiedzieliśmy, czy spotkamy się z jakąś reakcją i czy nie spotka nas powódź pocztowych zwrotów. Rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że niemal natychmiast otrzymaliśmy gorące podziękowania z domów dziecka i prośbę o dalszą współpracę. Cieszymy się, że nasz kalendarz otworzył dla nas nowe możliwości inspirowania racjonalizmem i ciekawością świata dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia ze strony dorosłych.

W zarządzie PSR rozpoczęła się zatem burza mózgów. Czy stare projekty dla dzieci, które na drobną skalę już wdrożyliśmy w życie, sprawdzą się też teraz? Jakie nowe pomysły warto opracować i wdrożyć? Z pewnością będziemy też kontynuować tworzenie kalendarzy, dbając o to, aby każdy rok wnosił do nich coś nowego.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =