Kosmos Lovecrafta

 

Znany pisarz grozy, H.P. Lovecraft, osiągnął w swojej twórczości znacznie więcej, niż tylko wzbudzanie w nas poczucia strachu. W swoje opowiadania wplótł filozofię opartą na tym, że otacza nas bezkresny i tajemniczy kosmos, wobec którego ludzkość i Ziemia są tylko nieistotnym pyłkiem. Lovecraft był jednym z najciekawszych przeciwników antropocentryzmu w postrzeganiu rzeczywistości i jednym z największych adwokatów tego, aby spojrzeć rzeczywiście na miejsce w którym żyjemy. Choć to może wydać się bardzo paradoksalne, Lovecraft był w jakimś sensie jednym z największych realistów w sztuce. Na tak śmiałe spoglądanie w kosmos pozwalał Lovecraftowi między innymi jego bardzo świadomy ateizm.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Kosmos Lovecrafta”

  1. I pomysleć, że to wszystko, o czym Pan mówił, podlega prawom, na które lewacy się wypinają, bo oni są mądrzejsi i stoją ponad prawami Natury.

  2. "Choć to może wydać się bardzo paradoksalne, Lovecraft był w jakimś sensie jednym z największych realistów w sztuce."

    Cóż, dlatego kochamy SF, bo jest bardziej realistyczna od sztuki realistycznej.

    O ziemianach nie mogę napisać całej prawdy, bo się narażę na wrogość lub na jakiś paragraf, natomiast o mieszkańcach Pinty i Panty…

  3. Nie będę wypowiadał się o twórczości Lovecrafta, bo jej nie znam. Natomiast chcę odnieść się do tego co powiedział Jacek.

     

    Posługiwanie się grozą może mieć pozytywny aspekt, jeżeli przestrzega przed możliwym niebezpieczeństwem. Natomiast niespecjalnie przepadam za sztuką grozy dla samej grozy.

     

    Wielkość wszechświata nie musi być czymś złym, odwrotnie będzie co poznawać… multum planet, multum form życia. Zagrożenia mają swoją wartość edukacyjną. Należy jedynie nauczyć się je przezwyciężać i być może staną się czymś, co wykorzystamy, tak jak dziś wykorzystujemy niektóre siły natury na Ziemi, a które wcześniej były dla nas niebezpieczne.

     

    Przy okazji rozważań na temat słońca, to mi przyszło do głowy, że przecież jest wielkie i wszechspaląjace, jednak to właśnie dzięki swemu ciepłu i światłu daje życie całej planecie.

     

    Często we współczesnej myśli ateistycznej przejawia się pewna nuta nihilizmu i dekadencji. Myślę, że zupełnie niepotrzebnie. Dobry badacz powinien być po części bezstronny, a po części optymistą. W końcu w więkoszości sytuacji żyjemy w takim środowisku, jakie sobie zbudujemy, a co wypływa z naszych przekonań.

     

  4. O tym, że bez emocji dzięki której chce nam się myśleć mówił już i pisał David Hume, te nowoczesne mądrale tylko powtarzają jego słowa pokazując jakies słupki. 

    a tak w ogóle bardzo fajny wnikliwy wykład. Bravo Jacku!

  5. Patrząc w otchłań pamiętaj, że ona też patrzy na Ciebie. H.P. Lovecraft.

    PS: Patience Take that song. Wonderful song. 

  6. ,,Patrząc w otchłań pamiętaj, że ona też patrzy na Ciebie". H.P. Lovecraft. PS: Patience Take that song. Wonderful song. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 5 =