Krótka historia początków Ziemi

 

Nasz dom planeta Ziemia powstał około 4.5 miliarda lat temu skutkiem grawitacji, która skupiła transplanetarna masę wirującą wokół Słońca, tworząc planety Układu Słonecznego. Początkowo Ziemia była gorącą kulą płynnej lawy. Temperatura powierzchni wynosiła około 2000 stopni Celsjusza. Ponad powierzchnią Ziemi ukształtowała się powłoka gazowa dwutlenku węgla.

 

W tym okresie czasu powstał Księżyc prawdopodobnie po uderzeniu w Ziemię dużej planetoidy. Próbki przywiezione z Księżyca były poddane badaniom czasu powstania. Wyniki badań wskazują że Księżyc powstał na początku istnienia Ziemi. Jest on wyrwaną częścią ziemskiej powłoki.

W miarę ochładzania Ziemia zwalniała obroty wokół osi i utworzyła się skorupa. Początkowo dzień na Ziemi trwał tylko sześć godzin. Już w tym okresie czasu powstały elementarne składniki życia, aminokwasy. Dramatycznym wydarzeniem było skroplenie pary wodnej i utworzenie oceanów w których powstały pierwsze jednokomórkowe bakterie. Bakterie żyły w dużych koloniach których pozostałości można znaleźć obecnie w kilku miejscach na świecie.

 

Woda była i jest niezbędnym składnikiem żywych istot. Jest ona tak ważna, że wszystkie badania na planetach np na Marsie, w poszukiwaniu życia będą polegały początkowo na wykryciu wody lub lodu. Woda spełnia dwie podstawowe funkcje dla żywych istot: jest składnikiem ich ciała oraz środowiskiem w którym życie powstało.

Od jednokomórkowców minęły setki milionów lat zanim utworzyły się najprostsze wielokomórkowe zwierzęta których skamieniałe szczątki znajdujemy obecnie w najstarszych pokładach warstw Ziemi. Bakterie są najdłużej żyjącym gatunkiem żywych istot na Ziemi. Okres czasu kiedy żyły tylko bakterie jest bardzo długi. Ostatnio odkryto w jaskiniach Meksyku kolonie bakterii które żyły tam około 50 tysięcy lat pomimo braku światła i wody.

 

Oprócz wody i oceanów drugim elementem, który przyspieszył rozwój życia na Ziemi było powstanie atmosfery z tlenem. To zawdzięczamy fotosyntezie w której tlen jest produktem ubocznym. Fotosynteza jest procesem chemicznej przemiany dwutlenku węgla w molekuły węglowodanów takich jak cukier.

 

Po powstaniu oceanów, atmosfery z tlenem i prymitywnych wielokomórkowców rozwój życia na Ziemi potoczył się szybko zgodnie z zasadami teorii ewolucji. W biologicznej ewolucji możemy wyróżnić okresy czasu łagodnych zmian oraz wydarzenia przełomowe charakteryzujące duże zmiany.

Do wydarzeń przełomowych można na przykład zaliczyć:

 

a) wyjście pewnych zwierząt z oceanu na lad gdzie były zupełnie inne warunki życia,

b) powstanie bardzo dużych dinozaurów które żyły na Ziemi miliony lat

c) nagle wymarcie dinozaurów spowodowane kosmicznym kataklizmem zderzenia Ziemi z meteorytem. To wymarcie dinozaurów umożliwiło rozwój mniejszych zwierząt takich jak ssaki które łatwiej przystosowały się do nowych warunków.

 

Biolodzy uważają ze przodkami ludzi były zwierzęta żyjące na drzewach. Zejście z drzew i chodzenie na dwóch nogach to tez przełomowa zmiana, która uwolniła ręce do posługiwania się rożnymi narzędziami. Jeszcze innym przełomem było rozwinięcie przez Homo sapiens mowy.

 

Zdolność komunikacji była niezwykle ważnym atutem człowieka w dalszym rozwoju i możliwości przeżycia trudnych warunków. Ludzka zdolność do komunikowania się jest do dzisiaj kluczem do naszego sukcesu. Badania w USA sukcesów ludzi pracujących pokazały, że zdolność komunikacji i inicjatywy są głównymi czynnikami w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Sama kompetencja w zawodzie nie jest wystarczająca. Człowiek który jest odizolowany od innych ma mniejsza szanse na sukces niż ten, który potrafi przekazywać informacje o tym co robi i jakie ma pomysły. Uczenie umiejętności komunikacji powinno być w programach uniwersyteckich

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

  1. Ciekawy materiał, szkoda tylko że tak pobieżnie omówiony, ale ograniczeń technicznych nikt nie przeskoczy. W jednym z poprzednich artykułów pisał Pan o Dawkinsie, o jego wykładach z czasów młodości, jak to świetnie przekazywał swoją wiedzę studentom. Czy mógłby Pan podać linki do któregoś z tych wykładów? Próbowałam coś sama znaleźć, ale to były albo rozmowy w studiu z kreacjonistami, albo wykłady już z późniejszych czasów i nie dla studentów biologii, a ja jednak jestem zainteresowana wiedzą na wyższym poziomie.

  2. Kasiu, wyklady mlodego Dawkinsa sa pod nazwa Chistmas science lectures. Mozesz znalez jeden w moim poprzednim artykule opublikowanym na lamach Racjonalisty. W tym wykladzie Dawkins mowi o nauce  i pewnych Szczegolsach ewolucji. Ma on niw=-ezwykly talent trafienia do umyslu mlodzierzy pomimo  trudnych tematow jakie dyskutuje.

  3. KATARZYNA, prowsze posluchac jednego wykladu z serii Christmas Lectures Dawkinsa ktory jest polaczony z moim artykulem Dlaczego jest trudno rozumiec naturalny swiat.Dziekuje za komentarz i pytanie.

    Dawkins umie wytlumaczyc trudne p;rpblemy poniewaz 

    uZywa doskonaly jezyk angielski w ktorym sie specjalizowal 

    obok biologii. W dodatku ma doskanala dykcje i latwo nawiazuje kontakt ze sluchaczami (zdolnosc komunikacji !!).

    1. Dziękuję bardzo, na pewno zajrzę do tych materiałów. Niestety, jeśli mam być szczera, brak genetyki nie jest dla mnie zaletą. 

  4.  Mlody Dawkins wyklada dla mlodzierzy i unika technicznych szczegolow genetyki wymagajacych wiedzy specjalisty.Oczywiscie ewolucja opiera sie na genetyce wiec nie mozna uniknac pewnej dozy genetyki na poziomie wstepnym.

  5. Teoria ewolucji wyjasnia rozwoj zywych istot od momentu powstania jednokom,orkowych baktetrii. 

    Nie wiemy jak powstaly te pierwsze zywe istoty.Znaleziono na asteroidzie skladniki zycia, kwasy aminoacids. Ale brakuje

     nam pelnego opisu powsrtania bakterii. 

     

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *