Nasi bracia zwierzęta: Jak dzięki odkryciu ewolucji zmieniło się nasze postrzeganie zwierząt?

 

Darwin udowodnił, że całe życie na Ziemi jest z nami spokrewnione, że człowiek nie jest „bytem z innej bajki”. Czy jednak odkrycie ewolucji naturalnej zmieniło nasz stosunek do zwierząt? Czy widzimy w nich naszych braci i nasze siostry? Na ten temat wypowiadają się prof. Bogusław Pawłowski, dr Bartosz Borczyk, dr Tomasz Witkowski i Andrzej Dominiczak.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Nasi bracia zwierzęta: Jak dzięki odkryciu ewolucji zmieniło się nasze postrzeganie zwierząt?”

  1. A może odkrycie ewolucji zmieniło nasz stosunek do zwierząt (i siebie nawzajem) na gorsze?
    Może o tym świadczyć np. fakt, że odkrycie Darwina dość dokładnie zbiega się w czasie z przyspieszeniem procesu masowego wytępianie gatunków (dokonywanego, jak to określił Bill Bryson, z „majestatyczną głupotą”).
    Odkrycie jakiegoś rodzaju pokrewieństwa było tylko potwierdzeniem starodawnej intuicji (także religijnej) – ale odkrycie, że zabijanie jest siłą kreatywną ewolucji było chyba czymś całkiem nowym.

    1. Dobra muzyka inspiruje odkrywców, rozwija spostrzegawczość i wyobraźnię. Właśnie przed chwilą komponowałem 😉

    2. Ci co przyczyniają się do masowego wytępiania gatunków raczej mają gdzieś kreatywne siły ewolucji i pomoc matce Naturze; interesują ich zazwyczaj tylko $, własny interes.
      http://pl.wikipedia.org/wiki/Post_hoc_ergo_propter_hoc
      I może odkrycie ewolucji nie miało za bardzo już co zmieniać na gorsze, bo do tego czasu powstało już dość 'podejrzanych’ idei, 'teorii’ i projektów i różne typy spod ciemnej gwiazdy dysponowały (oprócz darwinizmu i jego różnych (nad)interpretacji) całkiem pokaźnym, inspirującym i użytecznym arsenałem
      http://sites.google.com/site/thechristiandelusion/Home/darwinism-and-nazi-ideology
      https://thedispersalofdarwin.wordpress.com/2010/07/08/the-shit-that-refuses-to-be-flushed/

  2. Odkrycia zarówno Kopernika jak i Darwina zostały w dużej mierze potraktowane po macoszemu, wybrano niektóre elementy z ich prac i nie usiłując ich nawet dobrze zrozumieć, rozpropagowano. Teoria heliocentryczna powinna była obalić ówczesny antropocentryzm, a teoria ewolucji „teorię odrębnego stworzenia”. Tak się jednak nie stało, ponieważ ludzie na ogół nie chcą poznać prawdy o świecie, o człowieku i innych zwierzętach. Wolą wierzyć w bajki o bogu, który wywyższył ich ponad inne gatunki i oddał Ziemię w ich ręce. Odkrycia nauki nie zmieniły ludzi, ale pozwoliły zrozumieć jednostkom jak silny jest w nas mechanizm wyparcia.

  3. Ciekawe czy to rzeczywiscie był Darwin ktory pierwszy wysunął hipoteze ewolucji. I nie mowie tu o Wallace, tylko o wczesniejszych czasach. Bo Kopernik tylko ubrał w obserwacje i obliczenia znaną już hipoteze. Wiele osob podejrzewało i proponowało heliocentryczny system, przed Kopernikiem.
    Ale jedno jest pewne, do polskiego katolika teoria ewolucji nie ma żadnego znaczena. Polak katolik to specjalista od psa w budzie na łancuchu.

  4. Teoria kopernikanska i Darwina zmienily nassze zrozumienie swiata. Jednym z powodow dla ktorego ludzie nie zrozumieli tych rewolucji byla i ciagle jest religia.
    Galileo byl badany przez Inkwizycje za popieranie modelu heliocentrycznego. TeoriaDarwina jest atakowana przez religijne instytucje takie jak Discovery Institute w Seattle,USA.Opor religii jest szkodliwy ale skazany na kleske .Religia cofa sie nieustannie na nowe pozycje ktore sie kurcza z czasem .
    Teoria ewolucji pokazala ze czlowiek to tytlko czesc zywej natury i ze kazde zwierze jest kuzynem. Zajmie dlugi czas zanim ta swiadomosc zostanie w pelni zaakceptowana ale nie ma powrotu do antropocentryzmu .Nie mozna niczego nieodkryc co zostalo odkryte.Religia bedzie walczyla do ostatniego tchu ale w koncu przegra >Historia dowodzi ze prawda zwycieza .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − siedem =