Nieklerykalna Częstochowa – Piotr Gadzinowski. Katolicy, ateiści i polityka

 

W rozmowie z Mateuszem Litwinem Piotr Gadzinowski przedstawia zupełnie inne oblicze Częstochowy. W ciekawy sposób opisuje też hipokryzję polityków prawicowych, którzy w swej większości udają twardogłowych dewotów na potrzeby bardzo naiwnych wyborców. Jeśli chodzi o ateistów, Piotr Gadzinowski nawołuje do realnych działań. Na przykład do tworzenia ateistycznych cmentarzy…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Nieklerykalna Częstochowa – Piotr Gadzinowski. Katolicy, ateiści i polityka”

  1. E, nie przesadzajmy z komuniami. Przypomnijcie sobie, jacy byliście w wieku 9 lat. Dzieciom wtedy nie zależy na żadnej oprawie religijnej, bo jej nie rozumieją. Ten cały cyrk komunijny to wymysł rodziców dla rodziców. Nie bardzo wierzę w opowieści, że wszystkie dzieci idą, a moje dziecko będzie jak ten bidulek z boku. Jest dokładnie odwrotnie: Dziecko, które nie chodzi do kościoła, nagle ma tam iść, wykonywać jakieś dziwne czynności, musi się dziwnie ubrać (przekonajcie po dobroci dziewięciolatka do ubrania garniturka, życzę powodzenia), w sumie nie wiadomo dlaczego. Czy nie lepiej wziąć w piękną majową niedzielę pojechać w miłe miejsce i miło i rodzinnie(!) spędzić czas? Laptop czy kuad można kupić bez komunii 🙂

  2. No i co z tego, ze kler nie ma (dobrej) twarzy? Kler ma kase, ziemie, nieuchomosci, biznes, przywileje a Polaczek został z biblią w reku. Jak w RPA, przyjechali biali z biblią w reku, dali czarnemu biblie, a sami zaopiekowali sie ziemią, jak to mowi Tutu.
    Katecheza w szkole to zaden problem koscioła, dopoki dostają kase i urabiają mozgi młodziezy. Dla Krk jest to postawowa sprawa, przyzwyczaic młodzież, ze facet może chodzic ubrany w czarną sukienke i pasożytowac.
    Cmentarze ateistyczne to ciekawy pomysl, ale to powinny byc po prostu cmentarze, dla kazdego, nie pod nadzorem katolickiego gendera, co to juz nie ma cmentarzy komunalnych? Ale to tylko znow polski wymysl, bo nie potrafimy sobie poradzic z tymi popapranymi klechami.

    1. (1) Oczywiście, że klerowi nie chodzi o żadną katechizację. To nie ma znaczenia. Chodzi o przyzwyczajenie dzieci i młodzieży, że w szkole ważna postacią jest ksiądz, że ksiądz może wtrącać się w najbardziej intymne sfery życia, że proboszcz na szkolnej akademii to coś normalnego. Później nie można się dziwić, że prezydent całujący pierścień biskupi to dla ludzi coś oczywistego.

      (2) Cmentarze powinny być przede wszystkim komunalne. Jak ktoś chce wyznaniowego pochówku, proszę bardzo, ale cmentarz powinien mieć zarząd świecki. Twierdzę, że tak jak można zorganizować świecki cywilny ślub w urzędzie, powinna być możliwość urzędowego świeckiego pochówku. Teraz tego niestety nie ma.

      1. Z tymi cmentarzami to ciekawa sprawa. W panstwach protestanckich, z chwila straty wpływu na panstwo, kler dostał do roboty kilka obszarow. I administracja cmentarzami to jedna z „prac” kleru, zeby nie tylko pasozytowali całymi dniami. Dzis to przezytek, mozna by ich zwolnic z tej pracy. Ale post-protestanci nie mają zadnych problemow aby na cmentarzu dac miejsce dla ateistow czy muzułmanow. To ich praca a nie widzimisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × one =