Polski Narodowy Kościół Katolicki – herezja, ruch narodowy czy ruch społeczny

 

Książka prof. Bożeny Domagały (z Uniwersytetu Olsztyńskiego) pt. „Polski Narodowy Kościół Katolicki – herezja, ruch narodowy czy ruch społeczny” dotyczy niezwykle ciekawego – choć mało znanego – zjawiska jakie zaistniało wewnątrz wewnątrz polskich emigrantów w USA na przełomie XIX i XX wieku. Na fali modernizmu i idei z nim najszerzej związanych powstaje tam (przeszczepiona potem na polski grunt) wspólnota o specyficznej doktrynie, rytach i organizacji. Rozmowa z Autorką dotyczy właśnie tych zagadnień jak również przybliża osobę ks. Franciszka Hodura, głównego animatora tego zjawiska.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Polski Narodowy Kościół Katolicki – herezja, ruch narodowy czy ruch społeczny”

  1. Dołączenie PNKK do Unii Utrechckiej nie było niczym egzotycznym, gdyż PNKK znakomicie się wpisywał w linię ideologiczną sprzeciwu wobec nadmiernego autorytaryzmu papieża, reprezentowanego przez kościoły należące do Unii.
    Warto też dodać, że starokatolicy zrezygnowali z celibatu duchownych, z tego powodu niektórzy polscy księża katoliccy, którzy założyli rodziny, są przyjmowani do służby duchowej w PNKK.

  2. A mnie bardziej ciekawi Kosciol Polsko-Katolicki działajacy obecnie na terenie Polski. Jak przędzie i czy to ta sama konserwa co Krk. Niewiele ludzi sobie zdaje sprawe jaka jest roznica miedzy rzymsko-katolickim i polsko-katolickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =