Racjonalistyczne refleksje na czas kwarantanny. Jacek Tabisz i Grzegorz Roman

 

Czas kwarantanny narodowej jest trudny do przeżycia. Nie wszyscy radzą sobie z odosobnieniem. A jak razi sobie nasza władza? Czy lekarstwo na chorobę nie jest czasem gorsze od samej choroby? Dyskusja w czasie świąt i bieżąca analiza sytuacji.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

12 Odpowiedź na “Racjonalistyczne refleksje na czas kwarantanny. Jacek Tabisz i Grzegorz Roman”

  1. GR se jaja robi znowu z kościoła 3:35 bo to kurde najważniejsze co? jak więszość w kraju to katolicy, to jest to praktyczne po prostu a nie jakaś wielka nieroovność wobec prava … Też sie lubię pośmiać ale jest czas i miejsce. Dobrze, że Jacek sprowadza go trochę na ziemię. moij zdaniem jesli chodzi o covid to jestesmy przeciętni plus: 

    1. " szwedzi są mądralińscy bo za nich porzadek robi Dania i Norwegia po prostu"  – co to znaczy robić porządek i z czym?

        1. To słabo im idzie bo te dwa kraje mają niemal identyczną liczbę zakażonych w przeliczeniu na 1 milion mieszkańców. Poza tym nadal nie rozumiem jak jakiś jeden kraj może supresować coś w innym kraju? Tym bardziej jest dość jasne że poziom tej supresji jest sterowany poziomem wydolności systemu opieki zdrowotnej. 

        2. Szwecja wydaje się postępować rozsądnie. Inne kraje zaorają swoje gospodarki a koronawirus i tak zrobi swoje, bo i tak wszelkie kwarantnanny kiedys trzeba będzie skończyć. A Szwedzi będa bardzie odporni na wirusa.Chyba, że szybko powstanie szczepionka – wtedy podejście "panikarskie" może okazać się bardziej rozsądne niż Szwedzkie.

        3. Tak w 100%, to póki co nie wiadomo które podejście lepsze. Wydaje mi się, że ak trzeba będzie długo czekać na szczepionkę, to szwedzkie jest lepsze.

  2. PN: GR se jaja robi znowu z kościoła 3:35 bo to kurde najważniejsze co? jak więszość w kraju to katolicy, to jest to praktyczne po prostu a nie jakaś wielka nieroovność

    ———————————————————————————–

    Większość kraju to ludzie, którym odrastają włosy ale jakoś fryzjerzy nie zostali ulgowo potraktowani wobec dotychczasowych ograniczeń.

    Robienie jaj z koscioła nie jest może najwazniejsze, ale bardzo ważne.

    Jak Pan wie, Panie Piotrze, katolicyzm jest zbiorowym zdebilnieniem selektywnym, zazwyczaj o podłożu dziedzicznym (w sensie memowym), chociaż roznosi się również wirusowo. A jak Pan sam pisze, większość kraju to katolicy. Zjawisko zdebilnienia "większości kraju", Panie Piotrze, to poważna sprawa. Co wiecej, owa duchowo specyficzna większość kraju dzierży władzę i chce decydować o wszystkich, może więc robienie jaj z kościoła jest nie tylko ważne, ale bardzo ważne. Poza tym, Panie Piotrze, katolicyzm jest oszukiwaniem dzieci i groteskową nieprawdą, która znajduje się pod ochroną państwa. Krytykowanie kościoła jest więc czułym papierkiem lakmusowym testującym to czy żyjemy w wolnym kraju, czy żyjemy w średniowieczu, itp. A zważywszy na to, że w średniowieczu człowiek może się znaleźć znienacka, dosłownie z czwartku na piątek, to są to bardzo ważne pytania, Panie Piotrze, naprawdę ważne pytania.

    Wreszcie, w telewizji powiedzieli: w epidemii należy testować, testować i jeszcze raz testować. O tym, że zasada ta nie dotyczy zarazy katolicyzmu – nic nie wspomnieli.

  3. to niech film ma tytuł dlaczego kościół ogłupia ludzi czy dlaczego politycy chodza wokół niego na palcach  (niby jak w DEMO-kracji maja nie chodzić????) a nie tytuł o koronawirusie. Jacek mówi na temat, a GR głównie o swoich planowanych ze szczegółami pyskówkach do policji. Oby nie zarobił pałką, bo potem już przez resztę życia będzie opowiadać, że pobito go z powodów politycznych… od pisowskiej policji (choć policja brutalniejsza była za sld i początków jego ukochanego PełO).

  4. Dziwię sie ze p.Jacek broni polskich katoli, i usprawiedliwia ich występki. Jak przedstawiciel islamu da kilka zasłużonych klapsow jakiejs żonie, to wielki protest. A jak katolik lata grupowo z jajkami do swiecenia i byc może zaraża obce osoby, naraża na wielkie cierpienia, byc może smierc, w tym dzieci, to nagle takie pobłażanie?

    Rzeczywiscie p.Grzegorz ryzykuje życiem, bo co będzie jak jakis kulson wyciągnie pałe? Radziłbym trzymac w kieszeni pare swiętych obrazkow, bo kulson chyba nie odważy sie zaatakowac Matke Boska.

  5. Epidemia moze pomoc nam wszystkim  zrozumiec jak cenne jest zdrowie i doczesne zycie.Moze tez przekonac wielu ze nikt nie kieruje naszym losem z

    wyjatkiem nas samych.  W zyciu mamy niespodzianki,dobre i zle, losowe  wydrzenia nie majace zadnego celu i sensu,na przrklad epidenia wirusa.

    Nie ma wtym zadnej intencji, czyste 

    losowe wydarzenie. Nikt nie chce nam 

    zrobic cos zlego lub dobrego. Natura 

    jest obojetna . Tylko my sami nadajemy sens zyciu pokonujac przeciwnosci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − sześć =