Racjonalny ateista wśród młodych dziennikarzy. Jacek Tabisz i Młodzieżowa Wszechnica Dzienikarska

 

Pytania młodych dziennikarzy z Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej okazały się naprawdę wnikliwe i ciekawe. Opowiadanie im o racjonalizmie i ateizmie, o zabieganiu o świeckość kraju i o postulacie wsparcia się na naukowych a nie na mitycznych przesłankach w decyzjach politycznych, było naprawdę konstruktywne. Zresztą – niech widzowie sami osądzą, czy młodzi dziennikarze ustępują tym „starym”.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Pominę kwestię kazirodztwa, moje poglądy wyraził w jednej z nagranych dyskusji Andrzej Dominiczak, prezes PSR ma inne.
    Odpowiedź na pytanie o konwencję przeciw przemocy wydaje mi się dziwna, chyba że prezes całkowicie utożsamił się z jej krytykami. Nie ma niczego nadzwyczajnego w użyciu terminu socjologicznego, trudno było zawczasu przewidzieć, że znajdą się zagorzali przeciwnicy płci, którzy będą z socjologią walczyć. Konwencja nie wymaga ustalania czyjejś płci kulturowej czy innej. Poza tym, chociaż adresowana jest przede wszystkim do kobiet, które częściej podlegają przemocy, bynajmniej nie pomija mężczyzn. Beata Kempa nie jest dobrym źródłem wiedzy, nawet jeżeli kiedyś miała lepszy dzień i brzmiała wiarygodnie.
    O równości bym powiedział, że prawa wyborcze, które akurat w Polsce kobiety uzyskały prawie wiek temu, to był początek szans na równość, a nie zakończenie procesu. Jeszcze długo były kontestowane prawa do nauki, pracy (ostatnie zakazy pracy zostały zniesione jakieś 10 lat temu), nadal nie ma równych płac za równą pracę i równego traktowania w wielu innych sytuacjach. Koszty posiadania dzieci obciążają kobiety w stopniu znacznie większym niż wynika to tylko z konieczności biologicznych.
    Co zamiast zbawienia – powiedziałbym, że zamiast niego oferujemy prawdę. Ale może to by było zbyt brutalne…
    Głos z sali: msze humanistyczne – dobrze powiedziane!
    Walka o możliwość oglądania meczy przez kobiety nie jest aż tak egzotyczna jak się może wydawać. Akurat tego problemu u nas nie ma, ale jest ogromna różnica podejścia jeżeli chodzi np. o finansowanie męskich i kobiecych drużyn piłkarskich.

    1. Osobiście nie zdecydowałbym się na humanistyczny ślub. Dla mnie cywilny ślub w renesansowej wadze miejskiej był wystarczająco ceremonialny, ale nie czepiam się inwencji innych osób. Ślub to sprawa osobista. Co do konwencji to przecież Jacek wyraźnie powiedział że chodzi mu o to że sformułowania gender studies type odstraszają niepotrzebnie legislatorów a chodzi przecież o przepchniecie tej cholernej ustawy a nie o abstrakcyjną dogmatyczną czystość

  2. Świetny wykład. Szczególnie bardzo podobało mi się, że mówił Pan również o innych poglądach i przedstawiał tej młodzieży różne punkty widzenia, nawet te, z którymi się Pan nie zgadzał. Wysłuchałem całość z zaciekawieniem.

    1. Dziękuję za miłe słowa. Zależało mi, aby pokazać taki otwarty, niedogmatyczny racjonalizm przed młodzieżą. Chyba im się podobało 🙂

  3. Śluby humanistyczne są ciekawą alternatywą i uzupełnieniem dla ślubu cywilnego .Jenak mało osób wie o tym że takie uroczystości są.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *