„Szef” niemieckich ateistów Michael Schmidt-Salomon i jego książki

 

O najwybitniejszym niemieckim nowym ateiście i jego dziełach rozmawiamy z tłumaczem i współwydawcą jego książek, Andrzejem Lipińskim. W materiale znajdziecie też propozycje współpracy. Za Waszą sprawą Michael Schmidt Salomon może zagościć w naszej telewizji i może też spotkać się z Wami, przy okazji promocji książek. Wszyscy znani nam ateiści, którzy przeczytali „Humanizm ewolucyjny” oraz „Poza dobrem i złem” są bardzo zadowoleni i zainspirowani. Niestety, niemożliwe dla małego wydawnictwa nakłady na reklamę i na obecność w głównych sieciach księgarskich przekładają się na to, że wielu polskich ateistów nie zna jeszcze książek Schmidta Salomona. Możecie pomóc to zmienić, jednym z najprostszych sposobów jest udostępnianie tego materiału znajomym.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “„Szef” niemieckich ateistów Michael Schmidt-Salomon i jego książki”

  1. – Poza dobrem i złem – jest pozycją wybitną. Z dumą postawiłem książkę obok książki Nietzschego o tym samym tytule.
    „Paradygmat Niewinności” dodaje człowiekowi otuchy i często rozmyślam o nim, towarzyszy mi w mojej przygodzie życia.
    – Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło – książkę podaruję wnukom.

    Byłem pod wielkim wrażeniem czytając Salomona, na tle innych znanych „genialnych autorów”, niemiecki filozof wypada …równie genialnie. Niezapomniane chwile.

    Friedrich Nietzsche i Michael Schmidt-Salomon wędrują przy mnie, niczym Zaratustra schodzący do ludzi…

  2. Widziałem fajny wywiad z Andrzejem Sapkowskim, w którym powiedział, że książka nie może kosztować więcej od pół litra wódki, bo wtedy to już jest kwestia wyboru.
    Narrenturm – Sapkowskiego polecam!

    1. Andrzej Lipiński wspomniał o marnej sprzedaży książek Salomona, więc zdanie Sapkowskiego odnosi się do owej smutnej prawdy.

    1. Tylko że to banalne stwierdzenie to jest czysta teoria i ani trochę nie ułatwia ono oceny, co jest dobre, a co jest złe.
      Łatwo np. stwierdzić fizycznie, że burząc dom powoduję wzrost entropii, a budując go powoduję jej spadek. Ale jak się to ma do oceny moralnej tych czynów?

  3. U siebie na studiach pisałem prace z obu książek, z jak najlepszym skutkiem :). Jestem pod ogromnym wrażeniem MSS, staram się opowiadać komu się da o nim i jego tezach. Obie pozycje autora wykorzystam w pisaniu magisterki. Podziękowania dla Pana Lipińskiego, za to, że zdecydował się przetłumaczyć Schmidta-Salomona (choć jak wiemy innego wyboru nie miał prawda ;)?).

  4. Panie Damianie,

    ciesze sie niezmiernie, ze ksiazki MSS sa juz w Polsce przedmiotem prac magisterskich :))

    To dla mnie jako tlumacza i wydawcy wiadomosc niezwykle radosna, bedaca potwierdzeniem, ze takie pozycje warto w Polsce wydawac.

    I rzeczywiscie – nie mialem innego wyboru !! 🙂 Jakas humanistyczna Sila sprawila, ze te ksiazki odkrtylem, i ze „musialem” je wydac :))

    1. My z kolei nagraliśmy świetny wywiad z Michaelem Schmidtem Salomonem na zjeździe Europejskiej Federacji Humanistycznej w Atenach. Niebawem na RacjonalistaTV zaczną się ukazywać materiały (wywiady i wykłady) z Aten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 17 =