Fundacja Nowe Oświecenie oraz Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zapraszają na prezentację książki dra Piotra Napierały "Żołnierz i filozof. Tadeusz Kościuszko przeciw królom, carom i kościołom" połączoną z dyskusją panelową "Oświecenie w Polsce – czy było i czy będzie" z udziałem prof. Stanisława Obirka, prof. Bronisława Tregera i dra Piotra Napierały. Debatę poprowadzi współwydawca książki i prezes Towarzystwa Humanistycznego Andrzej Dominiczak.
Jest to pierwsza książka o Tadeuszu Kościuszce jako człowieku Oświecenia, obrońcy wolności i świeckości. Kościuszko nawoływał do budowy nowego świata wolnego od opresji i ucisku, zwłaszcza zaś od dominacji Kościoła Katolickiego, uważał bowiem, że "księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu; będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań".
Spotkanie odbędzie się 28 listopada o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Pożyteczna (ul. Nowy Świat 58, Warszawa). Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w cenie promocyjnej.
Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/514160785608018/permalink/514161838941246/
Książkę można także zakupić tutaj: http://sklep.racjonalista.tv/pl/p/Tadeusz-Kosciuszko-zolnierz-i-filozof-P.-Napierala-ksiazka-drukowana/84
O autorze wpisu:
Ukończyła filologię hiszpańską (mgr) i klasyczną (lic.) na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uczęszczała także na zajęcia z zakresu nieistniejącej wówczas jako kierunek filologii indyjskiej. Przez pół roku studiowała na Universitat de Barcelona, gdzie m.in. uczyła się języka katalońskiego i baskijskiego, przez rok dzięki stypendium Ambasadora Indii studiowała język hindi oraz indyjski taniec kathak na Kendriya Hindi Sansthan w Agrze. Pół roku spędziła w Delhi badając na własną rękę zasady klasycznych tańców indyjskich i zbierając informacje o współczesnych praktykach hinduistycznych. Swoją wiedzę z indyjskiej teorii estetyki zastosowała w nowatorskich tłumaczeniach poezji łacińskiej opublikowanych w Antologii Poezji Łacińskiej "Musa Latinitatis" (2011) i na łamach "Meandra" (2013). Interesuje się językoznawstwem, religioznawstwem i sztuką. Dzięki licznym podróżom po Europie i Azji kontynuuje swoje prywatne badania w tym zakresie. Od stycznia 2012 roku jest prezeską wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, od stycznia 2016 roku - Wiceprezeską PSR, od października 2016 - także członkinią zarządu Europejskiej Federacji Humanistycznej. Inicjatorka i współorganizatorka Wrocławskich Dni Darwina, organizowanych wspólnie przez PSR i Wydział Nauk Biologicznych UWr. regularnie od 2014 roku. Współzałożycielka telewizji i portalu Racjonalista.tv. Kaja w roku 2016 została wybrana na stanowisko wiceprezeski EHF. Rok później delegaci wybrali ją na stanowisko prezeski Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów