Z Sofoklesa Perykles

 

Opowieść zaczyna się jak baśń, choć czasy bynajmniej bajkowe nie były. Prawie 40 lat temu młody Polak i trochę starszy Czech spotkali się w Karkonoszach przy symbolicznym słupku granicznym, by przekazać sobie plecaki z zakazaną literaturą. Był to nie tylko początek ich wieloletniej przyjaźni, ale i zaskakujących dalszych losów, które są opisane w książce „Przedziwna epoka” wydanej pod redakcją Elżbiety Martyniuk, wykładowczyni Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

 

 

Gdyby ktoś przewidział, że za 10 lat jeden z panów zostanie redaktorem naczelnym znanej gazety, a drugi prezydentem swojego kraju, pewnie by w to nie uwierzyli. Ale tak się stało, upadł ZSRR, zmiany zaszły w wielu zależnych od niego krajach. Społeczeństwa stanęły przed nowymi szansami, ale i nowymi, czasem trudnymi wyzwaniami.

O tym jest właśnie ta książka, zawierająca rozmowy Adama Michnika i Vaclava Havla, czasem z udziałem innych osób. Poza kwestiami czysto politycznymi są tam poruszane sprawy czysto egzystencjalne, dotyczące filozofii, etyki czy religii. Dla młodszych to wspaniała lekcja historii, dla starszych okazja do wspomnień, a dla wszystkich okazja do nowego zdefiniowania takich pojęć jak dobro, zło, sprawiedliwość czy etyka.

 

 

– Vaszek nigdy nie nabrał cech typowego polityka w negatywnym znaczeniu tego słowa – tak dziennikarz wspominał przyjaciela zmarłego w 2011 roku. – Zawsze umiał słuchać ludzi. Można powiedzieć, że po prostu Sofokles zmienił się w Peryklesa. Ostrzegał też przed obudzeniem się dawnych demonów jak nacjonalizm, ksenofobia i antysemityzm, co jest dziś szczególnie aktualne. 

 

O autorze wpisu:

Dziennikarka, publicystka, feministka (pisze między innymi do Zadry). Członkini redakcji RacjonalistaTV. Należy do Kongresu Kobiet.

One Reply to “Z Sofoklesa Perykles”

  1. Michnik i społka mysleli, ze da polactwu katolicyzm i plebs będzie klepac maryski, a on sam ze swoimi internacjonałami będzie kręcic wałki i rządzic kasą i duszami. A tu sie okazało ze dostał potęznego kopa w dudę, od katoli ktorych sam sobie wyhodował. Teraz planuje przejsc do podziemia, obudził sie z ręka w nocniku pełnym faszyzmu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 3 =