Czy islam może się zmodernizować? Zapraszamy na wykład prof. M. Sadowskiego

W najbliższą środę, 29 listopada, zapraszamy na wykład profesora Mirosława Sadowskiego "Czy islam może się zmodernizować?" organizowany we współpracy z Kołem Naukowym Doktryn Politycznych i Prawnych UWr. Wykład jest wydarzeniem o charakterze otwartym i rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali 309 budynku A Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 

Profesor Sadowski to kierownik Pracowni Badań Praw Orientalnych w Katedrze Doktryn Politycznych i Prawnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny od 1995 r.; wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Badacz prawa islamu, doktryn politycznych i prawnych, historii gospodarczej i katolickiej nauki społecznej. Autor publikacji książkowych, artykułów i opracowań naukowych. Niedawno ukazała się drukiem jego książka "Islam. Religia i prawo" (dostępna tutaj: https://www.profinfo.pl/sklep/islam-religia-i-prawo,61064.html), w której temat modernizacji islamu również został poruszony. Oprócz wykładu profesora czeka nas też dyskusja o książce i możliwość zdobycia autografu autora. Wstęp wolny.

O autorze wpisu:

Ukończyła filologię hiszpańską (mgr) i klasyczną (lic.) na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uczęszczała także na zajęcia z zakresu nieistniejącej wówczas jako kierunek filologii indyjskiej. Przez pół roku studiowała na Universitat de Barcelona, gdzie m.in. uczyła się języka katalońskiego i baskijskiego, przez rok dzięki stypendium Ambasadora Indii studiowała język hindi oraz indyjski taniec kathak na Kendriya Hindi Sansthan w Agrze. Pół roku spędziła w Delhi badając na własną rękę zasady klasycznych tańców indyjskich i zbierając informacje o współczesnych praktykach hinduistycznych. Swoją wiedzę z indyjskiej teorii estetyki zastosowała w nowatorskich tłumaczeniach poezji łacińskiej opublikowanych w Antologii Poezji Łacińskiej "Musa Latinitatis" (2011) i na łamach "Meandra" (2013). Interesuje się językoznawstwem, religioznawstwem i sztuką. Dzięki licznym podróżom po Europie i Azji kontynuuje swoje prywatne badania w tym zakresie. Od stycznia 2012 roku jest prezeską wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, od stycznia 2016 roku - Wiceprezeską PSR, od października 2016 - także członkinią zarządu Europejskiej Federacji Humanistycznej. Inicjatorka i współorganizatorka Wrocławskich Dni Darwina, organizowanych wspólnie przez PSR i Wydział Nauk Biologicznych UWr. regularnie od 2014 roku. Współzałożycielka telewizji i portalu Racjonalista.tv. Kaja w roku 2016 została wybrana na stanowisko wiceprezeski EHF. Rok później delegaci wybrali ją na stanowisko prezeski Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

 1. Islam już się zmodernizował w stosunku do tego co było 100 czy 50 lat temu. Oczywiście jeszcze daleka droga przed nim ale faktem jest że 99,99% muzułumanów nie przestrzega Koranu który każde mordować innowierców tak jak 99% chrześcijan nie przestrzega Biblii która zakazuje seksu przed ślubem. We Francji na przykład 80% muzułumanów nie chodzi do meczetu. 

  1. Większość ludzi sympatyzujących z bolszewikami lub z Hitlerem też nikogo nie zabiła. W Pakistanie ponad 60% ludności popiera karę śmierci za apostazję ale większość z nich nie zabiła żadnego apostaty lub bluźniercy – robi to za nich władza którą wybrali w wyborach.
   https://www.theguardian.com/world/2017/jun/11/pakistan-man-sentenced-to-death-for-blasphemy-on-facebook
   Czasami wystarczy milcząca zgoda albo jeden głos oddany w wyborach. 

 2. Nie wiem, czy islam moze się zmodernizować, ale z pewnością POWINIEN

  Jeśli chodzi o chrześcijaństwo, to ta rleigia (bez względu na sekty) już się zmodernizowała pod wpływem zewnętrznym i naciskiem ze strony liberałów – na szczęście!

  Wśród chrześcijan fanatycy religijni, zwalczający demokrację zostali na ogół zepchnięci na margines chrześcijaństwa.

  Buddyzm z kolei zawsze był dość tolerancyjną religią, a jego kontakt z liberalnym Zacohdem tylko wzmocnił jego tolerancjonizm.

  Zaś co do islamu… tutaj są większe kłopoty, ponieważ islam powstał w środowisku arabskim i irańskim, które to środowiska nigdy nie wypracowały swojego liberalizmu, zaś kontakt z liberalizmem zachodnim jest w tych środowiskach uznany za "szatański" i zwalczany przez ogromną ilość muzułmanów.

  Islam ma ten problem, że fanatycy nie zostali zepchnięci na margines i z tym dylematem ta religia będzie się jeszcze długo zmagać. 🙁

   

  1. Islam to religia inna niż pozostałe. Kładzie duży nacisk na karanie apostatów i bardziej umiarkowanych wyznawców. To jest główna przyczyna dlaczego w islamie nie ma skutecznego ruchu reformatorskiego. 

   1. W środę pójdzie mój wykład o przemocy w Koranie, wydaje mi się, że osoby zainteresowane mogą nieco pogłębić swoją wiedzę na temat tego, że islam ma dość ciężkie do reformowania podstawy… 

    1. Panie Jacku w Biblii też jest napisane że trzeba zabić brata który pracuje w sobotę i nie wolno uprawiać seksu przed ślubem a przecież praktycznie nikt tego nie przestrzega.

      

     1. W Koranie jest napisane że trzeba zabijać innowierców a 99,99% muzułumanów nigdy nikogo nie zabiło. W Egipcie, Maroku czy Turcji przecież normą są kobiety w bikini na plażach wśród muzułumanów i jakoś jeszcze wszystkie nie zostały zabite. 

 3. Islam ma poważne problemy wewnętrzne oparte na fundamencie politycznym.

  Od razu po Mahomecie pojawił się problem z wyborem jego następców.

  3 główne odłamy islamu zupełnie inaczej podchodziły do sprawy przejęcia schedy po Proroku.

  Skoro od samego początku swego istnienia islam ma poważne problemy wewętrzne, to tym trudniej o jego poważną modernizację.

  Chrześcijaństwo rozwijało się w środowisku opartym bezpośrednio na kulturze grecko-rzymskiej, przez co ta religia w pewnych aspektach się modernizowała (w pewnych aspektach i wśród niektórych chrześcijan!).

  Wśród muzułmanów nie brakowało w średniowieczu wybitnych jednostek, ale na ogół te jednostki były zwalczane jako "heretycy" przez co islam zamknął się na modernizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *