Telemann w Żarach. Przedstawienie

W życiu Georga Philippa Telemanna, wielkiego kompozytora XVIII wieku, pojawiały się też wątki związane z ziemiami ówczesnej i obecnej Polski. W 1705 kompozytor został kapelmistrzem hrabiów Promnitz. Podczas pobytu w Żarach oraz w Pszczynie i Krakowie Telemann poznał polską muzykę ludową. Używał jej często jako inspiracji dla swoich awangardowych utworów orkiestrowych. Promnitzowie byli rodem szlacheckim z Dolnego Śląska, którego potęga zrodziła się w XV wieku w księstwie głogowskim. W XVIII wieku pod ich władzą znajdowały się takie tereny jak Pszczyna i Żary. Zobaczmy próbę odtworzenia kadrów z  pobytu Telemanna w Żarach zaprezentowaną przez Theatrum Flores. 

 

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

5 Odpowiedź na “Telemann w Żarach. Przedstawienie”

  1. Telemann, kompozytor wlasciwie nieznany, mimo ze skomponowal wiecej niz Bach i Haendel razem wzieci. Poska czy Saksonia, a moze Sachsen-Polen.

      1. Dla wiekszosci ludzi nieznany, oczywiscie dla interesujących sie muzyką jest znany. Ale zrob sonde na ulicy i spytaj sie o Bacha, Haendla i Telemanna to malo kto skojarzy Telemanna. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − trzy =