• wtorek, 25 lipca 2017 r.

Czy ziemia jest okrągła? A może nie?

Jak myślicie, może żyjemy w Matrixie? Może rządzą nami maszyny, żyjemy podpięci do kokonów generujących wirtualną rzeczywistość, a cały świat jest iluzją, hologramem? A może wszyscy jesteśmy chomikami eksperymentalnymi rozmaitych koncernów farmaceutycznych, które traktują nas jak doświadczalne szczurki? A może Mieszko I wcale nie istniał? Może dwie wojny światowe były tylko zgrabnie zagranymi inscenizacjami, a Hitler był tak naprawdę bohaterem? Może antypatia do Stalina jest umotywowana antyradziecką propagandą, a Jan Paweł II naprawdę gwałcił małe dzieci? Może, tylko może, ewolucja jest kłamstwem, a Ziemia jest płaska i ma wyznaczone granice, po których przekroczeniu wpada się w bezkresną otchłań?

Dam sobie uciąć rękę, że gdybym zapytał przypadkowego szarego ludka, dlaczego Ziemia jest okrągła, a nie płaska, pomimo wielu wysiłków i wytężania neuronów, absolutnie nie byłby w stanie udzielić mi satysfakcjonującej odpowiedzi. Ostatnio sam zresztą przeprowadziłem ten eksperyment w środowisku swoich znajomych i rezultaty były, delikatnie mówiąc, niepocieszające. Nie, nie wchodź teraz w Google. Zabraniam. Spróbuj, odwołując się do własnych obserwacji, własnej wiedzy i znajomości praw przyrody, dowieść, że Ziemia rzeczywiście jest okrągła, nie płaska. W tym momencie, teraz! Widzę, że oszukujesz. I przestań się dziecinnie obrażać.

I jak? Zapewne w głowie przewracały Ci się podręczniki do geografii, podróże Magellana, gdzieś tam w neuronach wyładował się Kopernik i w końcu – w końcu! – doszedłeś do wniosku, że to oczywistość, bo przecież wszyscy tak mówią.

Oczywiście, że mamy dowody, poszlaki czy naukowe wnioskowanie. To prawda, że nie widzieliśmy ewolucji na własne oczy, ale przytłaczająca ilość poszlak oraz dowodów przemawia definitywnie na jej korzyść. Bez stawiania sprawy w ten sposób nie istniałaby cała współczesna nauka. Nie muszę chyba mówić jak głupie i infantylne jest założenie, że skoro nie widzieliśmy czegoś na własne oczy, nie obracamy się w kontekście faktów, a domniemań, hipotez i domysłów. A skoro tak, żądam natychmiastowego zwolnienia wszystkich pedofili z więzień.

Tekst zainspirowany jest jednym z błyskotliwych esejów Georga Orwella – pisarz także snuł refleksję nad tym, ilu ludzi byłoby w sposób przekonujący dowieść, że Ziemia w istocie jest okrągła, a nie płaska. I chociaż dzisiaj nie stanowiłoby to absolutnie żadnego problemu dla każdej przyzwoicie (przymiotnik nieprzypadkowy: wiemy, jak fatalne w skutkach jest obecnie spowszednienie beznadziejnych uczelni “wyższych”) wykształconej osoby, myślę, że problem się nie zdezaktualizował – pomimo powszechnego dostępu do biblioteki, tylko garstka osób korzysta z tego przywileju. Ufając wiedzy i intuicji czytelników racjonalisty, jestem przekonany, że większość z Was udzieliła satysfakcjonującej odpowiedzi. Nie ulega także wątpliwości, że przeciętna osoba ma dzisiaj znacznie większą wiedzę z zakresu biologii i fizyki niż przeciętna osoba zamieszkująca Ziemię prawie sto lat temu.

Mój umysł mąci jednak tylko jedna, maluteńka refleksja. Pytanie w zasadzie: zastanawialiście się kiedyś, jak często musimy odwoływać się do autorytetów w chwili, gdy usiłujemy czegoś dowieść?

univ2

Esej ukazał się także na blogu Autora

Piotr BednarskiPełnoletni gołowąs, sceptyk oraz baczny obserwator rzeczywistości. Skromny cynik i dziennikarz, który chciałby być niezależny, lecz nie jest. Ambitny pisarz, leniwy geek gier komputerowych oraz wielbiciel książek. "Ślepy Zegarmistrz" Dawkinsa, który przeczytał w wieku zaledwie czternastu lat, wywrócił jego rzeczywistość o 180 stopni.

Podobne materiały

47 komentarzy

 1. silnoreki
  25 sierpnia 2015 at 10:53 - odpowiedz

  Marne to. Doczytując akapit o dowodzie na sferyczność ziemi miałem, nie oszukując zestaw dowodów. Makroświat dostarcza ich aż nadto. Od kropli wody poczynając, przez dmuchane baloniki, i żuczki turlające swoją kuleczkę kupy, a kończąc na gwiazdach widać, że w naszym wszechświecie kula jest doskonałą formą. Tak budują prawa fizyki.
  Spiskowe teorie dziejów to naprawdę kiepskie podwaliny do budowy światopoglądu. Inną kwestią są kronikarze historii. Zwycięzcy ją piszą, nie zawsze zgodnie z rzeczywistością.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   25 sierpnia 2015 at 10:59 - odpowiedz

   Nie rozumiem tego komentarza. Przecież Autor nie broni koncepcji płaskiej Ziemi, tylko zauważa, że na przykład mało który użytkownik smatfonu jest w stanie opisać ogólną zasadę działania tego urządzenia… I to jest prawda.

   • Tomek Świątkowski
    25 sierpnia 2015 at 12:43 - odpowiedz

    Ale czy we współczesnym świecie jest sens oczekiwać, żeby każdy użytkownik znał działanie wszystkich używanych urządzeń? Niejeden inżynier projektujący smartfony zapewne nie wie, jak wiąże beton z którego zbudowano jego dom, nie wie jak działa lek na wzdęcia który właśnie zażył, nie wie czemu wyrosło ciasto w bułce którą właśnie zajada, czemu klej klei, a teflon wręcz przeciwnie itd.
    Każdy czegoś nie wie.
    .
    Czy to oznacza odwoływanie się do autorytetów?
    Nie.
    To oznacza elementarne zaufanie społeczne.
    .
    Gdy nieprofesjonaliści takiego zaufania nie mają, to rodzą się ruchy antyszczepionkowe albo protesty przeciwko elektrowniom jądrowym.

   • leszek
    16 kwietnia 2017 at 15:27 - odpowiedz

    Jest takie powiedzenie: nie wywarzaj otwartych drzwi. Jest też takie coś co się nazywa postęp czyli zmiast za każdym razem startować od zera zakłada się  góry zakłada się jakiś (coraz wyższy) punkt startowy… Absurdem jest chcieć aby naukowiec posługujący się komputerem każdorazowo musiał zaczynać od wynalezienia koła i ognia i wnikania dlaczego miedź przewodzi elektrony.

 2. Krzysztof Marczak
  25 sierpnia 2015 at 11:48 - odpowiedz

  Interesujące studium, które pokazuje jak kształtuja się masowe (często błędne) opinie. W teorii inwestycji wielu (łącznie z tu podpisanym) korzysta z teorii tzw. „przciwstawnych opinii” (Contrarian investing). Generalnie teoria zakłada że jeżeli przeważającai większość wierzy, że np. gospodarka będzie się szybko rozwijać to znaczy to, że jest w błędzie. Wyznawcami tej teorii jest wielu czołowych, w tym Warren Buffett, a sama teoria pochodzi od Lao Tzu (Laozi) zatem jest starsza od chrześcijaństwa.

 3. Tomek Świątkowski
  25 sierpnia 2015 at 11:49 - odpowiedz

  Obserwacja horyzontu i znikania za nim odpływających statków silnie narzuca myśl, że powierzchnia ziemi jest wypukła, a stąd tylko krok od wniosku, że ziemia jest kulą (a w każdym razie jakimś owalem), zwłaszcza dla pasażera takiego statku.
  Dlatego to przekonanie o sferyczności Ziemi było popularne już w starożytności (model ptolemejski) a w średniowieczu (przynajmniej w Europie) wręcz powszechne.
  .
  Mniej oczywiste było za to położenie Ziemi i jej ruch względem innych ciał niebieskich.

  • Monika
   7 lutego 2016 at 23:40 - odpowiedz

   Dobrze, w takim razie mały przykład. Stoję przy ścianie w pokoju. Na przeciwko są drzwi (otwarte do następnego pokoju. Patrzę na linię sufitu przy równoległej ścianie oraz na linię sufitu w następnym pomieszczeniu. Ta druga jest zdecydowanie niżej względem tej pierwszej. Wniosek: przy każdym kolejnym pomieszczeniu linia sufitu byłaby coraz niżej względem pozycji w której się znajduje. Czy to oznacza to, że budynek w którym się znajduję stoi na okręgu, a jego fundamenty są półokrągłe, czy to tylko złudzenie optyczne? perspektywa? Na tej samej zasadzie każdy tłumaczy, że statku za horyzontem nie widać, bo ziemia jest okrągła… Marne wytłumaczenie. To nie jest dowód.. Ruszczcie głową…

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    8 lutego 2016 at 06:37 - odpowiedz

    Jest okrągła bo piłkę sfilmowano z kosmosu kropka.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     8 lutego 2016 at 10:57 - odpowiedz

     Oraz non stop korzystamy z satelitów, które nie istniałyby, gdyby Ziemia była płaska

     • Monika
      8 lutego 2016 at 21:45

      To dlaczego nie mamy zasięgu np w górach… Gdyby sygnał był nadawany z satelit to powinien być taki sam na całej kuli ziemskiej? Pytam, bo jestem dociekliwa i chcę konkretnych przykładów na kulistość Ziemi, a nie tylko domniemania, których nikt na własne oczy nigdy nie zobaczy i nie odczuje

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      8 lutego 2016 at 22:13

      Satelita nie obejmuje całej krągłości… A im bliżej terenów biednych, czy słabo zamieszkałych, tym mniej satelitów. Jeśli udowodnisz, że satelity są zawieszane na rusztowaniach, wygrałaś…

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      9 lutego 2016 at 06:34

      Góry zasłaniają sygnał tak samo jak ziemia w piwnicy

     • Monika
      8 lutego 2016 at 22:16

      To nie na satelitach, ale podmorskich kablach opiera się sieć internetowa.

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      8 lutego 2016 at 22:55

      Sieć internetowa opiera się również na satelitach, choć w Europie to nie jest konieczne.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      9 lutego 2016 at 06:32

      Lepiej by było tylko na satelicie

     • Monika
      8 lutego 2016 at 22:24

      Ahha.. już rozumiem. To jeżeli w dużym mieście jest doskonały zasięg, a 15 km poza miastem jest gorszy to jakie to ma znaczenie dla satelity, która jest kilka tysięcy km nad nami?

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      8 lutego 2016 at 22:54

      Telefony komórkowe mają maszty, nie satelity. Telewizja satelitarna nie notuje opisywanych przez Panią zdarzeń.

    • Monika
     8 lutego 2016 at 21:59 - odpowiedz

     Też dziwne, bo w szkole mnie uczyli, że jest elipsą, czyli spłaszczoną kulą 😛 a satelity okrąglutką piłkę sfilmowały 😀 Pewnie mi Pan powie, że z daleka elipsa wygląda jak piłka, albo w szkole głupot uczą x)
     Tak poważnie, to nie wiem czy można wierzyć w coś, co się widziało tylko w tv lub na filmikach w internecie, a nigdy na własne oczy. Ja chcę faktów namacalnych, które samemu można zaobserwować. Jak udowodnić, że Ziemia jest kulą?

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      9 lutego 2016 at 06:33

      Elipsą to jest nasza orbita. Ziemia to niedoskonała kula

  • mat
   28 kwietnia 2016 at 14:36 - odpowiedz

   Żaden statek nigdzie nie znika. Optyka oka i lornetki powoduje tylko tego typu złudzenie. Jeżeli na brzeg morza weźmiesz kamere z dobrym zoomem cyfrowym w oddali zobaczysz ten sam statek… i bardzo się zdziwisz… pozniej zaczniesz zadawac inne pytania w stylu jak to możliwe a jak zaczniesz głębiej kopać to nie uwierzysz w to czego się dowiesz bo to tylko wierzcholek góry lodowej…

   • Jacek
    22 listopada 2016 at 21:12 - odpowiedz

    Dokładnie, wystarczy spojrzeć na podręcznik geografii poziom podstawówka i zobaczyć jaką ciemnotę nam wciskają, gdyby ziemia obracała się wzdłuż własnej osi i wokół słońca to co rusz widzielibyśmy inne konstelacje gwiazd a widzimy cały rok duży i mały wóz

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  25 sierpnia 2015 at 15:31 - odpowiedz

  Ziemia okrągła, ale wokół Matrix tj. tapeta to bardziej przekonujące, albo okrągła a wokół eksperyment jakichć olbrzymów-naukowców to jeszcze bardziej przekonujące. Ale płaska? No przecież widać, że nie jest płaska. KOM ON!

 5. darekpiotrek
  27 sierpnia 2015 at 08:02 - odpowiedz

  Dlaczego odpływające statki znikają za horyzontem? I odpowiedź: Bo Ziemia jest „kulą”. Jednak auto tego studium pyta o coś innego: „Dam sobie uciąć rękę, że gdybym zapytał przypadkowego szarego ludka, dlaczego Ziemia jest okrągła a nie płaska /../”
  Zatem dlaczego Ziemia jest okrągła? (bo dalej nie wiem) Bo chyba nie tłumaczymy Rzeczy na zasadzie przemienności, tj. statki znikają za horyzontem bo Ziemia jest kulą, zaś Ziemia jest kulą bo statki znikają za horyzontem.
  Ten miks braku umiejętności stawiania pytań z maestrią w udzielaniu odpowiedzi rzuca na kolana

  • Tomek Świątkowski
   27 sierpnia 2015 at 09:03 - odpowiedz

   Taki był taki niefortunny skrót myślowy zapewne…
   Kontekst całego artykułu wskazuje jednak jasno, że autorowi chodziło o pytanie: „dlaczego UWAŻASZ, że ziemia jest kulą?”

   • darekpiotrek
    27 sierpnia 2015 at 13:41 - odpowiedz

    Ale mój komentarz też ma kontekst i jest związany tylko z tym co w artykule.. Przeca znajomi Piotra Bednarskiego w chwili gdy stawiano im pytanie o brzuch Ziemi nie znali kontekstu zawartego w tym tekście. Daje Pan wiarę temu, że pan Piotr Bednarski pytając ich był precyzyjny? Ja nie wierzę cuda.

 6. Mateusz
  10 kwietnia 2016 at 18:31 - odpowiedz

  Niestety statki nie znikają za horyzontem. Obecnie jest już wiele nagrań kamerami z dużym cyfrowym zoomem. Średniowieczni i późniejsi „naukowcy” nie rozumieli zjawiska konwergencji i przez 500 lat pokutuje teoria że statki znikają za horyzontem. Nie znikają… niestety… jest też wiele nagrań z kamerek podwieszanych pod balony oraz nagrań z samolotów. Ziemia jest płaska jak naleśnik… przykro mi. W modelu, w którym słońce krąży nad płaską ziemią na wysokości ok. 5000 km wszystko się zgadza. Sam możesz zrobić też doświadczenie Samuela Rowbothama… ludzie otwórzcie oczy i przestańcie kitować swoje dzieci.

  • loelk
   19 listopada 2016 at 19:00 - odpowiedz

   Policz sobie ośle zasięg widzenia dla kuli o srednicy jaką jest ziemia na wysokości oczy to zrozumiesz czemu ośle widzisz wciaż widzisz z duzym zoomem statek. Pożniej weź porządny teleskop i zrozumiesz czemu znika jednak za horyzontem..tępaku.

   • Adrian
    8 stycznia 2017 at 19:23 - odpowiedz

    Ej, tępaku, policz sobie że na dystansie kilku kilometrów powinno być juz widoczne zakrzywienie a co dopiero na dystansie kilkudziesieciu km! A nie widac zakrzywienia.

  • Jacek
   22 listopada 2016 at 21:15 - odpowiedz

   W końcu ktoś kto ruszył głową i sam sprawdził tak jak ja 🙂 a myślałem że tylko ja wiem że żyje na naleśniku 😀

  • oloo
   23 maja 2017 at 23:13 - odpowiedz

   Statek znika za horyzontem dla przykładu weź sobie piłkę postaw pionek wys 1cm i statek wys 2cm. Założ że pionek 1cm to ty patrzący na statek wys.2cm przesuwaj go do momentu aż w linii prostej przestaniesz go widzieć bo zniknie poniżej tzw. horyzont utworzonego przez piłkę. Banalne doświadczenie.

 7. Lukas
  6 października 2016 at 13:39 - odpowiedz

  A przelot samolotem dookoła świata? Gdyby była plaska można byłoby lecieć tylko od wschodu na zachód lub z zachodu na wschód. Nigdy w jedną stronę np. Na wschód i dolecimy do tego samego miejsca w którym rozpoczynalismy. Dolecielibysmy do momentu gdzie ziemia się kończy. A tak na chwilę obecną nie ma. Sa ludzie którzy latają dookoła.

  • Jacek
   22 listopada 2016 at 21:18 - odpowiedz

   Ale z południa na północ jeszcze nikt nigdy nie spróbował, pamiętaj że biegun północny dalej jest biegunem i idąc kompasem cały czas na wschód czy zachód okrążysz go poprostu zarówno na płaskim jak i okrągłym globie

   • olo
    27 lutego 2017 at 15:12 - odpowiedz

    Przykład z życia. Do sprawdzenia. Jak naleśnikowcy wyjaśnicie bezpośredni przelot z Johanessburga do Sydney przez ocean Indyjski który trwa 11 godzin. Właśnie obserwuje taki lot.

  • BezTajemnic
   13 stycznia 2017 at 00:55 - odpowiedz

   Nosz kur.. nie wytrzymam. ZIEMIA JEST PŁASKA! Satelity to sciema, nikt nigdy nie byl na ksiezycu ktory emituje wlasne swiatlo bo niby czemu byloby go widac za dnia w poblizu slonca? Dowody naukowe sa na to ze ziemia jest plaska. Ale powiem cos wiecej. Od dawna byl konflikt nauki i wiary. I ten konflikt musi byc zeby ludzie nie zwariowali. Nauka probuje przeciagnac was na swoja strone ze ziemia powstala w wybuchu, bla bla.. Ale prawda jest taka, ze jezeli ludzie wiedzieli by ze ziemia jest plaska i wszystko krazy wokol nas uwierzyliby w teorie ze stworzyl nas byc moze Bog. Polecam obejrzec, zmienicie zdanie ma temat teorii "kulistej" ziemi. Nie dajcie sobie wciskac kitow, otworzcie oczy ludzie! To co sie dzieje na swiecie to wielka sciema i ustawiana gra aktorska!

   https://www.youtube.com/shared?ci=oFXJaUNDH-4 

 8. plaskaziemia
  18 października 2016 at 23:10 - odpowiedz

  Dobrze że są jeszcze myślący ludzie
  gdzieniegdzie 😉

 9. imperator
  27 października 2016 at 21:28 - odpowiedz

  Jeżeli ziemia się obraca to dlaczego lot z Anglii do polski trwa tyle samo co z polski do Anglii?! Jeżeli atmosfera obraca się razem z ziemią to co z różnicą gęstości? Jest coś więcej……..

  • Kondi
   8 stycznia 2017 at 16:31 - odpowiedz

   Ty tak na poważnie czy naprawdę jesteś aż takim debilem? 

 10. rafik
  22 listopada 2016 at 12:42 - odpowiedz

  Hmm nawet jesli piszecie o firmamencie, to słonce musiałby byc dużo blizej w wiec i duzo duzo mnijesze, mało tego ksiezyc byłby widoczny w wiekszej czesci niz dokładna jego połowa. A na dobitkę poprosze o wyjasnienie sygnału GPS w przypadku płaskiej ziemi. Ale jestem otwarty na polemike. byle rozsądną. W druga stronę – Znikajace statki ok, ale w przypadku braku fal. Jedna fala moze przykryc cały tankowiec, morze nie jest plaskie wbre obiegowym opiniom. :)))

  • Jacek
   22 listopada 2016 at 21:23 - odpowiedz

   Słońce ma około 60km średnicy i jest podobnej wielkości co księżyc, oba są około 4000km nad Ziemią, poczytaj o radiodbiornikach, skoro satelity są w stanie walić takie sygnały na tysiące km to po co by były anteny naziemne do lte? Ano właśnie bo tam nic nie ma, 13000satelit nie istnieje bo było by na bank mur beton chociaż jedno zdjęcie satelity z księżycem w tle.

   • Wasta
    28 listopada 2016 at 17:43 - odpowiedz

    Czy ty tak poważnie czy dla jaj.
    Jeżeli poważnie to hipoteza aby stać się poważna teorią musi tłumaczyć ogólnie znane fakty.
    Np. czy hipoteza płaskiej Ziemi potrafi przekonująco wytłumaczyć:
    – zjawisko dnia i nocy
    – pory roku, a zwłaszcza dlaczego na południ jest np. lato, a u nas w tym samym czasie jest zima
    – dlaczego na biegunie występuje zjawisko nocy polarnej
    – czemu w Australii nie widać Gwiazdy Polarnej
    – co powoduje fazy Księżyca
    – skąd się bierz grawitacja
    – jak powstaje siła Coriolisa
    – jak wytłumaczyć ruch wahadła Foucaulta
    – czemu najkrótsza trasa z Australii do Chile nie przebiega wzdłuż wybrzeży Meksyku (jak na mapie płaskiej Ziemi
    – dokąd dotarł Amundsen
    – między bazami na Antarktydzie powinny być ogromne odległości, i dlaczego nie są taki duże
    – co odbierają anteny telewizji satelitarnej i czemu są skierowane w niebo

    Przy założeniu kulistości Ziemi, oraz prawdziwości układu heliocentrycznego wytłumaczenia jest banalne i nie wymaga odwoływania się do sił nadnaturalnych.
    A jak to jest w hipotezie płaskiej Ziemi?
    Proszę o argumenty.

    A właściwie jaki jest sens i cel zmowy NASA i innych wrażych sił?
    Ależ to muszą być koszty!

   • olo
    27 lutego 2017 at 15:18 - odpowiedz

    Czyli Hermaszewski którego tak cytujecie, poleciał wyżej niż Słońce tak? A Słońce to niby jakiś kierunkowy reflektor? Też jest płaskie razem z księżycem? Dajcie namiary na ten stuff co wciągacie, musi być dobry. Ja też tak chce…

   • misiu
    27 lutego 2017 at 15:26 - odpowiedz

    Skoro Słońce (reflektor) jest takie malutkie i tak blisko to w zimę jak się oddala to powinno być wielkości gwiazdy. Masakra. Jak w 21 wieku miożna być takim gamoniem. Powiedz mi że jeszcze wierzysz w aniołki, diabełki i Maryję zawsze dziewicę, to wpadnę do ciebie na flaszkę.

 11. BezTajemnic
  13 stycznia 2017 at 01:02 - odpowiedz

  Ziemia jest plaska. Tu kilka wyjasnien na obalenie waszych "podstaw" na kulistosc ziemi 🙂 

  https://www.youtube.com/shared?ci=oFXJaUNDH-4 

  • Wasta
   23 stycznia 2017 at 21:05 - odpowiedz

   Bredzenie nieuka, który w szkole miał same pały, a teraz się dowartościowoje odkrywając "prawdziwą prawdę" i demaskując wraże siły.

   Szczególnie rozbrajające są argumenty z promieniami słonecznymi, gdzie "uczony" zaprzecza istnieniu zjawiska perspektywy, a chwilę później powołuje się na nią próbując udowodnić płaskość horyzontu. To w końcu jak, jest ta perspektywa czy nie?

   Niezły jest też argument z pozornymi kołami zataczanymi przez gwiazdy w okół Gwiazdy Polarnej. Narrator zdaje się nie zauważać fakty, że Gwiazda Polarna znajduje się w takiej odległości od Słońca, jaką pokona ono w czasie setek tysięcy lat. Więc wszelkie zmiany w układzie gwiazd na niebie są bardzo powolne i można je zmierzyć bezpośrednio tylko dla tych najbliższych.

   Argument o tym, że nie odczuwamy prędkości ruchu obrotowego Ziemi i zmian prędkości przy przemieszczaniu się w kierunku równika jest chybiony. Nie odczuwamy ponieważ wszystko wokól nas wiruje z tą samą prędkością, a we wszechświecie nie ma czegoś takiego jak bezwzględny punkt odniesienia. Wszystkie położenia są względem czegoś, my grawitacyjnie jesteśmy związani z Ziemią i ona stanowi dla nas punkt odniesienia. A względem niej się nie poruszamy. Odczuwamy natomiast efekt zmiany prędkoęci przy przemieszczaniu się w kierunku równika. Nie bezpośrednio bo efekt jest zbyt suptelny, ale stąd się bierze siła Coriolisa.

   Argument, że Księżyc powinien mieć odbicie światła skoncentrowane na wypukłości, byłby prawdziwy gdyby gdyby był wypolerowaną kulą, a tak nie jest (nawet potrząc gołym okiem). Księżyc odbija światło we wszystkich kierunkach, tak jak każde matowe i chropowate ciało. To że z Ziemi widać tylko połowę Księzyca jest nieprawdą, bo można obserwować ok. 60% powierzni, ale oczywiście te z drugiej półkuli pod bardzo małymi kątami.

   Ale najwspanialszy jest argument o rozżarzonym teleskopie Hubble'a. Niestety nie jest on dowodem płaskości Ziemi, ale ignorancji autora filmiku. "Uczony" zdaje się zauważać (zresztą nie po raz pierwszy) tylko połowę zjawiska, Słońce nagrzewa obiekt, a on w przestrzeni kosmicznej nie ma jak pozbyć się ciepła i nagrzewa się o gigantycznej temperatury. A przecierz każdy średnio rozgarnięty absolwent szkoły podstawowej wie, że każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego wypromieniowuje energię w postaci fal elektromagnetycznych, o częstotliwości odpowiadającej jego temperaturze (w naszym przypadku będzie to promieniowanie podczerwone). Ustali się więc stan równowagi w momencie gdy ilość energi otrzymywanej od Słońca i wypromieniowanej będą sobie równe. I nie będzie to jak stwierził pan Bełkot, w temperaturze 2500 stopni.

   Argument z mapą ONZ. Ludzie przecież nie da się odwzorować powierzchni kuli na płaszczyźnie. Każda (!) mapa jest w zasadzie nieprawdziwa. Można na niej dokładnie odwzorować tylko niektóre wielkości. Na przykład jeżeli zachowamy kąty między kierunkami, to na pewno nie zachowamy odległości. Sposobó odwzorowania jest wiele, ale każde jest jakimś kompromisem. Na godło ONZ wybran tekie, na którym widać wszystkie kontynenty i dodatkowo jest okrągłe, co ładnie komponuje się graficznie.

   Argument o kierunku lotu rakiety, no normalnie ręce opadają. Przecież jeżeli rakieta startuje pionowo, a ma wejść na orbitę, to musi "zakręcać", bo na orbicie będzie się poruszała równolegle do powierzchni Ziemi. O samym przebieg startu i wykonywanych manewrach można przeczytac w rzeczowym artykule na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wzlot_wahad%C5%82owca_na_orbit%C4%99 (no chba, że to także wolnomularze).

   Co do przelotów lotniczych, to rządzi nimi EKONOMIA, a nie tylko geografia. Lata się tak aby zarobić, a nie udowodnić kulistość Ziemi. A tak na marginesie, nie słyszałem aby płynąc z Australi do Chile trzeba było płynąć wzdłuż wybrzerza USA i Meksyku, to jakoś nie po drodze.

   I pamiętajcie młodzi "naukowcy", jeżeli czegoś nie rozumiecie, to nie znaczy, że to nie istnieje!

    

   A na koniec małe pytania, jeżeli uzyskam przekonujące odpowiedż, to się nawrócę:

   1. Dlaczego średnica kątowa Słońna nie zmienia się w ciągu doby, O wschodzie powinna być mniejsza, a w południe większa i to znacznie.

   2. Dlaczego nie są na Ziemi jednakowe pory roku. Czemu w jednym miejscu jest zima, a w innym lato.

   3. Czemu w czasie zaćmienia Słońca tarcza Księżyca jest doskonale czarna. Przecież Księżyc sam świeci.

   4. Dlaczego anteny satelitarne są skierowane w niebo, przecież tam nie ma żadnych satelitów. Więc co one odbierają.

   5. Czemu średnicę Ziemi, jej odległość od Księżyca i Słońca wyznaczono już w starożytności, a w 21 wieku, niktóre matoły jeszcze tego nie pojęły.

    

 12. marian
  15 stycznia 2017 at 14:49 - odpowiedz

  Śmieszni jsteście, nie wierzycie w Boga bo go nie widzicie a jesteście w stanie uwierzyć w kłamliwe bajeczki jak ewolucja i wielki wybuch. Liczba dowodów na ewolucję nie jest przytłaczająca. Takie dowody nie istnieją, a poszlaki wskazują na coś zupełnie odwrotnego. Niech się pan opamięta i przestanie śiwadomie manipulować ludźmi.

 13. Mirek
  10 marca 2017 at 12:37 - odpowiedz

  Że Ziemia jest niemal kulą wiadomo jest od czasów Arystotelesa, ale czy chodzimy po jej zewnętrznej, czy wewnętrznej powierzchni nie wiadomo do dzisiaj. Popatrzcie tylko jak wygięte są buty

 14. Max
  17 lipca 2017 at 02:49 - odpowiedz

  Przy założeniu prawdziwości pewnych teorii spiskowych dowody pośrednie nie dowodzą kulistości Ziemi. Zatem, wszyscy ci którzy wiedzą/wierzą, że Ziemie jest okragła muszą zawierzyć źródłom oficjalnym, co oczywiście nie oznacza, że jest płaska, tylko, że okrągła Ziemia jest aktem wiary (podobnie jak płaska).

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *