• sobota, 23 września 2017 r.

Islam a przyszłość Europy. Jacek Tabisz

 

Czy Europie grozi islamizacja? Czy nieprzyznawanie obywatelstwa obcym jest rasizmem? Czy współczesne państwa nigdy nie posługują się statystyczną oceną zagrożenia i nie traktują statystycznie również określonych grup ludności? Czy zwiększenie się udziału muzułmanów we współczesnych państwach europejskich może zmienić ich charakter? Na te i na inne pytania w swojej audycji z cyklu „Mosty” odpowiada Jacek Tabisz.

Podobne materiały

23 komentarze

 1. marek
  13 kwietnia 2016 at 20:14 - odpowiedz

  Z raportu przygotowanego przez Brytyjską Radę Muzułmanów (Muslim Council of Britain) wynika że liczba muzułmanów w Wielkiej Brytanii niemal podwoiła się między 2001 a 2011 rokiem. Obecnie muzułmanie stanowią około 5% ludności UK, w grupie wiekowej od 5 do 15 lat ponad 8 proc. a w grupie do 4 lat ponad 9% ludności. W 2001 roku muzułmanie stanowili 3% ludności Wielkiej Brytanii. Poza wyższą dzietnością, istotny wpływ na wzrost liczby muzułmanów w Europie ma imigracja i duża liczba konwersji. W Danii – 23 lata temu, było 55 tysięcy muzułmanów, teraz jest 300 tysięcy.
  http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/liczba-muzulmanow-w-wielkiej-brytanii-niemal-podwoila-sie-w-ciagu-dekady/x3f63
  http://www.brin.ac.uk/wp-content/images/galepeachestimates.jpg
  Rdzeni Europejczycy mają prawo zastanawiać się jak będą traktowani jeżeli staną się mniejszością. Muzułmanie mogliby rozwiać wiele obaw gdyby zaczęli lepiej traktować mniejszości w krajach w których są większością.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 kwietnia 2016 at 20:51 - odpowiedz

   Nie staną się mniejszością. Dzietność muzułmanów spada

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    13 kwietnia 2016 at 21:53 - odpowiedz

    Teraz w ciągu dwóch lat Europa przyjmie 2 miliony nowych. Jeden milion już przyjęła. Nie byli uwzględniani w badaniach o których mówisz.

   • Dariusz
    13 kwietnia 2016 at 23:12 - odpowiedz

    Zauważmy też że Polska masowo wyludnia się. Nasi rodacy emigrują do krajów Europy Zachodniej np. w Wielkiej Brytanii są jedną z największych społeczności które tam osiadły. Podobnie jest w innych krajach. Emigrują też obywatele innych państw Europy środkowo-wschodniej . To w dużym stopniu neutralizuje procentowy wzrost liczebności muzułmanów .

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  13 kwietnia 2016 at 20:57 - odpowiedz

  Badania PEW Center przewidują wzrost udziału muzułmanów do ok 9-10% po czym spadek ich dzietności dojdzie do poziomu zachodniego. Na razie jeszcze jest dużo świeżych imigrantów z ich wiejskimi przyzwyczajeniami czyli zasiedlajcie ziemię bo ZUSu nie ma…

  • Marcin Łakomy
   13 kwietnia 2016 at 22:11 - odpowiedz

   Zawsze można znaleźć badania (lub „badania”), które popierają chcianą tezę (albo odpowiednio zinterpretować). Ja znalazłem np. takie: 1) W Belgii już w r. 2030 liczba muzułmanów przewyższy liczbę niemuzułmanów (wg M.Orzechowski, „Mój sąsiad islamista”) 2) Cytat:„In recent decades, the Muslim share of the population throughout Europe grew about 1 percentage point a decade, from 4% in 1990 to 6% in 2010. This pattern is expected to continue through 2030, when Muslims are projected to make up 8% of Europe’s population.” Źródło: http://www.pewresearch.org/fact-tank/2015/11/17/5-facts-about-the-muslim-population-in-europe/ 3) Szukać dalej…?

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    13 kwietnia 2016 at 22:33 - odpowiedz

    Cytujesz to samo źródło co ja. PEW Center. Co do Orzechowskiego to on pisze o Brukseli a nie całej Belgii ktoś coś pokręcił

 3. Piotr Browarski
  Piotr Browarski
  13 kwietnia 2016 at 21:28 - odpowiedz

  ”Integracja muzułmanów w Europie nie działa”
  .
  Coś Tatarzy o tym wiedzą hehe…..

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   13 kwietnia 2016 at 22:09 - odpowiedz

   Pojedź i porozmawiaj z nimi. Po prostu. Część Tatarów jest przeciw przyjmowaniu fali migracyjnej, są też tacy, którzy uważają, że osoba nie wyznająca islamu jest przeklęta. Jakkolwiek by nie było, Tatarzy są u nas 300 lat i przez większość tego czasu nie było poprawności politycznej ani programów socjalnych.

   • Piotr Browarski
    Piotr Browarski
    13 kwietnia 2016 at 22:27 - odpowiedz

    ” są też tacy, którzy uważają, że osoba nie wyznająca islamu jest przeklęta”
    .
    .
    A ilu takich katoli jest…

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    13 kwietnia 2016 at 22:37 - odpowiedz

    Niech sobie myślą co chcą byleby nikogo nie tłukli

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 kwietnia 2016 at 22:40 - odpowiedz

   Jacek zapomina że hindus musi mieć na samolot podobnie chińczyk by dostać się do Europy a muzułmanin może dojść pieszo stąd więcej wsiokow

 4. marek
  13 kwietnia 2016 at 21:31 - odpowiedz

  Panie Jacku, nie musimy czekać 10-15 lat aż ludzie zaczną uciekać z Europy – ten smutny proces ma już miejsce w przypadku Żydów. W 2015 roku, prawie 8 000 francuskich Żydów wyjechało do Izraela, tendencja jest wzrostowa, w 2013 roku Francję opuściło 3300 Żydów.
  Z badań przeprowadzonych przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej wynika, że 40% Żydów z Francji ukrywa pochodzenie a w Szwecji wskaźnik ten wynosi 50%. Skrajna prawica odpowiada za 19% ataków na Żydów w Europie, skrajna lewica za 23% a radykalni muzułmanie za 27%.
  http://www.algemeiner.com/2013/10/16/new-survey-25-of-eu-jews-afraid-to-identify-as-jewish-in-public/
  We Francji, udział skrajnej prawicy w atakach na Żydów spadł z 68 proc. w 1994 do 9 proc. w 2002 roku (raport EUMC). W Szwecji sytuacja Żydów była tak zła, że prezydent USA Barack Obama wysłał w 2012 roku swojego specjalnego przedstawiciela do Malmö, by zajął się antysemityzmem na miejscu. W Malmö przeprowadzono 400 ataków na społeczność liczącą 800 Żydów.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 kwietnia 2016 at 22:39 - odpowiedz

   Żydów nikt nie lubi bo trzymają się swojej religii i uważają za lepszych. I to się nie zmieni. Żydzi świeccy są raczej lubiani

 5. Janusz
  Janusz
  13 kwietnia 2016 at 22:23 - odpowiedz

  Wiekszosc europejczykow nie ma pojecia czym jest ideologia Islamu. Nie jest to trudne do zrozumienia ale wymaga poczytania prac na akademickim poziomie a nie politycznie poprawnych gazet .
  Telegraficzny opis doktryn Islamu:
  1. Podzial swiata na Dar-al-Islam dom Islamu i
  Dar-al-Habr swiat konfliktu( walki)
  2. Dzihad , swieta wojna z infidels(niewiernymi) obowiazkiem kazdego Muzulmanina.
  3.Martyrdom(meczennictwo),smierc w sprawie Islamu nagrodzona natychmiast rajem , rowniez dla rodziny .
  4. Takfir, pogarda dla tych Muzulmanow ktorzy sa niewystarczajaco islamscy i nie zasluguja na obrone.
  Wystarczy aby 5% Muzulmanow traktowala to serio aby swiat b yl niebespieczny. IS bierze to serio ale ma doplyw czlonkow z ogolnej masy Muzulmanow.

 6. Dariusz
  13 kwietnia 2016 at 23:03 - odpowiedz

  Problem jest do rozwiązania , potrzeba tylko woli politycznej. Uchodźcom należy pomagać na miejscu w ich krajach , „dając wędkę a nie rybę”. Całkowita pacyfikacja ISIS w Iraku i Syrii powinna też w znacznym stopniu ograniczyć ten problem.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 kwietnia 2016 at 23:16 - odpowiedz

   Już są tu przyszli sami

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    14 kwietnia 2016 at 10:11 - odpowiedz

    Zaniedbano granice, zwłaszcza Grecy i Włosi. Ale teraz czas to zmienić

 7. Janusz
  Janusz
  14 kwietnia 2016 at 00:04 - odpowiedz

  Po tragicznych zamachach w Nowym Jorku i potem w Europie wielu ludzi zadawalo pytanie”Dlaczego oni nas tak nienawidza”.To pytanie zdradza kompletny brak zrozumienia motywacji islamskiego teroryzmu.
  To co sie dzieje nie jest wynikiem nienawisci.Czesto zamachowcami sa ludzie ktorzy szczesliwie zyli w panstwach Europy . Powodem jest uwierzenie w zasady Islamu po wizycie w Syrii lub innym panstwie z Islamem.
  Zasady krotko opisalem w poprzednim komentarzu.
  To ze nie mamy wiecej zamachow wynika z faktu ze wiekszosc Muzulamanow podobmie jak wiekszosc Chrzescijan i wyznawcow Judaizmu nie bierze serio doslownie doktryn swolich religii.
  Z drugiej strony trzeba zrozumiec ze to co robi IS nie jest
  odstepstwem od religii.Przeciwnie. IS reprezentuje wierne podejscie do Islamu. Wielu immamow nie moze potepic IS poniewaz IS reprezentuje kanony wiary wziete doslownie co nie moze byc potepione ,Walka obronna zachodniej cywilizacji musi byc prowadzona na dwoch frontach;na froncie zapobiegania zamachom oraz na froncie ideologicznym aby uniemozliwic lub oslabic wplyw narbarzyskich zasad Islamu na mlodych ludzi podatnych na radytklalna ideologie.
  W sprawie emigracji podzielam poglad Dariusza ze trzeba pomoc M uzulman om ab y mogli zyc u siebie a nie udawac ze wielokulturalizm jest sensowny.

  • Krzysztof Marczak
   14 kwietnia 2016 at 01:39 - odpowiedz

   Są takie komentarze, do których trudno coś dodać, jak ten Janusza. Skoro podobny mechanizm wywołuje fanatyczne chrześcijaństwo, to tym łatwiej generuje fanatyczny islam. Z tą różnicą, że chrześcijaństwo ma okres wojowania raczej za sobą a Islam jeszcze nie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *