• czwartek, 9 lipca 2020 r.

Kościuszko. Żołnierz i filozof. Nyegosh Dube i Andrzej Dominiczak

 

Nyegosh Dube i Andrzej Dominiczak dyskutują o niedawno wydanej przez fundację wydającą RacjonalistaTV książce Piotra Napierały o Kościuszce. Nyegoshowi, który mieszka w Polsce ale jest też obywatelem USA ogromnie podoba się model patriotyzmu głoszony przez Kościuszkę całym jego życiem. To postawa republikańska, pełna szacunku wobec ludzi urodzonych w biedzie, otwarta na inne narody za których wolność również Kościuszko walczył. Tadeusz Kościuszko potępiał też kler za wykorzystywanie innych. 

Książka do nabycia TUTAJ

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. Andrzej
  Andrzej
  22 lutego 2018 at 21:44 - odpowiedz

  O Tadeuszu Kościuszce napisano już bardzo wiele. Pisano o nim jako Naczelniku powstania, bojowniku o wolność Stanów Zjednoczonych, kobieciarzu i inżynierze artylerii. A przecież – o czym milczą wcześniejsze biografie – nad Kościuszkę z pola chwały wybijał się czasem inny Kościuszko: człowiek oświecenia, obrońca wolności i świeckości, nowoczesny obywatel, liberalny i demokratyczny patriota. Książka Piotra Napierały ma ambicję wypełnienia tej luki.

  Jako oświeceniowy myśliciel Kościuszko nawoływał do budowy nowego świata, wolnego od opresji i ucisku, zwłaszcza zaś od dominacji Kościoła katolickiego, uważał bowiem, że "księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu, że będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań, ( ) a w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi". 

  Polecam Waszej uwadze: http://sklep.racjonalista.tv/pl/p/Tadeusz-Kosciuszko-zolnierz-i-filozof-P.-Napierala-ksiazka-drukowana/84

   

 2. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  23 lutego 2018 at 08:50 - odpowiedz

  Rozpocząłem wczoraj późnym wieczorem lekturę i wszystko wskazuje na to, że niedługo ją skończę, tak więc mogę bardzo polecić tę pozycję. 🙂 Fajnie, że biografia Kościuszki nie jest oderwana od epoki: jej bardzo ciekawy zarys można również znaleźć w tej książce.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  23 lutego 2018 at 15:36 - odpowiedz

  Cieszę się, że książka się podoba : )

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  23 lutego 2018 at 15:50 - odpowiedz

  Faszyści to byli za Mussoliniego : ) a po warszawie chodzą nacjonaliści. Faszyzm to doktryna ubóstwienia bardziej państwa (Mussolini: "wszystko przez państwo, wszystko dla państwa i nic przeciw państwu") niż narodu.  Faszyzm wywodzi się z radykalnego włoskiego republikanizmu , a mniej nacjonalizmu. To tak dla uzupełnienia 

  • Darek
   24 lutego 2018 at 12:31 - odpowiedz

   Piotrze cieszę się, że to napisałeś, bo już myślałem, że nie rozumiem słowa faszyzm.

   ad2 Książkę kupiłem na prezent i nie zdążyłem całej przeczytać bo musiałem ją oddać. Pozdrawiam

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  23 lutego 2018 at 15:54 - odpowiedz

  Krytycznymi patriotami byli także Staszic i Kołłątaj. Oczywiście że należy krytykować swój naród za wady, przecież prawdziwy patriota chce by jego naród się rafinował i był coraz lepszy!

 6. Dariusz
  23 lutego 2018 at 23:38 - odpowiedz

  Troglodyci uczestniczący w tzw."Marszu Niepodległości"nie są żadnymi patriotami! To raczej nacjonalizm lub szowinizm. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *