Kościuszko. Żołnierz i filozof. Nyegosh Dube i Andrzej Dominiczak

 

Nyegosh Dube i Andrzej Dominiczak dyskutują o niedawno wydanej przez fundację wydającą RacjonalistaTV książce Piotra Napierały o Kościuszce. Nyegoshowi, który mieszka w Polsce ale jest też obywatelem USA ogromnie podoba się model patriotyzmu głoszony przez Kościuszkę całym jego życiem. To postawa republikańska, pełna szacunku wobec ludzi urodzonych w biedzie, otwarta na inne narody za których wolność również Kościuszko walczył. Tadeusz Kościuszko potępiał też kler za wykorzystywanie innych. 

Książka do nabycia TUTAJ

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

8 Odpowiedź na “Kościuszko. Żołnierz i filozof. Nyegosh Dube i Andrzej Dominiczak”

 1. O Tadeuszu Kościuszce napisano już bardzo wiele. Pisano o nim jako Naczelniku powstania, bojowniku o wolność Stanów Zjednoczonych, kobieciarzu i inżynierze artylerii. A przecież – o czym milczą wcześniejsze biografie – nad Kościuszkę z pola chwały wybijał się czasem inny Kościuszko: człowiek oświecenia, obrońca wolności i świeckości, nowoczesny obywatel, liberalny i demokratyczny patriota. Książka Piotra Napierały ma ambicję wypełnienia tej luki.

  Jako oświeceniowy myśliciel Kościuszko nawoływał do budowy nowego świata, wolnego od opresji i ucisku, zwłaszcza zaś od dominacji Kościoła katolickiego, uważał bowiem, że "księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu, że będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań, ( ) a w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi". 

  Polecam Waszej uwadze: http://sklep.racjonalista.tv/pl/p/Tadeusz-Kosciuszko-zolnierz-i-filozof-P.-Napierala-ksiazka-drukowana/84

   

 2. Rozpocząłem wczoraj późnym wieczorem lekturę i wszystko wskazuje na to, że niedługo ją skończę, tak więc mogę bardzo polecić tę pozycję. 🙂 Fajnie, że biografia Kościuszki nie jest oderwana od epoki: jej bardzo ciekawy zarys można również znaleźć w tej książce.

 3. Faszyści to byli za Mussoliniego : ) a po warszawie chodzą nacjonaliści. Faszyzm to doktryna ubóstwienia bardziej państwa (Mussolini: "wszystko przez państwo, wszystko dla państwa i nic przeciw państwu") niż narodu.  Faszyzm wywodzi się z radykalnego włoskiego republikanizmu , a mniej nacjonalizmu. To tak dla uzupełnienia 

  1. Piotrze cieszę się, że to napisałeś, bo już myślałem, że nie rozumiem słowa faszyzm.

   ad2 Książkę kupiłem na prezent i nie zdążyłem całej przeczytać bo musiałem ją oddać. Pozdrawiam

 4. Krytycznymi patriotami byli także Staszic i Kołłątaj. Oczywiście że należy krytykować swój naród za wady, przecież prawdziwy patriota chce by jego naród się rafinował i był coraz lepszy!

 5. Troglodyci uczestniczący w tzw."Marszu Niepodległości"nie są żadnymi patriotami! To raczej nacjonalizm lub szowinizm. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =