Brudna nasza Polska cała

 

Znowu jakieś wrogie elementy w UE zapowiadają, że jak nadał będziemy żyli w smogu to nie będą do nas przyjeżdżać turyści. W konkurencji na najbardziej brudne powietrze w Europie rywalizujemy o pierwsze miejsce z Bułgarią. Choć podobno ilość brudu w powietrzu jednak się zmniejsza. W naszej narracji o brudnym powietrzu i naszej małej skuteczności w walce z nim dominuje bezpośredni, szkodliwy wpływ tego brudu na nas samych. Zapominamy o wpływie pośrednim. Pył z palonych plastików, śmieci i miału węglowego spada na wiejską trawę, którą sobie dzióbią kury. Potem te dioksyny znajdujemy w niby, zdrowych wiejskich jajkach. Brud spada na sady, a pszczoły brudny nektar i pyłek niosą do uli, a my potem jemy niby zdrowy, polski miód i zdrowe jabłka. Krowy skubią brudną trawę, a my pijemy niby zdrowie, polskie mleko: „prosto od krowy”. W pieczywie i mięsie też znajdzie się sporo brudów wydalanych z naszych kominów i przestarzałych samochodów. 

 


I tak można jeszcze długo drążyć temat. Gdyby jakiś nasz konkurent na rynku żywności chciałby nasze produkty zdyskredytować powinien wskazać na brudne środowisko w jakim są one wytwarzane. Gdyby to zaczęło wpływać na spadek sprzedaży polskiej żywności to w końcu nasze władze państwowe i samorządowe poważnie podeszłyby do problemu. W tym przypadku działania administracyjne są bardziej skuteczne niż bardzo powoli zmieniająca się świadomość naszych obywateli, którym brudne powietrze, brudne lasy i zaśmiecone rowy, stare opony na poboczach i dzikie wysypiska śmieci specjalnie nie przeszkadzają. Władzy zresztą też, bo władza przecież z obywateli się wywodzi i myśli podobnie jak oni. 


Czesław Cyrul

Czesław Cyrul
O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

One Reply to “Brudna nasza Polska cała”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *