• sobota, 24 października 2020 r.

Nasi bracia zwierzęta: Jak dzięki odkryciu ewolucji zmieniło się nasze postrzeganie zwierząt?

 

Darwin udowodnił, że całe życie na Ziemi jest z nami spokrewnione, że człowiek nie jest „bytem z innej bajki”. Czy jednak odkrycie ewolucji naturalnej zmieniło nasz stosunek do zwierząt? Czy widzimy w nich naszych braci i nasze siostry? Na ten temat wypowiadają się prof. Bogusław Pawłowski, dr Bartosz Borczyk, dr Tomasz Witkowski i Andrzej Dominiczak.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Tomek Świątkowski
  18 kwietnia 2015 at 13:31 - odpowiedz

  A może odkrycie ewolucji zmieniło nasz stosunek do zwierząt (i siebie nawzajem) na gorsze?
  Może o tym świadczyć np. fakt, że odkrycie Darwina dość dokładnie zbiega się w czasie z przyspieszeniem procesu masowego wytępianie gatunków (dokonywanego, jak to określił Bill Bryson, z „majestatyczną głupotą”).
  Odkrycie jakiegoś rodzaju pokrewieństwa było tylko potwierdzeniem starodawnej intuicji (także religijnej) – ale odkrycie, że zabijanie jest siłą kreatywną ewolucji było chyba czymś całkiem nowym.

 2. Piotr
  18 kwietnia 2015 at 18:14 - odpowiedz

  Odkrycia zarówno Kopernika jak i Darwina zostały w dużej mierze potraktowane po macoszemu, wybrano niektóre elementy z ich prac i nie usiłując ich nawet dobrze zrozumieć, rozpropagowano. Teoria heliocentryczna powinna była obalić ówczesny antropocentryzm, a teoria ewolucji „teorię odrębnego stworzenia”. Tak się jednak nie stało, ponieważ ludzie na ogół nie chcą poznać prawdy o świecie, o człowieku i innych zwierzętach. Wolą wierzyć w bajki o bogu, który wywyższył ich ponad inne gatunki i oddał Ziemię w ich ręce. Odkrycia nauki nie zmieniły ludzi, ale pozwoliły zrozumieć jednostkom jak silny jest w nas mechanizm wyparcia.

 3. Lucyan
  19 kwietnia 2015 at 16:46 - odpowiedz

  Ciekawe czy to rzeczywiscie był Darwin ktory pierwszy wysunął hipoteze ewolucji. I nie mowie tu o Wallace, tylko o wczesniejszych czasach. Bo Kopernik tylko ubrał w obserwacje i obliczenia znaną już hipoteze. Wiele osob podejrzewało i proponowało heliocentryczny system, przed Kopernikiem.
  Ale jedno jest pewne, do polskiego katolika teoria ewolucji nie ma żadnego znaczena. Polak katolik to specjalista od psa w budzie na łancuchu.

 4. Janusz
  Janusz
  2 kwietnia 2016 at 06:52 - odpowiedz

  Teoria kopernikanska i Darwina zmienily nassze zrozumienie swiata. Jednym z powodow dla ktorego ludzie nie zrozumieli tych rewolucji byla i ciagle jest religia.
  Galileo byl badany przez Inkwizycje za popieranie modelu heliocentrycznego. TeoriaDarwina jest atakowana przez religijne instytucje takie jak Discovery Institute w Seattle,USA.Opor religii jest szkodliwy ale skazany na kleske .Religia cofa sie nieustannie na nowe pozycje ktore sie kurcza z czasem .
  Teoria ewolucji pokazala ze czlowiek to tytlko czesc zywej natury i ze kazde zwierze jest kuzynem. Zajmie dlugi czas zanim ta swiadomosc zostanie w pelni zaakceptowana ale nie ma powrotu do antropocentryzmu .Nie mozna niczego nieodkryc co zostalo odkryte.Religia bedzie walczyla do ostatniego tchu ale w koncu przegra >Historia dowodzi ze prawda zwycieza .

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *