• czwartek, 9 lipca 2020 r.

Prawdziwi demokraci. Jacek Tabisz

 

Gdzie są prawdziwi demokraci? Rząd PiSu zdaje się nie widzieć, że demokracja bez rządów prawa nie jest możliwa. Jeśli większość parlamentarna uważa, że nie stoi nad nią prawo, nie dotyczy jej konstytucja, bardzo łatwo może wpłynąć na kolejne wybory w taki sposób, że skończy się demokracja. Z drugiej strony lider KODu, Mateusz Kijowski, dowiódł, że nie liczy się z demokracją w swoim stowarzyszeniu, że też nie widzi prawa nad sobą. Mimo to nadal ma w KODzie wielu zwolenników, którzy nad obronę demokracji wolą kult wodza. Więc i wśród opozycji brakuje prawdziwych demokratów. Tymczasem do prawdziwej demokracji potrzebny jest racjonalizm, inaczej nie da się dyskutować nad kształtem prawa i polityki państwa w obrębie demokracji i pojawia się na mniejszą i większą skalę niedemokratyczny autorytaryzm. W tym materiale Jacek Tabisz zachęca do dyskusji na temat budowania i promowania postaw prodemokratycznych.

Podobne materiały

2 komentarze

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  1 lutego 2017 at 23:54 - odpowiedz

  Przyjdzie się nam coraz częściej zmagać z profilowanymi newsami i propagandą, którą coraz trudniej będzie sprawdzić, więc juz teraz trzeba tego uczyć. Dobry i mądry film.

 2. Janusz
  Janusz
  5 lutego 2017 at 04:28 - odpowiedz

  Problem demokracji jest czescia politologii .Wiele osob nie uwaza politologii za nauke.Ja uwazam za jest to nauka ktora poddaje sie naukowym metodom badan. Jedna z tych metod jest analiza precedensow w historii.Mozemy analizowac jakie okolicznosci ulatwiaja demokracje a w jakich demokracja zamiera.XX wiek zawiera wiele przykladow jak demokracja znikla w panstwie co moze nam pomoc uniknac podobnego losu w XXI wieku. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *