Prawdziwi demokraci. Jacek Tabisz

 

Gdzie są prawdziwi demokraci? Rząd PiSu zdaje się nie widzieć, że demokracja bez rządów prawa nie jest możliwa. Jeśli większość parlamentarna uważa, że nie stoi nad nią prawo, nie dotyczy jej konstytucja, bardzo łatwo może wpłynąć na kolejne wybory w taki sposób, że skończy się demokracja. Z drugiej strony lider KODu, Mateusz Kijowski, dowiódł, że nie liczy się z demokracją w swoim stowarzyszeniu, że też nie widzi prawa nad sobą. Mimo to nadal ma w KODzie wielu zwolenników, którzy nad obronę demokracji wolą kult wodza. Więc i wśród opozycji brakuje prawdziwych demokratów. Tymczasem do prawdziwej demokracji potrzebny jest racjonalizm, inaczej nie da się dyskutować nad kształtem prawa i polityki państwa w obrębie demokracji i pojawia się na mniejszą i większą skalę niedemokratyczny autorytaryzm. W tym materiale Jacek Tabisz zachęca do dyskusji na temat budowania i promowania postaw prodemokratycznych.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Prawdziwi demokraci. Jacek Tabisz”

  1. Problem demokracji jest czescia politologii .Wiele osob nie uwaza politologii za nauke.Ja uwazam za jest to nauka ktora poddaje sie naukowym metodom badan. Jedna z tych metod jest analiza precedensow w historii.Mozemy analizowac jakie okolicznosci ulatwiaja demokracje a w jakich demokracja zamiera.XX wiek zawiera wiele przykladow jak demokracja znikla w panstwie co moze nam pomoc uniknac podobnego losu w XXI wieku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + szesnaście =