• wtorek, 20 października 2020 r.

Zaburzenia psychiczne w ujęciu medycyny ewolucyjnej. Prof. Bogusław Pawłowski

 

Medycyna ewolucyjna opiera się na analizie tego, dlaczego dana choroba jest dziedziczna. Często okazuje się, że to, co uważaliśmy za schorzenie jest też dostosowaniem ewolucyjnym. Zgubne skutki tego dostosowania mogą wynikać ze zmiany środowiska, w którym żyjemy. Nasz mózg ewoluował w zupełnie innym otoczeniu niż wielkie współczesne miasta. Stąd być może tak wysoki stopień występowania depresji, otyłości, alergii i wielu innych chorób. Wykład prof. Pawłowskiego zawiera też treści szokujące dla wielu odbiorców. Możliwe, że w ujęciu medycyny ewolucyjnej zdrowsze psychicznie i fizycznie życie mają społeczności bardzo konserwatywne. Naukowiec przytacza między innymi opartą na badaniach obserwację dotyczącą okresu u kobiet – u Pań, które bardzo wcześnie zaszły w ciążę i miały wiele ciąż jest on znacznie mniej bolesny, niż u osób późno decydujących się na potomstwo i nie pragnących mieć wielkiej rodziny.

 

Już za chwilę odbędą się kolejne Dni Darwina we Wrocławiu – 27 i 28 lutego, zapraszamy do Wrocławia. Tu cały program, wystąpi też prof. Pawłowski.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Janusz
  Janusz
  26 lutego 2016 at 22:41 - odpowiedz

  Fatalna akustyka systemu.
  Wydawalo siew ze glos wydobywa sie ze studni z echem.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   27 lutego 2016 at 00:11 - odpowiedz

   Ta sala wykładowa ma taką akustykę, zwłaszcza z nagłośnieniem. Ale na iPadzie słychać świetnie, podobnie na dobrym laptopie Lenovo. Spróbujcie posłuchać na innym sprzęcie

   • Benbenek
    28 lutego 2016 at 13:21 - odpowiedz

    Akustyka sali to jedna rzecz ale sposób zapisu dźwięku jest nie mniej istotny. Rejestrowanie z mikrofonu na kamerze który łapie dźwięk z głośników i jednocześnie ze źródła i dodatkowo całe echo z sali ma właśnie taki efekt. Mikrofon trzeba postawić albo tak by zbierał tylko głośnik albo najlepiej bezpośrednio u źródła.
    Najtańszą opcją jest zwykły mikrofon typu lav zaczepiony na rozmówcy podłączony do zwykłego telefonu z aplikacją rejestrującą dźwięk oddzielnie.

 2. dżizas
  26 lutego 2016 at 22:52 - odpowiedz

  Próbowałem obejrzeć, ale się nie da. Pozwolę sobie więc napisać takie lużne przemyślenie zainspirowane opisem – a może to co nazywamy psychopatologią jest w istocie normą? 😉
  Pomysł, że konserwatyzm warunkuje lepsze zdrowie psychiczne, czy jakiekolwiek inne jest niedorzeczny. Gdyby tam było to bylibyśmy zapewne gatunkiem zupełnie zrównoważonych jaskiniowców, a naszym największym osiągnięciem cywilizacyjnym byłby szałas dla szamana.
  🙂

 3. Robert
  27 lutego 2016 at 18:05 - odpowiedz

  Każdy gdzieś ma luźną klepkę,
  tylko nie każdy się potrafi do tego przyznać

 4. Krzysztof Marczak
  28 lutego 2016 at 14:18 - odpowiedz

  Akustyka zdominowała dyskusję a temat bardzo interesujący, rozwojowy i dotyczy nas wszystkich, bo nawet emigracja również wywołuje ewolucyjne procesy adaptacyjne. EDC: http://unisystems.us/EDC/?p=2772

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *