Zaburzenia psychiczne w ujęciu medycyny ewolucyjnej. Prof. Bogusław Pawłowski

 

Medycyna ewolucyjna opiera się na analizie tego, dlaczego dana choroba jest dziedziczna. Często okazuje się, że to, co uważaliśmy za schorzenie jest też dostosowaniem ewolucyjnym. Zgubne skutki tego dostosowania mogą wynikać ze zmiany środowiska, w którym żyjemy. Nasz mózg ewoluował w zupełnie innym otoczeniu niż wielkie współczesne miasta. Stąd być może tak wysoki stopień występowania depresji, otyłości, alergii i wielu innych chorób. Wykład prof. Pawłowskiego zawiera też treści szokujące dla wielu odbiorców. Możliwe, że w ujęciu medycyny ewolucyjnej zdrowsze psychicznie i fizycznie życie mają społeczności bardzo konserwatywne. Naukowiec przytacza między innymi opartą na badaniach obserwację dotyczącą okresu u kobiet – u Pań, które bardzo wcześnie zaszły w ciążę i miały wiele ciąż jest on znacznie mniej bolesny, niż u osób późno decydujących się na potomstwo i nie pragnących mieć wielkiej rodziny.

 

Już za chwilę odbędą się kolejne Dni Darwina we Wrocławiu – 27 i 28 lutego, zapraszamy do Wrocławia. Tu cały program, wystąpi też prof. Pawłowski.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Zaburzenia psychiczne w ujęciu medycyny ewolucyjnej. Prof. Bogusław Pawłowski”

  1. Ta sala wykładowa ma taką akustykę, zwłaszcza z nagłośnieniem. Ale na iPadzie słychać świetnie, podobnie na dobrym laptopie Lenovo. Spróbujcie posłuchać na innym sprzęcie

   1. Akustyka sali to jedna rzecz ale sposób zapisu dźwięku jest nie mniej istotny. Rejestrowanie z mikrofonu na kamerze który łapie dźwięk z głośników i jednocześnie ze źródła i dodatkowo całe echo z sali ma właśnie taki efekt. Mikrofon trzeba postawić albo tak by zbierał tylko głośnik albo najlepiej bezpośrednio u źródła.
    Najtańszą opcją jest zwykły mikrofon typu lav zaczepiony na rozmówcy podłączony do zwykłego telefonu z aplikacją rejestrującą dźwięk oddzielnie.

 1. Próbowałem obejrzeć, ale się nie da. Pozwolę sobie więc napisać takie lużne przemyślenie zainspirowane opisem – a może to co nazywamy psychopatologią jest w istocie normą? 😉
  Pomysł, że konserwatyzm warunkuje lepsze zdrowie psychiczne, czy jakiekolwiek inne jest niedorzeczny. Gdyby tam było to bylibyśmy zapewne gatunkiem zupełnie zrównoważonych jaskiniowców, a naszym największym osiągnięciem cywilizacyjnym byłby szałas dla szamana.
  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 1 =