Czy Szwajcaria to ideał demokracji? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Szwajcaria uchodzi wśród wielu za wzór społeczeństwa obywatelskiego. A jednak w niektórych kantonach dopiero w latach osiemdziesiątych wprowadzono prawa wyborcze kobiet. Jak jest naprawdę?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

9 Odpowiedź na “Czy Szwajcaria to ideał demokracji? Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. Jeśli chodzi o stosunki szwajcarsko-austriackie to ciekawą rzeczą jest to, że po I wojnie światowej austriacki kraj związkowowy Voralberg chciał przystąpić do konfederacji, ale Szwajcarzy się nie zgodzili.
    🙂
    To skoro Szwajcaria się nie podoba, to może lepiej wzorować ustrój Unii Europejskiej na ustroju Lichtensteinu?
    Moglibyście nagrać taki filmik trochę political fiction – gdyby Unia przekształciła się w państwo, to jaki ustrój byłby najlepszy. 😉

  2. Niestety, niezwykle patronizujacy ton jak to sie czesto zdarza, kiedy Polacy nie mieszkajacy w Szwajcarii o niej mowia. Bardzo niezreczny „zarcik” o zegarze z kukulka.
    Dla przypomnienia: kobiety dostaly prawo glosu w 1961, w Appenzell Innerhoden w 1990. To prawda, pozno, ale moze dlatego, ze sobie to prawo ostro wywalczyly to weszly do polityki przebojowo. Nota bene. aborcja na zadanie jest oplacana przez kase chorych. O tym Polki moga tylko marzyc. Nie mowiac juz o Polkach, ktore mogly w Zurychu studiowac, wtedy kiedy polskie uniwersytety byly dla kobiet zamkniete.
    Szwajcarzy dostali 113 nagrod Nobla, Polacy 30. Przy czym wiekszosc polskich noblistow urodzila sie w Polsce, nie identyfikowala sie z nia i opuscila ja w wieku dzieciecym 🙂
    Na taki maly kraik ilosc slynnych pisarzy jest niezwykla: Gottfried Keller, Max Frisch, F. Dürrenmat, J.J. Rousseau, Germaine de Stael, Ramuz, Blaise Cendrars to name the few. Artysci: Giacometti, Meret Oppenheim, Max Bill, Fischli i Weiss, Varlin, Tinguely, Pippilotti Rist… dlugo mozna wymieniac.
    W Szwajcarii mieszka ponad 30% cudzoziemcow. Jedno z najbardziej tolerancyjnych panstw w Europie, gdzie nie ma konfliktow na tle narodowosciowym. I raj dla mniejszosci seksualnych. Oraz dla ateistow.
    Przypominam, ze Szwajcarzy odrzucili niedawno dochod podstawowy w referendum, poniewaz sa realistami i wiedza, ze by to wykonczylo kraj finansowo. Debaty polityczne sa nudne i dlugie, ale na tym polega demokracja. Ludzie potrafia uzyskiwac konsensus w dyskusjach, kazdy goral z malej miesciny jest lepiej uswiadomiony politycznie i przygotowany do rzeczowej dyskusji niz polscy politycy w Sejmie.
    No i znajomosc jezykow, niemal kazdy Szwajcar mowi w trzech jezykach. O ochronie srodowiska juz nie wspomne. Ich patriotyzm nie przejawia sie w pustych sloganach, ale codziennej trosce o pielegnowanie natury i dbanie o srodowisko. Tego sie dzieci ucza juz w przedszkolu. Te wszystkie banaly o nudnych Szwajcarach mozna zapomniec. To niezwykle bystry, ciekawy, innowacyjny narod. Wiem, o czym mowie, bo mieszkam tu od czterdziestu lat.
    B.T.W. Zegar z kukulka to wynalazek i specjalnosc Niemcow ze Schwarzwaldu.

    1. Re: /Przypominam, ze Szwajcarzy odrzucili niedawno dochod podstawowy w referendum, poniewaz sa realistami i wiedza, ze by to wykonczylo kraj finansowo./ A Polacy organizują właśnie konferencję na ten temat, chociaż budżet Polski może sobie tylko o szwajcarskim pomarzyć. Zresztą nie dziwię się, bo poznałem kilku uczestników tej konferencji, o czym trochę więcej napiszę przy okazji.

    2. Mało kto wie, że Szwajcaria jest drugim (lub pierwszym) domem wielu sławnych Amerykanów, właśnie ze względu na stabilność, pragmatyzm i tolerancję. Od Chaplina do Tiny Turner mieszkało tam wielu znanych i mniej znanych. Co do „obsesyjnego” porządku – większość ludzi zachodu woli obsesyjny porządek niż wschodni (w tym polski) chaos i bałagan.

    3. Zgadzam się w zupełności z panią Anią. Szwajcaria jest krajem wyjątkowym pod wieloma względami. Jeszcze dodam, co tyczy się praw kobiet- kasa chorych opłaca nie tylko opiekę położnej po porodzie , ale także sprzątaczkę :))

      Poza tym w Szwajcarii szanuje się nie tylko prawa kobiet, ale po prostu prawa każdego człowieka. Nauczyciel podaje rękę każdemu uczniowi na przywitanie , samochody zatrzymują się przed przejściem dla pieszych zanim wejdziesz na jezdnię, autobus bez trąbienia jedzie za rowerzystą i nikt kobiecie srodkowego palca nie pokazuje jak za wolno prowadzi samochód. 

      Ja nie chcę przez to powiedzieć, że Polska jest niefajna a Szwajcaria lepsza. Raczej pokazać Szwajcarię w innym świetle niż się ją widzi z Warszawy czy Gdańska. Pozdrawiam, Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =