Kościół a racjonalność

 

Czy można cuda, tak popularne w wielu religiach, z punktu widzenia racjonalności?
Redaktorzy Racjonalista.tv Joanna Hańderek i Radosław S. Czarnecki starają się wyjaśnić dlaczego dziś, w rzeczywistości zwirtualizowanej, ludzkość idzie "z powrotem" ku "cudownemu" objaśnieniu świata. 
Podsumowaniem tej dyskusji może być stwierdzenie, iż racjonalizacja jest cywilizacyjnym komfortem.
Przepraszamy za zakłócenia w ścieżce dźwiękowej materiału filmowego.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

17 Odpowiedź na “Kościół a racjonalność”

  1. my liberałowie niż przepadamy za kościołami bo ograniczają ludzką wolność słowa i wyboru. Socjaliści nie lubią ich zupełnie z innego powodu. Sami "wiedzą lepiej" niż kościoły jak te wolności ograniczać 🙂

    1. Cos ci sie popiepszyło albo żyjesz w dawnych czasach. Koscioł w PL  nie ma dzisiaj nic do gadania, ani nie ogranicza ludzkiej wolności słowa i wyboru. To ze barany sie łapią ​ na pedofilskie sztuczki to wynik indoktrynacji w wieku dzieciecym, a nie żadne metody inkwizycyjne.

      1. Przykro mi Panie Lucjanie że jest Pan coraz bardziej chamski. Jeżeli tak dalej będzie, zgłoszę wniosek aby Pana zbanowano.

  2. Zauwazyłem pewną prawidłowość, że kiedy tylko pojawia się krytyka kościoła pojawia się Napierała i wyskakuje z socjalistami. A czepiał się Vernona, że trolluje i pisze nie na temat.

  3. i jak tylko się mówi o kościele, tylko jak socjaliści mówią o kościele. Mam nadzieję, że owi socjaliści choćby tych dwoje zastanowią się nad sobą i dołączą do prawdziwych miłośników wolności czyli nas liberałów. 

  4. @ELASP
    Od początku KOD mi się nie podobał.
    Wiedziałem że to są zwykli awanturnicy pod wodzą alimenciarza. 🙂
    PiS jest beznadziejny i głupi, ale praktyki kodu też są warte potępienia i całej tzw. "opozycji".

  5. No cóż, a ja czekam na racjonalność i racjonalizm. A tu: "Byśmy mogli o cudach rozmawiać bardzo dużo, bo te cuda we wszystkich religiach funkcjonowały …" i tak dalej – mówi Pan Czarnecki. I spoko, w końcu, to religioznawca.
    Ale: cuda, wiara, Kościół, Matka Boska na szybie, cudowność, Bóg, wiara, religia, kult, rytuały, irracjonalność, sacrum, metasiła, metapoziom, prześladowania czarownic, schizofrenia i tak dalej, wypełniają całą dyskusję jako oczywiste przeciwieństwo racjonalności, logiki i rozumu. Ale o racjonalności logice i rozumie jako takim bardzo malutko. A tytuł przecież brzmi: "Kościół a racjonalność" A ja bym się chciała od Państwa dowiedzieć jaka jest ta definicja  racjonalności i rozumu oraz nauki.
    Pani doktor Hańderek mówi: "W światopoglądzie naukowym jest gdzieś ten dystans, że to co mówię, co widzę dzisiaj, może kiedyś zostać obalone", mówi też o "otwartości na falsyfikację". Czy Państwa poglądy i nauki, które reprezentujecie też podlegają tym wymogom? Jeszcze mam wiele innych pytań ale szczerze, to słabą nadzieję na uzyskanie merytorycznej odpowiedzi.
    Pan Czarnecki mówi, jeśli dobrze rozumiem, w imieniu wierzących: "Nie musimy podejmować personalnej decyzji i to bardzo trudnej". Pytam nieśmiało, na jakiej podstawie tak twierdzi?

    1. Pantha rhei – zirca 500 lat przed naszą erą rzekł był Heraklit z Efezu. I to tłumaczy wszystko Droga Pani A. Wszystko jest zmienne, płynne, a jakiekolwiek dogmaty – we wszystkich sferach bytu ludzkiego – nie istnieją absolutnie. Procesy, ewolucja, stawanie się – to jest właśnie racjonalność spojrzenia na otaczający nas świat. Religie – wszystkie – jako twory społeczne tym prawidłom podlegają jak najbardziej (o instytucjach je reprezentujących to nie ma nawet po co mówić). I nt. temat nie mam więcej nic Pani do powiedzenia. 

    2. @ANNA
      "A ja bym się chciała od Państwa dowiedzieć jaka jest ta definicja  racjonalności i rozumu oraz nauki."
      A ja chciałbym się dowiedzieć jaką religię Pani wyznaje – proszę o ścisłą odpowiedź.

  6. No trudno.
    " Pantha rhei – zirca 500 lat przed naszą erą rzekł był Heraklit z Efezu. I to tłumaczy wszystko Droga Pani A. Wszystko jest zmienne, płynne, a jakiekolwiek dogmaty – we wszystkich sferach bytu ludzkiego – nie istnieją absolutnie. "
    A czy Pańskie twierdzenia, Szanowny Panie, "istnieją absolutnie"? Stosuję cytat, bo osobiście inaczej rozumiem relację między "dogmatem" a "istnieniem". 
    No szkoda, że "wszystko" zawiera się w jednym zdaniu. Wobec tego wystarczy jedno zdanie zaprzeczenia: "W odróżnienia od Króla, który nie był ubrany w nic, czas jest niczym ubranym w szaty. Można opisać jedynie te szaty." – powiedział Julian Barbour na przełomie XX i XXI wieku.

  7. @Anna: Tu owo absolutnie to retoryka. Ozdobnik, właśnie jak wspomniane przez Panią "szaty". A dogmat to…….dogmat. Ale tez podlegający upływowi czasu. Tylko nie w wymiarze życia jednostkowego. 

    1. @Radosław Czarnecki
      Jeśli czas nie istnieje, to nic nie podlega iluzji jego upływu. I "istnienie dogmatu" jest taką samą szatą, ozdobnikiem, jak i nie dogmatu.  Procesy, stawanie się, ewolucja, to iluzje.
      Jeśli zaś czas istnieje, nie znaczy, że jest absolutny, więc odpowiednio: oba mu podlegają – ale nie przestają być "szatą" zdarzeń i obiektów. Tu i tu słowo absolutny nie jest ozdobnikiem, tylko ważną kategorią służącą do opisu rzeczywistości. Przynajmniej ja je tak zawsze z powagą traktuję.

  8. Racjonalna tezalub wyjasnienie jakiegos zjawiska wymaga dowodu. Cudy sa irracjonalne bo nie sa powtarzalne i nie sa poparte dowodani prawdziwosci. Wiele wydarzen w zyciu to przypadkowe zbiegi okolicznosci np zlamanie nogi po ujrzeniu czarnego kota. Ludzie maja tendencje wiary ze to kot byl powodem. Wiara w kota tlumaczy sens zlamania nogi a zalozenie ze to byl czysty przypadek nie ma sensu. Stad wiara w duchy, bogow, astrologie ,czarnego kota i inne bzdury. bzdurne wierzwenia maja cene i sa szkodliwe.
    Przykladem jest egzorcyzm uprawiany przez  medycznych  szarlatanow w sukmanie ksiezy.  Egzorcyzmy to gorsze  oszustwo niz wiara w czarnego kota. Dwa tysiace lat temu byla to ignorancja, obecnie jest to kryminalne oszyustwo.
    Jezus chodzil po wodzie i uprawial egzorcyzm ale nie wynalazl penicyliny aby uzdrowic miliony ofiar.
     
     
     

  9. Szatan > opętanie > egzorcyzm > czarownica > tortury >  spalenie na stosie. To ciąg logiczny wyjęty z chrześcijańskiego racjonalizmu. Obecnie obowiązują 3 pierwsze, a  w niektórych krajach 4 pierwsze elementy. Marzę o czasach gdy przestaną obowiązywać wszystkie te wykwity kościelnej "myśli". Raczej się nie doczekam – liczba egzorcystów rośnie, to że wszyscy są jak najbardziej racjonalni i logiczni nie muszę chyba dodawać. Oto jeden z przykładów:
    https://www.youtube.com/watch?v=4PEqB8IZxDo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − six =