Afryka: Ewolucyjne i kulturowe podstawy wiary w uzdrawiaczy. Łukasz Braun

 

Fascynujący opowieść, która zaczyna się od pierwocin medycyny u… szympansów. Później wchodzimy w świat mitów i religii, który szczególnie żywy jest nadal w afrykańskim uzdrowicielstwie. W Afryce choroba jest zawsze spersonalizowana – ktoś musiał rzucić klątwę, choroba nie mogła „wziąć się znikąd”. Taki typ myślenia tworzy bogate tradycje uzdrowicieli, ale także ma swoje mroczne strony, takie jak polowania na rzekomych czarowników i czarownice.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Afryka: Ewolucyjne i kulturowe podstawy wiary w uzdrawiaczy. Łukasz Braun”

  1. U nas w Polsce bardzo wielu ludzi wierzy w afrykańską magię, czego dowodzi frekwencja na spotkaniu z czarnoksiężnikiem Bożą Zmorą i jego insygniami śmierci, którego zaprosił mędrzec Hoser z bractwa sekretnego w Rwandzie.
    🙂

    Odnośnie „abrakadabra” (38.minuta) – co to jest ten język „amaryjski”? A nie chodziło przypadkiem o amharski lub aramejski?

  2. Ci to nas dopiero ubogacą. Tylko skąd będą brali te swoje medykamenty? Podobnież biała skóra jest dobra na wszystko. Albinosi są w cenie.

  3. Tak przy okazji:
    Od zwierząt do bogów: Krótka historia ludzkości – Harari Noah Yuval
    i
    Sapiens: A Brief History of Humankind is a book by Yuval Harari
    Czytał ktoś z was którąś?

  4. Obecne wierzenia afrykanskie moga nam pomoc zrozumiec zrodlsa religii.
    Wiara w Polsce w cudowne uzdrowiernia czestochowskie nie jest zbyt odlegla od wiar prymitywnych szczepow w a
    Afryce.

    1. Podobnie talizmany z lamparcich zębów, które mają nadać siłę i szybkość lamparta, niewiele różną się w magiczności od cudami słynących zębów św. Hildegardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − czternaście =