Arystokratyczny rasizm, stary jak świat

W moich dwóch klipach prezentuję swój pogląd na rasizm. Wbrew konserwatystom, rasizm nie jest fanaberią XIX i XX-wiecznych maltuzjańskich czy też darwinistycznych naukowców, lecz zjawiskiem starym jak świat, typowym dla feudalnego świata szlacheckich przywilejów, oraz przedpaństwowych czasów plemiennych. Twierdzenie, iż jest inaczej to część konserwatywnej propagandy starającej się zohydzić jakikolwiek społeczny progres.

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

5 Odpowiedź na “Arystokratyczny rasizm, stary jak świat”

  1. Ja poglądy mam raczej konserwatywne, ale zdecydowanie się z tym zgadzam. Rasizm jest stary jak świat, a XIX i XX wiek, czyli epoka już mocno naukowa i przełomowa, a także podbój świata przez białego człowieka, przyniosły mu kompletne uzasadnienie o jego wyższości nad innymi rasami, cywilizacjami itd. Obecnie jesteśmy na etapie przepraszania świata za to co robiliśmy, chociaż trzeba przyznać, że my Polacy mieliśmy w tym akurat najmniejszy udział.

  2. Ani ja, ja jestem za swoją cywilizacją i mimo wielu błędów i grzechów, to uważam, że to my powinniśmy innym narzucać swoją cywilizację, a nie inni nam swoją. Uważam że my jesteśmy najbardziej cywilizowani w tym świecie i nawet cieszę się, że największe dziecko Europy i świata zachodniego czyli USA lubią trochę innym ponarzucać te prawa człowieka, ale pamiętajmy, że najczęściej nie o to im chodzi, a raczej o budowanie wpływów, jak to u każdego normalnego państwa powinno być. W końcu gdyby tylko o prawa człowieka im chodziło, to już dawno by się władowali do różnych reżimów totalitarnych, ale nie zrobią tego.

    1. Czy nie jest Pan właśnie takim arystokratycznym racjonalistą? Spotykając się z różnymi osobami z portalów jak racjonalista.pl, czy właśnie tutaj racjonalista.tv mam wrażenie, że część z nich nabrała od swoich przeciwników własnie takiego poczucia wyższości! Cóż, w końcu to Nietzsche powiadał, że walcząc z potworami należy uważać, by samemu nie stać się jednym z nich!

      Powinien się Pan czasem zastanowić, czy nie należy Pan czasem do ludzi błękitnej i czystej krwi.

      Swoją drogą, zmienił Pan miejsce nagrywania? Nawet mi się podoba 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − dwa =