100 razy szybsze procesory i niewidzialny hamak dla kota, czyli tajemnice grafenu

 

Polscy naukowcy niedawno odkryli tanią, możliwą do przemysłowego zastosowania technikę pozyskiwania grafenu, czyli jednoatomowej warstwy atomów węgla o uporządkowanej strukturze. Wejście tej technologii do podzespołów, kombinezonów ochronnych, pojemników przyniesie prawdziwą rewolucję w naszym życiu. O tym, czym jest grafen, jakie są jego możliwe zastosowania, oraz o różnych wesołych historiach związanych z jego dość ekstrawaganckimi odkrywcami (jeden z nich dostał zarówno Nagrodę Nobla jak i Nagrodę Ignobla) opowiada Mariusz Adamski.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “100 razy szybsze procesory i niewidzialny hamak dla kota, czyli tajemnice grafenu”

  1. Ta „jednowymiarowa warstwa” to tylko pomyłka (?); bo raczej nie samobałamutne uproszczenie wynikłe z niezżycia się z matematyką. Proszę zamieszczać więcej fizyki i matematyki. Chodzi o konkretne wykłady -tak jak np Piotr Napierała to czyni w swojej profesji. Listy Einsteina do Skłodowskiej, są wzruszające ale nic nie wnoszą do młodych głów, a zakładam, że potrzeba edukacji – o czym można sobie u Was sporo poczytać – jest faktyczną potrzebą edukowania, a nie wyłącznie dziennikarską potrzebą trąbienia. Nam wszystkim wyjdzie to na dobre.

  2. Tak, definitywnie, „jednowymiarowa warstwa” to kolejne przejęzyczenie z mojej strony. Chodzi o jednoatomową warstwę. Grafen jest materiałem dwuwymiarowym (albo, jeśli chcemy być bardziej precyzyjni – quasi-dwuwymiarowym).

    Przy okazji warto skorygować inne przejęzyczenia. Nie powinno być, że grafen ma bardzo słabą przepuszczalność światła, tylko bardzo dobrą (pochłania 2.3%). Na końcu też zamiast tranzystor powiedziałem procesor. To oczywiście tranzystor był jedną z pierwszych rzeczy, do których grafen wykorzystano (o czym wspomniałem), ale do kompletnego procesora to jeszcze kawałek.

  3. Witam. Pan Mariusz z profilu wygląda jak Walter White z Breaking Bad (dodatkowo w obu wypadkach mamy umysły ścisłe :)). Mam nadzieje że będzie więcej materiałów na temat nowych technologii oraz że to nie ostatni wykład pana Mariusza w telewizji racjonalista.tv

    1. Już mamy na naszej „hali montażowej” kolejne z Mariuszem, więc Pana życzenie z pewnością zostanie zrealizowane 🙂

  4. Panie Mariuszu, tym „pochłanianiem światła” rozbudziłeś moją ciekawość. Mianowicie, zastanawia mnie: jaka jest emisyjność grafenu? Nigdy dotąd nie interesowałem się grafenem jako takim, a gdy już to nastąpiło, to okazuje się, że owszem, na temat grafenu internet głośno trąbi ale są to puste dźwięki. Być może pan wie. pozdrawiam

  5. @darekpietrek Jeśli dobrze rozumiem Pana pytanie, grafen jako taki ma zerową przerwę energetyczną, więc raczej nie spodziewałbym się tu wiele. Są jednak sposoby, żeby otworzyć w nim przerwę i zrobić z niego półprzewodnik i wtedy – laser. Przerwą można dość swobodnie manipulować, co pozwala na zmianę długości fali takiego lasera.

  6. @darekpiotrek Grafen pochłania po równo wszystkie długości fali z zakresu widzialnego, więc to jest ciało czarne, ale do doskonałości to mu brakuje, bo pochłania bardzo mało. Nie sądzę, żeby działo się coś szczególnie ciekawego po jego podgrzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + czternaście =